päivämäärä

vielä avovaimo

Hei kaikille!
Oon miettiny, että kuinka monella on kihla-/vihkipäivä jokin tietty päivä, jolla on jotain merkitystä teille tai suhteelleenne? Kuinka monella on sama päivä kihla- ja vihkipäivä (esim. 12.2.2000 ja 12.2.2004?
Haluaisin kuulla perusteluja päivämäärillenne? :)

6

1512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • titityy

      kone sekoilee :)

    • ukkomies

      Meillä vihkipäivä sattuu olemaan sama päivä kuin hääpäivämme :)

      Minusta hääpäivä itsessään on jo niin merkityksellinen, ettei sen lisäksi päivällä tarvitse olla muita merkityksiä. Kihlapäiväkään ei muuten ole mikään erityinen päivä. Se vain sattui olemaan sopiva hetki kihlautumiseen.

      • Ajatusvirhekö

        "Meillä vihkipäivä sattuu olemaan sama päivä kuin hääpäivämme"

        Eikös yleensä aina ole hääpäivä se jolloin vihitään?? Mitäs erikoista tässä on?


      • huumorikas
        Ajatusvirhekö kirjoitti:

        "Meillä vihkipäivä sattuu olemaan sama päivä kuin hääpäivämme"

        Eikös yleensä aina ole hääpäivä se jolloin vihitään?? Mitäs erikoista tässä on?

        taisi poika vitsailla... :-D


    • tuleva morsian

      Meillä kihlapäivä oli ensimmäisen suudelmamme puolivuotispäivä (sitä ennen olimme olleet "kavereita" ja pitemmän aikaa) ja hääpäivämme tulee olemaan sitten samalla 4-vuotiskihlapäivä. Hääpäivää emme varsinaisesti suunnitelleet, että sen pitäisi olla juuri tuo kihlapäivä, mutta koska kyseinen päivämäärä sattuu olemaan ensi vuonna (jolloin siis menemme naimisiin) eräs kesäinen lauantai, niin se sopi muutenkin hyvin kuvioihin.

    • rouva0905

      Kihloihin mentiin silloin, kun mies kosi. Hääpäiväksi osui se, jolloin kirkossa oli sopiva aika. Päivät tekee erityiseksi juuri nuo tapahtumat, ei mikään muu.

      Kaverini häät olivat saman päivänä, kun ensitreffeistä tuli kuluneeksi 10 vuotta. Tuota ei oltu suunniteltu vuositolkulla vaan häät järkättiin varsin lyhyellä varoitusajalla, kuukaudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      24
      5130
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4144
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3537
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3106
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2879
    6. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      43
      2703
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2677
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2483
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1725
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      122
      1671
    Aihe