Mikä asumiskielto on ja kuka sen antaa?
Mitä asumiskieltoon tarvitaan? Riittääkö terveydelle vaarallisen homemyrkkyä tuottavan homeen löytyminen asunnosta? Entä jos lisäksi asunnoassa asuu sairas ihminen, joka ei saa altistua tulehduksille?
Paikallinen terveystarkastaja sanoi, että täällä on annettu vain korjausmääräyksiä. Mitäs ne sitten on? Mihin niitä ylipäätään tarvitaan?
Asumiskielto
13
8976
Vastaukset
- korjausmääräystä
tarvitset oikeustaisteluun myyjää vastaan tai kun haet tukia korjauksiin tai kunnan vuokra-asuntoa että pääset hometta pakoon.
- riittää
että terveystarkastaja antaa lausunnon jossa sanotaan että asunnossa asuminen on terveydelle haitallista.
- qqw
riittää kirjoitti:
että terveystarkastaja antaa lausunnon jossa sanotaan että asunnossa asuminen on terveydelle haitallista.
Tietosi on väärä, en ehdi kirjoittamaan,
mutta asumiskielto on monimutkainen asia ja se ei silti estä asumista, eikä sillä ole paljoa oikeudellisia vaatimuksia,
jos olet tehnyt kaupan
on ensisijaisesti sinun todistettava kuinka yutkit asunnon, tai todistettava että myyjä tiesi ja salasi.
eli sinun on todistettava, oma syyttömyytesi.
Mutta kyllä asiat selviävät, nuku rauhassa vain. - vertaa koulut
riittää kirjoitti:
että terveystarkastaja antaa lausunnon jossa sanotaan että asunnossa asuminen on terveydelle haitallista.
Teaveystarkastaja lausuntoja on tälläkin hetkellä 50 kouluun,
joissa oleminen haittaa terveyttä,
monessa on lausunnon jälkeen opiskeltu useita vuosia. - alkuper
riittää kirjoitti:
että terveystarkastaja antaa lausunnon jossa sanotaan että asunnossa asuminen on terveydelle haitallista.
Sellainen minulla on jo hankittuna...että minun terveydelleni on todellakin vaarallista asua paikassa jossa on infektioille altistavaa hometta.
- liity
mitenkään oikeustaisteluun myyjää vastaan. terveystarkastajia käytetään usein hyväksi tässä suhteessa. pääsyy asumiskiellon määräämiseen on se, ettei korjauksista vastuussa oleva ryhdy korjaustoimenpiteisiin määräyksistä huolimatta tai että asunto on korjauskelvoton.
- liity mitenkään
alkuper kirjoitti:
Sellainen minulla on jo hankittuna...että minun terveydelleni on todellakin vaarallista asua paikassa jossa on infektioille altistavaa hometta.
asuntoon eli ei sillä ole mitään merkitystä kun asunnon vikoja tutkitaan.
- alkuper
liity mitenkään kirjoitti:
asuntoon eli ei sillä ole mitään merkitystä kun asunnon vikoja tutkitaan.
terveydelle vaarallista, homemyrkkyä tuottavaa ja infektioille altistavaa hometta
- on vain
alkuper kirjoitti:
terveydelle vaarallista, homemyrkkyä tuottavaa ja infektioille altistavaa hometta
Sinulle vaarallinen niin et varmasti saa asuntoa asumiskieltoon...
- tark
Tarkastuspyyntö asiakkaalta --> tarkastuskehotus kiinteistön omistajalle --> viranomaisen tarkastus --> korjauskehotus --> korjausmääräys --> uhkasakko --> rikosilmoitus poliisille --> asumiskielto
- Powaqa
sitten kun on vahingossa vuokrannut asunnon joka huonon kunnon takia pannaan asumiskieltoon?
Siis vuokranantaja kieltäytyy korjauksista ja asunto menee asumiskieltoon.
Mitäs tämä asumiskielto sitten käytännössä tarkoittaa? Onko sieltä tulossa "iso kone" laittamaan murjun matalaksi vai kuinka?
Tuskin on kuitenkaan syytä maksaa enää vuokraa moisessa murjussa asumisesta...
Tässä tapauksessa asukas on itse hankkinut rakennus-, palo- ja terverveystarkastajat paikalle syystä että omistaja on toistuvasti kieltäytynyt tekemästä tarvittavia korjauksia selvästi huonokuntoiseen kiinteistöön.
Mitkä on vuokralaisen oikeudet tässä tapauksessa? - jopo691
Riittääkö asumiskieltoon jos vesi ei ole käyttökelpoista ja se haisee lehmänpaskalle :/ ja sitä on vuokran antaja sanonut että sitä ei saa käyttää ollenkaan ja ei ole hommannut tilalle puhadsta vettä..
- jo vain
Kyllä, kyllä, jos siinä nykkyy selevästi sellaasia ikäänkuin kokkareeta. Ne voipi olla silloon sitä itteensäkkiin. Hyi olkohon ! Elä juo enää !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128