APUVA

Arvoisat tietokonenerot, koska olen vain tavallinen 65v. ja oppinut vähän käyttämään eläkevuosina tietämäkonetta, ajattelin kuitenkin kysyä. Miten olisi mahdollista saada C-äänikaseteille tallennettua musiikkia CD-levylle. Näin saisimme parempaan talteen lähinnä rakkaan pikkutyttömme laulaja-harrastuksen alkuaskeleet ja mukavan muiston jälkipolvellekin. Mitä vempaimia siihen tarvitaan, mistä niitä saa ja mitä ne maksaa suurinpiirtein ja tekeekö sitä vaihtoehtoisesti joku muu jossakin?
9665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vinkkejä viestin kirjoittamiseen

Pyri otsikoimaan viestisi mahdollisimman ytimekkäästi ja aihetta kuvaavalla tavalla. Sitä varmemmin se luetaan ja saat vastauksia. Vältä otsikoita kuten Apua, Hei, Mitä teen, ??? jne. Esimerkiksi otsikko "Nasta- ja kitkarenkaiden edut ja haitat" kuvaa käsiteltävää aihetta täsmällisesti.

Tarkista ennen viestin lähettämistä, että kirjoituksesi ei sisällä kirjoitusvirheitä. Kannattaa aina ensin esikatsella viesti ja sen jälkeen tarvittaessa muokata sitä.

Valitse oikea palsta viestillesi. Hakukoneen avulla voit myös etsiä sopivaa palstaa aiheellesi. Väärään paikkaan kirjoitettu viesti todennäköisesti siirretään sille kuuluvaan paikkaan tai poistetaan.

Äänestä
  • Jos kerran apua tarvii,niin kyllä tämä APUA on paras otsikko.Kyllä se viesti on jokatapauksessa avattava,ei sitä koko asiaa voi otsikkoon änkeä.Hakukoneen haut on vain sellaista hehtaariammuntaa.Kaikki vain rohkeasti käyttämään otsikkona apua ja auttakaa sanoja.

    Äänestä

  • enannanimeäni kirjoitti:

    Jos kerran apua tarvii,niin kyllä tämä APUA on paras otsikko.Kyllä se viesti on jokatapauksessa avattava,ei sitä koko asiaa voi otsikkoon änkeä.Hakukoneen haut on vain sellaista hehtaariammuntaa.Kaikki vain rohkeasti käyttämään otsikkona apua ja auttakaa sanoja.

    Eli sinusta olisi parasta kun palstalle tulisi päivittäin yli 300 uutta viestiä otsikolla "APUA!"?

    Äänestä

Miten englanti taipuu? Googleta "cassette tape to cd".

Äänestä

C-kasetteja soittava soitin,siitä äänijohto tietokoneeseen,tietokoneessa äänitysohjelma,tietokoneessa polttava dcrom asema,tyhjä dc-r levy.Nämä kaikki todennäköisesti löytyy valmiina koneella,ainut on tuo välijohto,3,5mm plugiliittimillä.Rohkeasti kokeilemaan!

Äänestä
  • c-kasetti soittimesta (vahvistamaton!) signaali tietokoneen äänikortin line-in (3,5 mm stereoplugi), sitten kasetti pyörimään, tietokoneesta sopiva ohjelma päälle (kuten vaikkapa goldwave). polttoa varten tarvitset polttavan cd-aseman, kuten edellä jo mainitiinkin, ja tyhjiä cd-levyjä (cd-r).

    Äänestä

  • naapurin niilo kirjoitti:

    c-kasetti soittimesta (vahvistamaton!) signaali tietokoneen äänikortin line-in (3,5 mm stereoplugi), sitten kasetti pyörimään, tietokoneesta sopiva ohjelma päälle (kuten vaikkapa goldwave). polttoa varten tarvitset polttavan cd-aseman, kuten edellä jo mainitiinkin, ja tyhjiä cd-levyjä (cd-r).

    Esimerkiksi Adobe Audition on hyvä. hintaa en osaa sanoa, mutta eiköhän se Googlettamalla selviä.Ko. softa antaa mahdollisuuden korjata virheitä ja mm. nauhakohina pitää saada pois muuten se äänen laatu on aika surkeaa sitten CD:llä. Kannattaa ensin kokeilla RW-levyllä ja sitten vasta polttaa r-levylle.

    Äänestä


Pistin talteen ja pian käyttöön

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Onesimus kirjoitti:

Arvoisat tietokonenerot, koska olen vain tavallinen 65v. ja oppinut vähän käyttämään eläkevuosina tietämäkonetta, ajattelin kuitenkin kysyä. Miten olisi mahdollista saada C-äänikaseteille tallennettua musiikkia CD-levylle. Näin saisimme parempaan talteen lähinnä rakkaan pikkutyttömme laulaja-harrastuksen alkuaskeleet ja mukavan muiston jälkipolvellekin. Mitä vempaimia siihen tarvitaan, mistä niitä saa ja mitä ne maksaa suurinpiirtein ja tekeekö sitä vaihtoehtoisesti joku muu jossakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu