Kannattaako ostaa omaksi pullo vai vuokrata?
Ei paljon tule käytettyä, mutta joskus kuitenkin.
Viisi vuotta alkaa vuokra-aikaa kulua umpeen ja vuokra oli silloin, kun pullon vuokrasin 1500mk/5v.
Ostanko pullon itselle ja mitä maksaa?
Kysyin kerran hintaa, mutta en enää muista, mitä vastasivat.
Mison-kaasu
4
6459
Vastaukset
- ostaa
asia oli itellä selvityksen alla kun muutama viikko sitten kyselin hintoja. 6 kg (vai olikohan 5 kg?) pullo maksoi jotain luokkaa 260 euroa. Vuokraa en muista paljon olisi ollut mutta myyjä laskeskeli täyttöjen hintaa, ostohintaa ja vuokria ja tuli siihen tulokseen että jos käyttää kaasua jotain 1-2 pulloa vuodessa niin 5 vuoden aikana oma pullo tulee halvemmaksi. Tietysti vielä jos laskee siitä eteenpäin niin ostohinnan osuushan kuolettaa itseään vielä lisää kun ei tarvi vuokria maksaa. Sitten jos kaasua menee enempi niin vuokrapullo tulee halvemmaksi.
No, ite tulin siihen tulokseen että ostin 6 kg hiilihappopullon joka maksoi 140 euroa. Menee auton paikkauksessa ihan mainiosti. Siinä on vielä se etu että sen saa täytettyä odotettaessa toisin kuin AGA:n tai Woikosken pullot joiden täyttö (meinaan oman pullon) kestää 2-3 viikkoa. Ja katsastus on 10 vuoden välein, hinta noin 30 euroa.- Mig-hitsaukseen?
Woikosken edustajalta sitä kerran kyselin.
Pullothan ei ole uusia, mutta tarkistettuja ja maalattuja.
Puhut kiloista, minulla on 20 litran vuokra-Misonpullo, siinä on paine 200 bar.
Hiilidioksidia ei voi muistaakseni puristaa kuin 50 bar paineeseen.
Ajattelin, että, jospa ostaisi kymmenen litran Misonpullon tai sitten tuon 20-litraisen, kun vuokra-aika loppuu.
Mutta minulla on kuitenkin sellainen mielikuva, että pullojen ostohinnat on laskeneet, vaikkei ne halpoja ole vieläkään. - minätässä
Mig-hitsaukseen? kirjoitti:
Woikosken edustajalta sitä kerran kyselin.
Pullothan ei ole uusia, mutta tarkistettuja ja maalattuja.
Puhut kiloista, minulla on 20 litran vuokra-Misonpullo, siinä on paine 200 bar.
Hiilidioksidia ei voi muistaakseni puristaa kuin 50 bar paineeseen.
Ajattelin, että, jospa ostaisi kymmenen litran Misonpullon tai sitten tuon 20-litraisen, kun vuokra-aika loppuu.
Mutta minulla on kuitenkin sellainen mielikuva, että pullojen ostohinnat on laskeneet, vaikkei ne halpoja ole vieläkään.on kirjahyllyssä vanhan palosammuttimen hiilidioksidipullo. Painetta 200 bar. Ja kyllä noissa AGAn pulloissakin on painetta, toisissa 300 bar. Asetyleeni ja propaani taitavat olla ainoat hitsauskaasut, joita ei puristeta kuin pikkuisen.
- minätässä
minätässä kirjoitti:
on kirjahyllyssä vanhan palosammuttimen hiilidioksidipullo. Painetta 200 bar. Ja kyllä noissa AGAn pulloissakin on painetta, toisissa 300 bar. Asetyleeni ja propaani taitavat olla ainoat hitsauskaasut, joita ei puristeta kuin pikkuisen.
50 l Argon-pottu sisältää suunnilleen 20 kg kaasua. Hiilidioksidia samaan pulloon sopii hiukan enemmän, jos en väärin muista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894