Käytetään Ventriloa pelatessa verkossa ja huomattiin sellainen ongelma, että ääni kaikuu ja tulee muutaman sekunnin viiveellä... Millähän tuon saisi pois? Onkohan tuo vika vai ominaisuus Ventrilossa? Mitähän se bindings tarkoittaa siellä asetuksissa?
Ventrilo?
7
757
Vastaukset
Kenen ääni kaikuu? Vika on siinä, kun ääni kiertää. Jos kaverisi puhuu ja ääni tulee sinun kaiuttimista ulos, niin tottakai se menee mikin kautta takasin. Kannattaa käyttää kuulokkeita, tai ostaa erikseen headset.
Bindingsistä en ole varma, mutta luultavasti siinä voi määrittää omia näppäimiä joillekkin toiminnoille. En käytä itse ohjelmaa.- Sandels
... kaikkien ääni, jotka ovat servolla kaikuu ja tulee jäljessä. Headsettejä käyttää kaikki ja piuhat on suoraan äänikortissa. Hämärää?!?
Oliskos muuta vastavaa ohjelmaa? Teamspeak on tiedossa, mutta sitä ei vielä olla kokeiltu. - Sandels
Sandels kirjoitti:
... kaikkien ääni, jotka ovat servolla kaikuu ja tulee jäljessä. Headsettejä käyttää kaikki ja piuhat on suoraan äänikortissa. Hämärää?!?
Oliskos muuta vastavaa ohjelmaa? Teamspeak on tiedossa, mutta sitä ei vielä olla kokeiltu.esimerkiksi jos puhutaan Skypellä, niin kaikua/viivettä ei ole. Peli käytössä tuo Skype on vaan niin "raskas" ohjelma.
Sandels kirjoitti:
esimerkiksi jos puhutaan Skypellä, niin kaikua/viivettä ei ole. Peli käytössä tuo Skype on vaan niin "raskas" ohjelma.
Ventti vaan on niin paska. Mä oon silloin tällöin käyttäny skypeä ja ihan hyvä se on. Kaikki vaan kuvittelee, et se vaikuttaa osumiseen kun pingi tai fps vähän heittää ja se on sitten niin kamalaa.
TeamSpeakkia kannattaa kokeilla.- peluri
lammas-jr kirjoitti:
Ventti vaan on niin paska. Mä oon silloin tällöin käyttäny skypeä ja ihan hyvä se on. Kaikki vaan kuvittelee, et se vaikuttaa osumiseen kun pingi tai fps vähän heittää ja se on sitten niin kamalaa.
TeamSpeakkia kannattaa kokeilla.teamspeakissa minun ääni ei kuulu kaverille hyvin.. mitä pitäisi tehdä??
- 4*4
peluri kirjoitti:
teamspeakissa minun ääni ei kuulu kaverille hyvin.. mitä pitäisi tehdä??
Mikin äänenvoimakkuutta, ota vaikka tarvittaessa käyttöön sieltä asetuksista se Mic Boost. Ja taitaapa itse ohjelmassakin olla jonkinlainen äänenvoimakkuuden säädin...
- merkillistä
me käytämme venttiä ihan kokoajan ilman minkäänlaisia kaiku ongelmia. tää ei varmaa helpota sua, mut tiedätpähän ainakin et ventrilossa se vika ei ole. itse en oo siihe muuta säätäny ku inbound ja outbound -pykäliä, eli "tehtaan" asetuksilla toimii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 422880
- 622804
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492262Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3401956- 1401729
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161545Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71358Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101217- 421136
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661096