Piilarit oikein päin silmään

PTMS

Siirryin kuukausilinsseistä kertakäyttöisiin (Focus Dailies), enkä erota näistä uusista milloin linssi on oikein ja milloin väärinpäin. Kuukausilinsseistä näki helposti eron, eli väärinpäin olleessaan linssin reunat taipuivat ulospäin. Olen yrittänyt käännellä kertakäyttölinssiä edestakaisin, mutta en huomaa mitään eroa linssin reunassa.

Voinko olettaa, että linssi on aina oikein päin pakkauksessaan? Jos linssi menee väärin päin silmään, huomaako eron esim. näön tarkkuudessa tai silmän ärsytyksenä?

3

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piilarimies

      Piilarit ovat aina oikein päin pakkauksessa. Yleensä piilari ei edes mene silmään väärin päin tai se kääntyy heti "myttyyn". Itse en normaalisti koskaan katso, onko linssi oikein päin, kyllä sen sitten huomaa, jos ei ole.

    • n20

      Piilolinssit ovat mitä todennäköisimmin oikein päin pakkauksessa, mutta voi jovkus poikkeuksiakin olla.

      Mietin itsekin tuota, että huomaako sen jos linssi on silmässä väärin päin (ja voiko se olla jotenkin vahingollista), sillä itsellänikin on toisinaan vaikeuksia nähdä kummin päin linssi on, ja kysäisin optikoltani. Vastaus oli, että se on hyvin yksilöllistä, huomaako linssin olevan väärin päin vai ei. Mitä enemmän vahvuuksia linsseissä, sitä todennäköisemmin eron huomaa varsinkin näön tarkkuudessa. Linssin väärinpäin silmään laittaminen ei myöskään ole silmälle vahingollista, muuten kuin se saattaa tuntua vähän ikävältä ja juuri näön tarkkuus ei välttämättä ole silloin parhaimmillaan. Linssi saattaa myös "pullahtaa" ulos silmästä itsestään, jos se on väärin päin.

      Voisin vielä kertoa yhden oman kokemukseni: Yritin ja yritin laittaa linssiä silmään, eikä se millään suostunut sinne jäämään. ´Kun lopulta onnistuin, linssi tuntui silmässä aivan kauhealta: se painoi eikä pysynyt oikealla paikallaan vaan liukui alaluomea kohti kaiken aikaa ja liikkui silmässä muutenkin. Eli itse kyllä huomasin heti kun piilari oli väärin päin silmässä.:)

    • PiiLari

      Päiväriilarit on oikein päin pakkauksessa.Eli oikea puoli on taivasta kohti :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7736
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      109
      5971
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5167
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4536
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2967
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2928
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2444
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2056
    Aihe