Tilanne on se, että valmistumiseni jälkeen ( 9kk ) olen tehny vain lyhyitä keikkahommia, koska muuta ei ole ollut tarjolla. Nyt työkkäri haluaa laittaa mut todella typerään, ja vielä kolmen kuukauden koulutukseen ( ammattikoulutetut nuoret työelämään) joka ei minua yhtään kiinnosta ja tunnen että se ei auta minua yhtään. Mitä voin tehdä ettei tarvitsis mennä koulutukseen, ilman että tulee karenssia? :(
Apua!
Tietämätön1
5494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eipä taida olla mitään tehtävissä. Työkkäri on yksinvaltainen ja kohtelee työtöntä miten mielii. Jos työkkäri on sinut laittamassa kurssille, joko menet tai saat karenssin tai vielä pahempaa, koska olet työmarkkinatuen varassa.
Olisin halunnut kurssille, joka kouluttaa vain isopalkkaisia johtajia. Ei kiinnostanut tippaakaan se siivouskurssi, johon minut laitettiin. Pakko oli mennä, muuten lapset ei olisi saanut edes näkkileipää, joo itse oli aiheutettu, nuorena lapset ja miehestä tuli alkoholisti. Pääsin siivoojaksi, mutta yritys teki konkurssin ennen kuin minulla päivät täynnä liitossa, taas peruspäivärahalle ja kurssitusta huoltomieheksi (naisena), pakko kun oli, päätin käyttää hyödyksi. Rohkeana perustin "talonmiesfirman" ja kurssien ansiosta minulla on tietämystä, osaan laskea siivoukset ja hanan vaihdot. Työllistän kymmenen henkeä ja pelkästään vastenmielisten kurssien ansiosta, ei tullut suurta johtajaa, mutta nyt on myös voita sen näkkileivän päällä. Eiköhän ihminen itse rakenna oman elämänsä, tämä ei ole pelkkää kivaa.
Kieltäytyä voit, mutta karenssia tulee.
Ainut mahdollisuus on hankkia jokin niin pitkä työsuhde ja tuntimääriltään riittävä, että hyväksytään kurssin perumiseksi. Siihenkään ei mikään ihan keinotekoinen homma riitä, vaan pitää olla aidosti fiksu homma.
Kyllä noita tuollaisia aina lätkitään. Menet nyt sitten niin ei tarvitse vähään aikaan sitten mennä mihinkään muualle.
Voit mennä johonkin muualle omaehtoisesti opiskelemaan, se riittää tietysti syyksi. Ainut vaan että eipä tähän aikaan vuodesta taida olla sellaisikaan, joihin pääsisi fiksusti irtautumaan...Kun ennen koulutuksen alkamista joutuisi kuitenkin menemään kurssille ja koulutukseen sitten kun se alkaa. Keskeyttää toki saa jos uusi "fiksu" koulutus alkaa.
Entäs, hyväksyykö työkkäri jos menisin mieluummin omatahtosesti töihin työmarkkinatuella johonkin, sekin olisi mieluisempaa kuin mennä tuohon koulutukseen?