Mikä on siis kestävin ja pitkäikäisin kattomateriaali. Mikä kestää vuotamatta ja rämisemmättä kauiten?
Mikä on kestävin kattomateriaali???
29
16170
Vastaukset
- sen mitä
pelti ja tiili. Kunhan vain tervataan välillä.
Pitkälle kestää myös koivun tuohella eristetty turvekatto, voittaa huopakatot leikiten.- höylärin
tervattu haapapäre katto elin ikä noin 200 vuotta.kerran 20vuodessa uusinta tervaus
- Nimetön
PELTI/KUPARI YM METALLIT
Koska et halua rämiseviä, niin nämä on kai pois suljettu. Varmin pelikatoista on konesaumakatto, mutta koska kiinnitys on 60 cm välein ääni tuulella voi olla melkoinen. Kiinnitysruuvit voivat korkata ajan saatossa. Eristää huonosti ulkoa tulevilta ääniltä.
TIILI
Tavallisilla muovisilla aluskatteilla riskirakenne. Jos valitset tämän niin ehdottomasti alle raakapontti huopa. Jiirien teko aika töisevää ja kohtalaiset riskit rakennevirheille. Jos katolla joudutaan kulkemaan esim lumenpudotuksen takia on riski tiilten rikkoutumiselle suuri. Äänetön ja vaimentaa ulkoa tulevia ääniä hyvin.
HUOPA
Bitumihuovasta tulee mieleen piellä kyllästetty puuvillapeite. Sellaisia nykyaikaiset huopakatteet eivät kuitenkaan ole. Lasikuitu ja polyesteri runkoisina ne ovat erittäin kestäviä ja huolettomia. Paahteella ei katolle kannata mennä, mutta lumenpudottaminen ei ole ongelma. Jiirit pystytään tekemään erittäin hyvin pitäviksi. Helppo liittää erilaisiin materiaaleihin esim läpivienneissä. Äänetön ja vaimentaa ulkoa tulevia ääniä hyvin. Kohtuullisen loiva katto ei vaadi lumiesteitä, joten niitten takia kattoa ei tarvitse reittää.
Minusta kestävin ja pitkäikäisin on huopakatto. Jos kaava/rakennusvalvonta ei sitä salli niin sitten tuo tiilikatto huopakaton päälle tehtynä.- bitumi!!!
Aurinko polttaa huovan kymmenessä vuodessa korpuksi, joten tämä vaihtoehto kannattaa unohtaa ja keskittyä siihen konesaumakatoon. Pienenä vinkkinä vielä sinullekin, että konesaumakatossa maximi kiinnitysväli on 30cm eli käytännössä 15-25cm ja muista että joku voi oikeastikin ottaa juttusi vakavissaan
- käy tähän
bitumi!!! kirjoitti:
Aurinko polttaa huovan kymmenessä vuodessa korpuksi, joten tämä vaihtoehto kannattaa unohtaa ja keskittyä siihen konesaumakatoon. Pienenä vinkkinä vielä sinullekin, että konesaumakatossa maximi kiinnitysväli on 30cm eli käytännössä 15-25cm ja muista että joku voi oikeastikin ottaa juttusi vakavissaan
Tuskimpa keskustelun aloittaja konesaumakattoon tyytyy. Onhan se kaikkein meluisin.
Väite huovan muuttumisesta korpuksi on ilkeää panettelua. - ammattilainen
bitumi!!! kirjoitti:
Aurinko polttaa huovan kymmenessä vuodessa korpuksi, joten tämä vaihtoehto kannattaa unohtaa ja keskittyä siihen konesaumakatoon. Pienenä vinkkinä vielä sinullekin, että konesaumakatossa maximi kiinnitysväli on 30cm eli käytännössä 15-25cm ja muista että joku voi oikeastikin ottaa juttusi vakavissaan
ehkä ennen kävi niin,MUTTA tänä päivänä ei mene korpuksi,materiaalit ovat muuttuneet ja ovat kumibitumia,joten älä selittele,jos et tiedä!!
Peltikattoko?...sehän on melkoinen rumpali sateella ja on se kyllä perseestä revityn näköinenkin!!! - lässyttää ammattilaiselle;)
ammattilainen kirjoitti:
ehkä ennen kävi niin,MUTTA tänä päivänä ei mene korpuksi,materiaalit ovat muuttuneet ja ovat kumibitumia,joten älä selittele,jos et tiedä!!
Peltikattoko?...sehän on melkoinen rumpali sateella ja on se kyllä perseestä revityn näköinenkin!!!Tunnetustihan nuo huopakatot päätyvät viimeistään kymmenen vuoden päästä aluskatteeksi, kun talon omistaja on ensiksi kyllästynyt jatkuviin vuotoihin. Tämän jälkeen huovan päälle yleensä asennetaan tyylikäs peltikatto ja mikä katolle tärkein toimenpide eli vedenpitävyys ollaan saavutettu.
Toki ei voi väittää, että huopa ei olisi hiljaisempi, mutta kun sen katon tulisi pitää myös vettäkin niin yleensä siinä vaiheessa on jostain tingittävä.....;) - näikös
lässyttää ammattilaiselle;) kirjoitti:
Tunnetustihan nuo huopakatot päätyvät viimeistään kymmenen vuoden päästä aluskatteeksi, kun talon omistaja on ensiksi kyllästynyt jatkuviin vuotoihin. Tämän jälkeen huovan päälle yleensä asennetaan tyylikäs peltikatto ja mikä katolle tärkein toimenpide eli vedenpitävyys ollaan saavutettu.
Toki ei voi väittää, että huopa ei olisi hiljaisempi, mutta kun sen katon tulisi pitää myös vettäkin niin yleensä siinä vaiheessa on jostain tingittävä.....;)...se menee..
Taidat olla kuullut vaan niistä omatoimisesti tekeviä huopamiehiä?
Kyllä kuule kaksinkertainenhuopa pitää vettä ja eihän tasakatolle voi peltiä laittaa??
Mitähän ehdottelet sitten tasakatolle,kun sinne ei voi peltiä laittaa?
Kyllä kaltevalla katolla huopa on ihan ok,JOS osaa hyvin laittaa ja kunnolla saumat kiinni.
Eikö pellistä irtoa maali ja eikö konesaumakatto vuoda..olen kuullut niistäkin.
SE on kuule makukysymys.
Tänä päivänä on kuules villoitettu peltikaton päälle ja laitettu huovat niskaan,joten tämä tästä keskustelusta. - Rami ..
lässyttää ammattilaiselle;) kirjoitti:
Tunnetustihan nuo huopakatot päätyvät viimeistään kymmenen vuoden päästä aluskatteeksi, kun talon omistaja on ensiksi kyllästynyt jatkuviin vuotoihin. Tämän jälkeen huovan päälle yleensä asennetaan tyylikäs peltikatto ja mikä katolle tärkein toimenpide eli vedenpitävyys ollaan saavutettu.
Toki ei voi väittää, että huopa ei olisi hiljaisempi, mutta kun sen katon tulisi pitää myös vettäkin niin yleensä siinä vaiheessa on jostain tingittävä.....;)Asuntomme huopakate on nyt 36v vanha ja tänä kesänä se sitten uusitaan.
- mase3
kestää ja eikä rämise, helppo myös korjata
- saaaa
tuossa jo paanu ehdotettiinkin. Sen kun laitat jyrkällä kattokulmalla ja huolella tehden niin seuraava laittaja on se jota et elämäsi aikana ehdi tapaamaan.
- sdfsd
Kuparikaton rakennuskustannus taitaa olla noin 2,5*sinkityn peltikaton hinta. Tuliteränä se on upean hohtava, mutta väri tummuu muutamassa viikossa ja lopullinen väri on vihreä.
Kaipa se katto on suunnilleen ikuinen, jos on tehty oikein. Äänetön se ei ole, mutta en ymmärrä miksi sen pitäisikään olla, kun yläpohja voi hoitaa sen ääneneristyspuolen. Ainakin kivitalossa.
Mutta mutta... vaikee sanoa.- Kärmestys
se lopullinen väri ole lähempänä mustaa. Ensin menee vihertäväksi ja sitten tummuu.
- ompi
Kärmestys kirjoitti:
se lopullinen väri ole lähempänä mustaa. Ensin menee vihertäväksi ja sitten tummuu.
vihreä ja loppuun asti.
- venäjällä
kultaa vielä kuparikaton päälle
- Kärmestys
ompi kirjoitti:
vihreä ja loppuun asti.
Näinhän se tietysti ompi, mutta väri näyttää enemmänkin mustalle joka tapauksessa.
- kummalinen
Kyllä on ihme porukkaa tällä foorumilla
- just
Aina älytön natina asioista josta eivät tiedä yhtään mitään
- Persaukinen?
0,5mm haponkestävä pelti joka on prässätty tiilikuviolle. Ruuvattu hapisruuveilla "aaltojen" pohjista taajaan. Pinta harjattu mataksi. Ollut katolla 8vuotta. Ei rämise, ei vuoda, ei vaihda väriä. Lämpöelämisen haitat eliminoitu pitämällä palat pieninä (1000x2000mm). Kestää varmasti pidempään kuin loput talosta (Lekaharkkoa)
- laatu kunniaan
Onnittelut aidosta hardcore valinnasta. Ole ylpeä tekemästäsi laadusta.
- Tanskalaisen
Decra-katteen. Ei taatusti rämise, seon alumiinipohjainen, hiekkapintakate. Myös 40vuoden takuu on omaa luokkaansa, niinkuin sitten hintakin.
- ei koske
kuin pinnoitetta.miten lie veden ulkona pysymisen laita?
- kova on 40v.
ei koske kirjoitti:
kuin pinnoitetta.miten lie veden ulkona pysymisen laita?
takuuna kuitenkin materiaalille. Veden ulkonapysyminenhän on itse asennuksesta kiinni.
Ja kun matsku kestää niin eihän sinnevuotopaikkoja silloin tule,eikö? - kun laittaa
kova on 40v. kirjoitti:
takuuna kuitenkin materiaalille. Veden ulkonapysyminenhän on itse asennuksesta kiinni.
Ja kun matsku kestää niin eihän sinnevuotopaikkoja silloin tule,eikö?huolellisesti niin varmaankin on ihan hyvä katto tuokin
- Kestää
kun laittaa kirjoitti:
huolellisesti niin varmaankin on ihan hyvä katto tuokin
Ainakin n 100v, parhaillaan virossa on n 150v vanhoja ruokokatteita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491536Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 211035
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99825- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70759