Olen menossa haastatteluun Gothiaan ja haluisin tietää, millaista perintäkäsittelijäntyö on? Ja kun luvataan tes:in mukainen palkka, niin mikähän se nyt sitten mahtaa tässä työssä olla?
Kannattaakohan minun vaihtaa tämän hetkinen työni tähän työhön? Mitä hyviä ja huonoja puolia tuossa työssä on?
Millaista on perintäkäsittelijäntyö
9
10960
Vastaukset
- Tuula
aika vaikea on puolestasi sanoa kannattaako vaihtaa kun jokaisella on omat kriteerit työn suhteen. yksi arvostaa rahaa, toinen valtaa, kolmas itsenäisyyttä, neljäs vapaa-aikaa.
ja viestistäsi ei selviä mitä ylipäätään teet - millaista
perintäkäsittelijän työ on, et ole pätevä koko työhön!
- ...
Hei! Itse olen samoja hommia tehnyt (eri firmassa tosin), ja pitänyt oikein kovasti. Perintäkäsittelijän töihin kuuluu päivittäiset työtehtävät kuten esim. maksujen kirjaus, postin käsittelyt ym. sekä lisäksi asiakaspalvelu. Asiakkaat ovat välillä hankalia, kuten varmaan ymmärrät, mutta itse olen juuri asiakaspalvelusta pitänyt. Tuo ainakin vaihtelua ja haastavuutta työhön. Ja suurin osa asiakkaista on kuitenkin täysin asiallisia.
TES:in mukaisesta palkasta en tiedä. Ei palkka varmaan mitään hyvää ole, itse olen saanut n. 10€/tunti.- olevani perintäkäsittelijä
tein suurinpiirtein samaa, mutta suurimman osan ajasta vei karhukirjeiden kirjoittaminen, soittamalla karhuaminen, ulosottojen hakeminen. En kai sitten ollutkaan perintäkäsittelijå!?
- ...
olevani perintäkäsittelijä kirjoitti:
tein suurinpiirtein samaa, mutta suurimman osan ajasta vei karhukirjeiden kirjoittaminen, soittamalla karhuaminen, ulosottojen hakeminen. En kai sitten ollutkaan perintäkäsittelijå!?
Varmaan olit, mutta itse en ole koskaan kirjoittanut karhukirjeitä tai karhunnut mitään soittamalla, koska noita ei meidän perintätoimistossamme tehty. Ulosottojen hakemista oon kyllä tehnyt, mutta sekin on yksinkertaistunut huomattavasti, kun hakemukset menevät nykyään koneellisesti.
- 543
ja oikkari kandi piti olla? 3-4k e palkka?
- Perintä...
Onko paikalla muita perintäkäsitelijöitä, jotka voisivat kertoa omia kokemuksia työstä? Mielestäni ongelmana on palkkaus, joka on aika huono. Tuskin edes 2000€ kk että en tiedä kannattaako perintäkäsittelijän työ, jos on kovin korkeasti koulutettu. Lisäksi en tiedä, onko etenemismahdollisuudet kovin hyvät.
- Anonyymi
jos täytyy tällä leposidepalstalla kysellä, niin varmaan suosittelen sitä leposidettä ensihätään.
- Anonyymi00010
saPettaa kun ei ole työtä.
laittakaa viestuä. olen ahkera työn tekijä voin olla esim: toimosto apulainen, toimosto työn tkijä, toimosto tietokojeen käyttäjä apuva.
mitäs. nyt siuomi nousoon. nostan suomen tallouden laittakaa työpaikkaa tulemaan..
tarvin TArvin töitä pian,,
olisiko tarjolla palstalla töitä?
minä tarvitsen työpaikan. rahaa. elätys.
mitä ten? toimistotyö kiinnostaa. otaakaa yhteys, lait viestiä. KIITOS..
t. RAMI
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718