koliikki ja kantoliina

ihmettelee

Mä olen lukenut tätä ketjua ylös ja alas ja olen suuren ihmetyksen vallassa.

Eikö kellään ole oikeasti kokemuksia kantoliinan käytöstä koliikin hoidossa?

Meillä ei ole koliikkilapsia, mutta kantoliina sitäkin enemmän käytössä. Lapset on laitettu liinaan heti vastayntyneenä, liekö tälläkin vaikutusta ;-). Olen kuullut usealta taholta, että kantoliinassa kantamalla koliikkivaivoihin saisi apua muutaman päivän sisällä.

Asento ns. "sammakkoasento" liinassa auttaa kovasti ilmvaivoihin, ruunsulatukseen ja vaikka mikään muu ei auttaisi niin läheisyys kipuilevalle lapselle on varmasti enemmän kuin tarpeen. Puhumattakaan siitä kuinka helppoa lasta on kanniskella liinassa, sen kanssa voi vaikka torkahtaa nojatuolissa eikä tarvitse pelätä että lapsi tipahtaa käsistä.

Tänä päivänä kun liinoja saa vielä joka niemestä ja notkosta, niin ihmettelen miksi ei liinaa ole käytössä nimenomaan koliikkilapsilla. Yleensä vielä rintarepuista ei ole vastaavaa hyötyä, koska suurimmassa osassa niitä lapsi on epäergonomisessa asennossa. Vain sammakkoasennossa on tuo vatsanseutu ja reiden sisäsyrjät niin lähellä kantajaa että kantajan liikkeet hierovat näitä alueita ja näin helpottavat vaivoja.

Kertokaahan kokemuksia ja erityisesti minua kyllä kiinnostaa miksi ei liinaa kokeilisi..

5

2213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TÄSSÄ JUURI

      Vauvalehtiä ja lueskelin koliikista,meillä vauva viettää viimeisiä aikoja vielä masussa,mutta tuli mielee että mitäs jos meille tuleekin kolikki vauva.
      Kovasti koitin vinkkejä sieltä lehdestä ettiä,mutta ei niitä sieltä kovasti löytynyt.
      Olen kiinnostunut tuosta kantoliinasta kun sellainen jo kaapista löytyy.
      Mistä saisin tietoa tai paremminkin ohjeen juuri sanomaasi kanto tyyliin,ei ole oikein hallussa nuo liinan käyttöohjeet.
      Jos jollain tietoa miltä sivuilta löytyisi kuvia niin otetaan ilolla vastaan.

    • 5 x isi

      meillä on ollu kolme koliikki vauvaa.on testattu kantoliina ja ihan hyvä on ollu.läheisyyttähän se vauva kaipaa mutta jos haluaa pitempikestosta ja vähempi itkusta vauvaa kannattaa kokella vyöhyketerapiaa.ei auta kaikille mut meillä autto yhdelle.saatto olla jopa viikon melkein kuin normaali vauva ja sit loppu tehot !

    • @@@

      EI millään pahalla, mutta huomaa ettei aiheen aloittajalla ole ollut koliikkivauvaa.

      Olen alusta pitäen käyttänyt kantoliinaa ja kapaloa. Koliikki alkoi 4 viikkoisena. Kokemukseni on, että pieneen itkuisuuteen (normaaliin väsymys, läheisyys itkuisuuteen) kantoliina auttaa oikein hyvin... yleensä rauhoittuu kun pääsee sykkyrään asentoon ja ulos. Mutta oikeasti vatsavaivaisena ja kipeänä kantoliina vain pahentaa tilanetta ja saa vauvan paniikin valtaan kun ei pääse vaihtamaan asentoa sellaiseksi joka helpottaisi vatsakipua. Silloin yleensä auttaa se että ottaa vauvan ns "lentokone" asentoon masu kädenpäälle ja pieni jyskytys päälle niin että ilmat lähtee liikenteeseen. Kantoliinassa tämä on mahdotonta.

      Mutta tosiaan huutoja on moneen ja läheisyys ja väsymys itkuun kantoliina on oikea ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3466
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3280
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3132
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe