Tuntematon potilas

Selvis

Elviksen tolkuton lääkkeiden väärinkäyttö heikensi hänen viimeisinä elinvuosinaan hänen terveyttään niin, että hän oli usein nähty vieras Memphisin sairaaloissa. Vuonna 1973 Elvis joutui keskeyttämään konserttikiertueensa kaksi kertaa jouduttuaan sairaalaan.

Elviksellä oli ollut hengitysvaikeuksia ja hänet oli kiidätetty Baptist-sairaalaan, jossa hän viipyi kaksi viikkoa. Kunnon parantuessa ja sanan levittyä Elviksen sairaalassa olosta, sairaalaan tuli kasapäin kukkalähetyksiä, jotka Elvis jakoi muille potilaille toivoen kukkien piristävän potilaiden mielialaa. Elvis ryhtyi jostakin syystä käyttämään sairaalassa aurinkolaseja, ja kun oli tarpeen siirtää häntä paikasta toiseen sairaalassa, käytettiin aina henkilökunnan hissejä, millä yritettiin minimoida kaikenlainen hässäkkä.

Potilaita seisoi tietysti usein oviaukoissa, kun Elvistä siirrettiin, ja hän laukoi kaikenlaisia kommentteja uteliaille. Kerran Elviksen mennessä pitkin käytävää aurinkolaseineen, muuan vanhahko nainen kysäisi: ”Hei, Elvis! Miten hurisee?”

Elvis kosketti aurinkolasejaan ja totesi: ”Ethän sinä voi mitenkään tuntea minua.” Nauru kelpasi molemmille.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cilla

      Että semmonen legendaarinen tarina...


      -TCB-

      • Selvis

        Hauska, että joku lukee tarinoitani. Palstan humaani ja laajasydäminen sheriffi on muuten häipynyt jonnekin... Ei kai hän vaan ole lähtenyt pidättämään minua?


      • Eversti
        Selvis kirjoitti:

        Hauska, että joku lukee tarinoitani. Palstan humaani ja laajasydäminen sheriffi on muuten häipynyt jonnekin... Ei kai hän vaan ole lähtenyt pidättämään minua?

        ymmärsi rajallisuutensa viimeinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2653
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2594
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1772
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1597
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1520
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1460
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1372
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1223
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1187
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1096
    Aihe