Tietääkö joku milloin kyyvitosen käyttö lopetettiin? Mitä pitää tehdä vanhalle puutavaralle? Voiko polttaa purkutalon lautoja?
Siis kyyvitostahan käytetiin kaikelle puulle sinistystä estämään ainakin 60-luvulla. Mutta milloin lopetettiin?
KY5
14
11547
Vastaukset
- Tietäjä
Nykysäännösten mukaan puut on ensinnäkin siivottava raudasta,nauloista yms.
Sitten ne on pätkittävä tietykokoisiksi,kerättävä umpinaiseen konttiin ja toimitettava säkkivälineelle tuhottavaksi.
Arvaa mitä maksaa?- suunnittelija
Jos sitten erehdyn pölläyttämään sen tuhkan keväthangille, niin mitä tapahtuu kasvustolle. Tuliko ikuinen tuho tuohon?
Moniko muuten tietää asuvansa kyllästeillä kyllästetyssä 60-70-luvun tai vanhemmassa talossa. Joka ei homehdu vaikka hengittää ja läähättää? Kyyvitonen oli omana aikanaan hyvää kamaa. Aivan sama milloin kaadettiin ja sahattiin, kun kaiken tie kävi liemikaukalon kautta. Tuli priimaa lautaa aina. Eikä pitänyt taapeloida harvaan. - Anonyymi
suunnittelija kirjoitti:
Jos sitten erehdyn pölläyttämään sen tuhkan keväthangille, niin mitä tapahtuu kasvustolle. Tuliko ikuinen tuho tuohon?
Moniko muuten tietää asuvansa kyllästeillä kyllästetyssä 60-70-luvun tai vanhemmassa talossa. Joka ei homehdu vaikka hengittää ja läähättää? Kyyvitonen oli omana aikanaan hyvää kamaa. Aivan sama milloin kaadettiin ja sahattiin, kun kaiken tie kävi liemikaukalon kautta. Tuli priimaa lautaa aina. Eikä pitänyt taapeloida harvaan.Kuusi ei sinisty, joten sitä ei myöskään altaissa uitettu, asiasta reilu 45v kokemus..
- suunnittelija
Haku KY5 antaakin paljon tietoa. Käyttö yleistyi 1930-luvun tietämissä ja valmistus lopetettiin 1984. Käyttö kiellettiin vasta 1989. KY5 sisältää erilaisia kloorifenoleita ja epäpuhtautena mm. dioksiinia.
Purkutavaran polttaminen taitaa olla aika epämääräistä hommaa.- Tietäjä
miten luulet sen hävitettävän säkkivälineellä,syömälläkö?
Ei muutakuin laudat nuotioon,tuhkakasa vie vaikka kaatikselle,jos huolettaa. - suunnittelija
Tietäjä kirjoitti:
miten luulet sen hävitettävän säkkivälineellä,syömälläkö?
Ei muutakuin laudat nuotioon,tuhkakasa vie vaikka kaatikselle,jos huolettaa.Helpotus on se, että en ole purkulautaa ehtinyt mistään hankkia enkä hanki. Hankin tuulenkaatoja sitten kun omat loppuu.
Entäs nämä meidän pellavaöljymaalilla tai jollain Valttipohjusteella käsitellyt laudanpätkät. Ovatko ongelmajätettä? Noissa maaleissa on jotain homeenestoakin. - Joopa
suunnittelija kirjoitti:
Helpotus on se, että en ole purkulautaa ehtinyt mistään hankkia enkä hanki. Hankin tuulenkaatoja sitten kun omat loppuu.
Entäs nämä meidän pellavaöljymaalilla tai jollain Valttipohjusteella käsitellyt laudanpätkät. Ovatko ongelmajätettä? Noissa maaleissa on jotain homeenestoakin.KY-5 oli käytössä lähinnä sahoilla, joissa tuore sahatavara käsiteltiin sinistymistä vastaan. Monella sahalla vastavia aineita käytetään nykyisinkin ( ei tietenkään sinestot jne. ole lähelläkään saman tehoisia=vaarallisia). Aine ei kuitenkaan ole kyllästysainetta, eli kuivauksen jälkeen aineesta ei ole tietoakaan ! Voit polttaa tämmöisen paljon mieluimmin, kuin vaikka maalatun laudan.
- suunnittelija
Joopa kirjoitti:
KY-5 oli käytössä lähinnä sahoilla, joissa tuore sahatavara käsiteltiin sinistymistä vastaan. Monella sahalla vastavia aineita käytetään nykyisinkin ( ei tietenkään sinestot jne. ole lähelläkään saman tehoisia=vaarallisia). Aine ei kuitenkaan ole kyllästysainetta, eli kuivauksen jälkeen aineesta ei ole tietoakaan ! Voit polttaa tämmöisen paljon mieluimmin, kuin vaikka maalatun laudan.
Onko kloorifenoli siis haihtuva aine? Ja nuo vanhemmat talot puhtaita myrkyistä?
- Kalle
ollut kyseusen aineen kanssa tekemisissä hyvinkin paljon. 80 luvun alkupuolella käyttö sahoilla lopetettiin, lähinnä siksi, että se saastutti maaperää, puutavara kun upotettiin myrkkyaltaaseen, ja nostettiin sitten valumaan.
Kyllä ne polttaa voi, mutta leivinuuniin en välttämättä laittaisi, vaikka kaikki niistä kloorifenolit on todennäköisesti jo haihtuneet.- suunnittelija
Onko tuo aine siis haihtuva aidosti? Mitään suoloja tai vastaavaa ei jää jos esimerkiksi lasipinnalla haihduttaa? Vastatkaa selkokielellä.
Esimerkiksi vesi on täysin haihtuvaa ja alkoholi jne. Onko siis kloorifenoli tuolla lailla haihtuvaa? Hitaasti tai nopeasti ihan sama.
Kloorifenolit hajaantuvat hitaasti myös mikrobitoiminnassa. Eli ei taida ihan maailmanlopun aine olla kuitenkaan. - Kalle
suunnittelija kirjoitti:
Onko tuo aine siis haihtuva aidosti? Mitään suoloja tai vastaavaa ei jää jos esimerkiksi lasipinnalla haihduttaa? Vastatkaa selkokielellä.
Esimerkiksi vesi on täysin haihtuvaa ja alkoholi jne. Onko siis kloorifenoli tuolla lailla haihtuvaa? Hitaasti tai nopeasti ihan sama.
Kloorifenolit hajaantuvat hitaasti myös mikrobitoiminnassa. Eli ei taida ihan maailmanlopun aine olla kuitenkaan.hajooaa luonnossa, ja myös siis haihtuu.
Tuoresahatavara sillä käsiteltiin, ja jo keinokuivauksen jälkeen, jäämiä ei ole. - Kalle
Kalle kirjoitti:
hajooaa luonnossa, ja myös siis haihtuu.
Tuoresahatavara sillä käsiteltiin, ja jo keinokuivauksen jälkeen, jäämiä ei ole.yleensä, vain mänty sahatavara käsiteltiin, kuusella ei ole samanlaisia sinistäjäsieniä.
- Sahuri 69
Kaikki jotka ovat työskennelleet tuolla Kuusankosken kyyvitos tehtaalla on todettu syöpä. Ky-5:sella (TCDD) yritettiin muun muassa myrkyttää Ukrainan presidentti ehdokas yritettiin myrkyttää kyseisellä aineella 2004. Itse en pahemmin noita palokaasuja haistelisi jos meinasitta polttaa. Ja KY-5 on pitkäikäinen ympäristö myrkky, joka ei iha helposti vain haihdu pois, sen puoliintumis aika elimistössä on yli 7 vuotta! Kansainvälinen syöväntutkimuslaitos IARC on luokitellut sen syöpää aiheuttavaksi aineeksi (luokka A).
- Tetreklooridioksiinia
Juurikin näin, KY5 = TCDD -> https://fi.m.wikipedia.org/wiki/TCDD
En polttelis omalla pihalla ainakaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538293- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404323Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353453Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423440Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492624