Olen ennenkin yrittänyt saada tähän vastausta. Kaikki kyllä väittävät, että suksia voi hioa ja miten usein vain, mutta minua kiinnostaa, että miten usein käytännössä? Joka vuosi? Monta kertaa vuodessa? Jos aikoo pitää sukset vuosia kilpakäytössä ja monella hiihtäjällä.
Kyseessä on JR Atomic Rc11 -kilpasukset, pertsan ja luikkarit.
Kyseessä on JR Atomic Rc11 -kilpasukset, pertsan ja luikkarit.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanoi omien suksieni hionnan tehnyt kaveri, että 6-7 kertaa voidaan hioa, kun ei liian huonoksi päästä pohjia. Kertojen määrä ratkaisee, että kai ne voi hioa vaikka kerran kuussa. Kyllä se luistoon tuntui vaikuttavan parantavasti omissa suksissani, vaikka ei se ero niin kovin dramaattinen ole.
kerran vuoteen..ennen talven tuloa..hionta vaikuttaa mun mielestä ennenkaikkea pohjan huokosten "aukeamiseen"..jolloin parafiini imeytyy paljon paremmin..ja sitä kautta sitte luistoon..eikä se ero olekaan mikään "dramaattinen"..jotkut hiotuttaa useammin..se on jokaisen oma tottumus..kun huokoset pysyy auki..ei tarvitse lykätä "kuivalla" suksella..jolloin tulee esille se luistamattomuus..tällee minä käsitän tään jutun..
voitelussa, koska se tukki pohjan huokoset ja näin saat olla hiotuttamassa suksiasi kerran kuukaudessa.
Grafiitti ei tuki huokosia JOS osaat sukset voidella oikein!!! Eli käytännössä HARJATA OIKEIN... rosteri on tätä päivää!!!!!
Hiojamestari sanoi pohjan kestävän n.6-8 hiontaa, eli hiihdän n. 8 talvea unelmaparillani, luistosta tinkimättä!!! Hionnan teetän muuten n. 2-3 viikkoa ennen Finlandiaa. Eli alku talvi menee "vanhalla" pohjalla ja loppu talvi sitten "uudella".