Olen kuullut tiibetinspanieleista kaikki mahdolliset hyvät puolet, mutta entäs ne huonot? Kertokaa te joilla on kokemuksia ko koirarodusta.
Tipsun huonot puolet?
Nöpö
7275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Loistava koira=)
Jotkut Tipsut haukkuvat jonkinverran ja niillä on yleensä kimeä korvia ärsyttävä haukunta.
Se on yleinen rotu ja sen vuoksi perinnöllisiä sairauksia on jonkinverran, tosin periaatteessa on terve ja pitkäikäinen rotu. Kannattaa kuitenkin katsoa mistä pennun hankkii.
Karvaakin niistä lähtee karvanlähtöaikoina, tosin ei mitään mahdottomia määriä, varsinkin jos harjaa ahkerasti karvanlähtöaikoina.
Luonteeltaan aika itsenäinen ja itsepäinen, tosin sekin on yksilöllistä.
Kaikinpuolin kuitenkin mukava rotu! Suosittelen!
Juuh, 18 vuoden kokemuksella voin sanoa että tipsu on mitä ihanin koirarotu. Meidän vanhus eli 16 vuotiaaksi, eli rotu on todella pitkäikäinen. Tipsu on aika itsepäinen ja vieraita kohtaan varautunut...eli kaikki eivät ole heti kavereita :) omaa perhettään se palvoo ja perheenjäsenet ovat sille kaikki kaikessa. Rotu on todella oppivainen..mutta ei ehkä niin pitkäjännitteinen. Suosittelen lämpimästi!!!
Tipsu on mitä ihanin koira! Itselleni niitä on siunaantunut neljä. Mielestäni ne eivät ole mitenkään kovia haukkumaan -ainakaan omissa ei ole tullut vastaan räksyttäjiä! Tipsut ovat yleensä erittäin sosiaalisia ja ainakin omani rakastavat tuttuja ja vieraita ihmisiä ja tipsuni tulevat erittäin hyvin toimeen toisten koirien kanssa. Kokonaisuudessaan ne ovat mitä persoonallisimpia koiria, joissa ei juurikaan ole muita huonoja puolia kuin karvanlähtö. :)
Ja jos haluaa hyvin oppimishaluisen koiran, tipsu ei välttämättä ole mikään paras vaihtoehto! Tietysti on yksilöeroja. Tipsuissa esiintyy muutamia perinnöllisiä sairauksia (esim. RRA, HC, polvivika, lonkkavika, PNP jne.), mutta yleensä ne ovat hyvin terveitä ja pitkäikäisiä.
Omat tipsuni ovat todella itsepäisiä ja niillä on vahva oma tahto. Se on nyt vähän negatiivista. Muuten kyllä ne on todella ihania. Ottaa omistajan itselleen (mustasukkainen), ja näyttää rakkautta (pusua tulee :) )
Aina kun olen lukenut tiibetinspanielistä tietoa on aina sama huonopuoli:Haukkuu jos tulee vieraita (eikä pidä niistä hirveesti .KAI????)
No, se on totta että Tipsuilla on tapana "ilmoittaa" vieraiden tulosta haukkumalla. Mutta haukkuminen loppuu kyllä siihen kun pääsevät tutustumaan vieraisiin> haistelemaan ja nuolemaan. Meidän koirat kilvan keräävät huomiota täysin vierailtakin ihmisiltä, ja menevät nuolemaan vieraankin naaman puhtaaksi. Ainoastaan meidän vanhin Tipsu on hieman enemmän syrjässä, mutta se hänelle suokoon koska ikää rupeaa olemaan jo kunnioitettavasti yli 16v.
Kaiken kaikkiaan Tipsu on todella ihana olento, joka hurmaan kenen tahansa sydämen.....=)