UPM:stä,lukekaa

313855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

pahalta vaikuttaa paperimiesten ja naisten kannalta.Tuo on todella suuri poistuma ja taitaa Kajaani olla pahasti listan kärkipäässä kun poistoja aletaan tosissaan miettiä.

Äänestä
  • Kajaanin tehdas se vaan porskuttelee. Parisataa lähteen hyvin ansaittuun putkeen! Ei hätää, päiväraha päihittää opettajan palkan.

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    Kajaanin tehdas se vaan porskuttelee. Parisataa lähteen hyvin ansaittuun putkeen! Ei hätää, päiväraha päihittää opettajan palkan.

    Sekin sinun iso päivärahasi kestää sen 500päivää ja sit terve menoa tökäreille ja opettajat sit sua opettaa....

    Äänestä

Tiedotustilaisuus Kajaanin tehtaalla on klo12, kainuunradiossa asiasta ko 12.15, näin lupasivat.

Äänestä

Radiossa kerrottiin ettei kajaanista supisteta eikä lopeteta mitään, ei kyllä laajennetakaan. Muutaman vuoden varmaan saa olla tehdas ennallaan.

Äänestä

Tässä niille Kajaanin tehtaan kuopan kaivajille:

UPM suunnittelee Voikkaan koko paperitehtaan mahdollista sulkemista vuoden 2006 kolmannella neljänneksellä.

Suunnitelmiin kuuluu myös Kymin paperikone 7:n mahdollinen sulkeminen vuoden 2006 kolmannella neljänneksellä.

Lisäksi UPM sulkenee Tervasaaren paperikone 6:n ja vanhimman sellulinjan vuoden 2007 toisella neljänneksellä ja lopettanee päällystetyn aikakauslehtipaperin tuotannon Jämsänkosken paperikone 4:llä vuoden 2007 ensimmäisellä neljänneksellä.

UPM suunnittelee myös tuotantosuunnan muuttamista Jämsänkoskella tarran pintapaperiksi vuoden 2007 toisella neljänneksellä.

Äänestä
  • 170 hlöä lähtee...ajasta ei vielä tiedä.
    Kohta tulee varmaan jotain uutta tietoa?

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    170 hlöä lähtee...ajasta ei vielä tiedä.
    Kohta tulee varmaan jotain uutta tietoa?

    Nämä ulkoistetaan, eli ei ne mihinkään lähde.

    Äänestä

Kainuun radiossa, ei koske Kajaania......vielä !

Äänestä
  • mutta eipä kainuulainen tajua mitä se tarkoittaa.

    Äänestä

  • putkeen kirjoitti:

    mutta eipä kainuulainen tajua mitä se tarkoittaa.

    että 700 työtekijästä 220 lähtee putkeen ? ehkä 40 on todellinen luku mutta muuhun kuin hiihtoputkeen ei lähde enempää.

    Äänestä

  • sen haluan nähdä kirjoitti:

    että 700 työtekijästä 220 lähtee putkeen ? ehkä 40 on todellinen luku mutta muuhun kuin hiihtoputkeen ei lähde enempää.

    tosiaankaan tietää, mitä tuo putki tarkoittaa.

    Äänestä

  • taida´´ kirjoitti:

    tosiaankaan tietää, mitä tuo putki tarkoittaa.

    nyt tiedän putkimiehenä mikä putki on ?

    Äänestä

menkää lakkoon PUUNENÄT.

Äänestä

Ennen hyökkäystä huhut saavat vallan? Jotain nyt kuitenkin varmasti tapahtuu. Joko tehtaalla on tappiomieliala tai isot rytinät alkassa. Eikait kukaan huvikseen aloita tiedotustilaisuutta?

Äänestä
  • Klo 17.54 vielä joku kysyy, missä mennään.
    Ja ihmettelee tiedotustilaisuutta.
    Jos ei muuten seuraa maailman menoa, olisi edes lukenut tämän viestiketjun ennenkuin kirjoittelee ihan jälkeenjääneitä.

    Kainuun kansa taitaa toisaan nukkua. Onko sellainen vekotin, kui radio mitenkään tuttu? tai netti? muultakin osin kuin tältä keskustelupalstalta?

    Mää on kauhian hämmästyny tätä tiedon tasoa

    Äänestä

yhdellä kamullani oli oiva mielipide,hän on töissä edelleen Kajaanin tehtaalla.Hän sanoi,että olis pitäny hyvän sään aikana jättää uppoava laiva,nyt se on myöhäistä ja neste valuu sukasta.

Äänestä
  • kajaanissa uppoaa koko kajaani mukana.

    Äänestä

  • upm uppoaa kirjoitti:

    kajaanissa uppoaa koko kajaani mukana.

    upotkoon vaan onhan se pohja jossain.

    Äänestä

  • upm uppoaa kirjoitti:

    kajaanissa uppoaa koko kajaani mukana.

    turhia höpise.Ei yks UPM vielä Kajaania upota.

    Äänestä

  • sanohan kaverilles että kun eilen ilmoitetut asiat eivä koske kajaanin tehdasta mitenkään muuten kun että työt voi lisiä..että vuoteen 2007 asti ainakin ollaan turvassa.. ja luultavasti siitä eteenpäin myös.

    Äänestä

  • löpölöpö kirjoitti:

    sanohan kaverilles että kun eilen ilmoitetut asiat eivä koske kajaanin tehdasta mitenkään muuten kun että työt voi lisiä..että vuoteen 2007 asti ainakin ollaan turvassa.. ja luultavasti siitä eteenpäin myös.

    valopää jostain perukasta jonne ei uutiset kulje ? jospa ottaisit vähän ensin selvää ennenkuin tänne kirjoittelet. Sinun kanssa ei 220 ihmistä ole ainakaan samaa mieltä.

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    valopää jostain perukasta jonne ei uutiset kulje ? jospa ottaisit vähän ensin selvää ennenkuin tänne kirjoittelet. Sinun kanssa ei 220 ihmistä ole ainakaan samaa mieltä.

    kyllä ne tänne kulkee tarkotinpahan tuota tehtaan toimintaa siihen ei paljoa 220 kommunistin irtisanominen vaikuta

    Äänestä

plaaplaaplaaplaakäläkäläkälä...............

Äänestä
  • vielä pikkulapsi vai mistä noin älykkäitä kommentteja keksit jok'ikiseen viestiketjuun?!!? Typerää...

    Äänestä

Olisi kannattanut miettiä, kannattaako noin
hyvillä palkoilla enää lakkoilla.
Ihan oikein ahneelle paperiväelle!

Äänestä

"Meitä on oltu ulkoapäin lakkauttamassa niin monta kertaa, että se on häirinnyt jo tehtaan sisäistä työtä."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


senSuuri kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/2006/03/08/200603084214921_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu