Jos on äitiyslomalla ja keskeyttänyt opinnot siksi ajaksi, saako esim. opintotukea?Asumistukea? Kelan sivuilta en huomatakseni sitä saanut selville. Kiitos jos joku osaisi neuvoa =)
Äitiysloma+opintotuki..??
tytte
3623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse keskeytin opintotuen ettei varmasti tarvitse maksaa takaisin. Nyt saan äitiyspäivärahaa sen minimimäärän sekä asumistukea, ja asumistuki nousee enskuussa kun vauva on syntynyt.
Kelan maksamia tukia (opintotuki-äitiyspäiväraha) ei voi saada päällekkäin.
Asumistukeen olet mahdollisesti oikeutettu, riippuen tietysti tuloistasi. Oletettavasti ennen äitiyslomalle jäämistäsi olet ollu opiskelija, joten saat minimiäitiyspvr = 15,20 päivä. Tämä yleensä riittää asumistukeen.
Kelan sivuilla on laskuri, jossa voi laskea mahdollisen asumistuen. Huomioi, että nyt muuttaessasi saat pienempää asumistukea, mutta heti lapsen syntymän jälkeen kannattaa laittaa uusi hakemus, se nimittäin vaikuttaa tukeen.
Opintotukea ja äitiyspäivärahaa voi saada päällekkäin. Kuten myös kodinhoidontukea ja opintotukea. Mutta jos on lopettanut opiskelun eikä aio jatkaa, niin eihän sitä silloin ole mitään järkeä nostaa opintotukea. Opintotukea saadakseenhan täytyy myös opintojen edetä. Muuten joutuu maksamaan tuet takaisin.