Hyvä coretex- puku?

Kertokaapa minkä merkkinen coretex- puku on laadultaan hyvä? Ja jos ei ole liikaa vaadittu niin hyvännäköinen ja "naisellinen" sellainen ;)Mistä olette ostaneet? Mitään halpista en meinannut ostaa, kun ne ovat yleensä sitten laadultaankin sen mukaisia. Vai löytyykö muka halpaa ja hyvää jostain? Kerralla kunnollinen niin ei mene rahat haaskioon ;)

P.s. oletteko saaneet mitään alennusta tms. jos olette ostaneet kypärän ja ajopuvun yhtä aikaa esim. joatain liikkeestä? Kunhan utelen, kun noiden hankinnat on kuitenkin edessä tänä keväänä.
83949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
Aloittaja

Tai miten toi coretex (goretex) nyt sitten virallisesti kirjoitetaanki...vaikka pitäs minunki se tietää ;)

Äänestä

goretex kalvoa ei halppis puvuissa olekkaan...mitä lie muovikelmua....eli merkistä riippumatta kunnollinen goretex vaate on hintansa arvoinen, vaikkakin kallis!

Äänestä
  • Ikuista, ei myöskään goretexin hengittävyys. Muiden kalvoilla varustettuja asuja saa kolmanneksella goretex- puvun hinnasta. Kestääkö se myös kolme kertaa kauemmin ?

    Äänestä

  • Kyllä voin sanoa sellaisella yli 20vuoden ajokokemuksella että en ole huomannut goretexissä mitään eroja näihin muihin kalvoihin!
    Se on ihan yhtä hikinen kuin joku Hiporakin ja veden pitää kumpikin riitävästi ulkona jos vaan pukujen muu toteutus on riittävän hyvä! Ostin toissa kesänä Rukan tonnin puvun ja kyllä viime kesänä tuli taas kasteltua perse aika monesti ja kun ilma meni alle 15 asteen niin kylmä tuli jo pikku lenkillä eli kun ostat pukua niin tsekkaa että on kunnolliset lämpimät riittävän paksut vuoret jotka tietysti pitää saada irti niin housuista kuin takistakin! Pintakankaan tulisi olla kunnon Corduraa eikä mitään ohutta nailonia koska se on ainut suoja silloin jos mopo kaatuu!!
    Ja ompeleet tietysti tuplasaumoilla mitä ei muuten ainakaan tuossa rukan resussa ollut vaan takista on jo sauma auki ja ei taida sekään muuten mennä takuuseen kuten ei housujen vuotaminenkaan mennyt!
    Tarkista että taskut on tukevaa veden pitävää materiaalia ja hioissa on kiristyksiä riittävä määrä etteivät lepata ajaessa!
    tosi hyviä pukuja on tarjolla alle 300€ kun viitsii katsella eli etsi suoraan maahantuoja eläkä elätä turhaan välikäsiä ja isoja organisaatioita !

    Äänestä

on OUTDOOR;puku ja olen ollut tyytyväinen,ostin puvun saksasta hintaan 150€

Äänestä
  • Probikerin puseron ja sopivat Outdoorin housut yhteishintaan n. 100€. Eivät toimineet kaatosateessa mutta muuten aika hyvä hinta-laatusuhde. Ja näyttävät hyvältä päällä.

    Äänestä

  • hankin kirjoitti:

    Probikerin puseron ja sopivat Outdoorin housut yhteishintaan n. 100€. Eivät toimineet kaatosateessa mutta muuten aika hyvä hinta-laatusuhde. Ja näyttävät hyvältä päällä.

    Ostin hämeenlinnasta JuMa-Bikesta englantilaisen Wulf:in valmistaman takin ja housut toissa kesänä. Väriltään se on punamusta. Takissa on kiristinhihnat vyötäröllä ja hihoissa. Toppauksia on riittävästi. Eikä hintakaan ollut kuin hieman yli 300 €. On irtovuorit sekä housuissa että takissa. Ajoin Saksasta Suomeen ja koko matkan kaatosateessa, mutta en kastunut lainkaan. Uskallan suositella.

    Äänestä

Aloittaja

...vastauksista. Kai se loppujen lopuksi on parasta vaan marssia kauppaan, sovitella ja kysellä niistä asuista. Ja eihän sitä edes tiedä minkä merkkinen asu on omalle kropalle se hyvä :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_2993 kirjoitti:

Kertokaapa minkä merkkinen coretex- puku on laadultaan hyvä? Ja jos ei ole liikaa vaadittu niin hyvännäköinen ja "naisellinen" sellainen ;)Mistä olette ostaneet? Mitään halpista en meinannut ostaa, kun ne ovat yleensä sitten laadultaankin sen mukaisia. Vai löytyykö muka halpaa ja hyvää jostain? Kerralla kunnollinen niin ei mene rahat haaskioon ;)

P.s. oletteko saaneet mitään alennusta tms. jos olette ostaneet kypärän ja ajopuvun yhtä aikaa esim. joatain liikkeestä? Kunhan utelen, kun noiden hankinnat on kuitenkin edessä tänä keväänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu