picasa2

auttakaa.... miksi ku tulostan kuvan niin reunoille jää 5mm valkoinen reuna, mutta ku kamerasta tallentaa niin tulee ihan normaali kuvapaperin kokoinen kuva..
6954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi johtua tulostimestakin. Kaikki eivät tee sitä.

Äänestä

Picasa on muuten huippu hyvä albumiohjelma ,mutta siitä suoraan tulostettaessa käypi juuri noin.Jää valkoiset reunat,kannattaa tulostaa jollakin muulla ohjelmalla.

Äänestä
  • niin, siis kun muokkaan jotakin kuvaa, ja sitten haluaisin tallentaa muokkaukset tietenkin, niin miten se onnistuu kun picasahan ei tallenna muutoksia automaattisesti? puhun siis nyt web-cameralla otetuista kuvista. kiva jos joku ymmärsi mitä tarkoitan ja osaa auttaa =)

    Äänestä

LAINAUS
"1.Valitse kansio/select kohdasta All
2.File / Export picture to folder.
3.Anna tulevalle kansiolle nimi ja määritä paikka minne haluat korjatut kuvat tallentaa=Browse
4.Valitse siirrettävien fotojen koko esim.Use orginal size ja se image quality 100% (kai)
Ja kohta kuvasi on siirtyneet valitsemaasi paikkaan.
Ongelma on nyt ehkä se,että jossain vaiheessa Picasan ohjelma havaitsee siirretyt kuvat ja linkittää ne ohjelmaansa.
Jolloin sinulla näkyy picaasassa kahdet samanlaiset fotot.
Nooooo..etsi picaasasta ne alkuperäiset fotot ja
klikkaa poistettavaa kansiota kakkos painikkeella.
Seuraavaksi valitse kohta DELETE FOLDER ja fotot poistuvat kintolevyltä.
Varmista,että poistat oikean kansion esim.klikkaa postettavaa kansiota kakkos painikkeella ja valitse LOCATE ON DISK ja varmista ettei poistettava kansio ole juuri siellä minne sen aijemmin siirsit.
Eli kohdassa:
3.Anna tulevalle kansiolle nimi ja määritä paikka minne haluat korjatut kuvat tallentaa=Browse"


tuosta en siis tajua hölkäsen pöläystäkään, auttaisiko joku? taidan olla hiiieman ttyhmä :(

Äänestä
  • Tietysti voi vaan valita file->save copy, tai jotain sellaista, jolloin picasa tekee kopion kuvasta muokkauksineen. Valitettavasti picasa ei kysele millä nimellä haluat tallentaa vaan päättää vaan pätkästä alkuperäisen kuvan nimen perään numeron (eka kopio ...1 toka ...2 jne)

    Eihän kukaan poista alkuperäisiä kuvia, eihän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kawa kirjoitti:

auttakaa.... miksi ku tulostan kuvan niin reunoille jää 5mm valkoinen reuna, mutta ku kamerasta tallentaa niin tulee ihan normaali kuvapaperin kokoinen kuva..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu