Kerrostalo huoneiston iv-kone täynnä vettä. Huoneisto ollut 5 kk asuinkäytössä ja vedet tuli nyt. En tiedä onko vesi kondensoitunut hilajlleen vai nyt kun yön ja päivän lt ero on suuri. Vika lienee tulopuolella. Patteri väärällä puolella tai tuloputki eristämättä ? Ilmeisesti vika on koneessa eikä edes kondenssiputki tyhjennä sitä. Mikä tuon aiheuttaa ? Vettä varmaan kertyy paljon muttei se noin kai ilmene. Vetää nimittäin makkarin venestrat jäähän ja niissä on ennestään isot raot ulkoräppänässä.
Iv-kone nokkuu
Dalder
4781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"nokkuu"
Koneessa ei ole vikaa, vaan koneen asennuksessa ja siinäkin vain kondenssiovesialtaassa tai poistopilli on tukossa.
Huoneilmasta poistuu lämmön mukana kosteutta, joka lämmonsiirtimessä taasen tiivistyy kylmään tuloilman "jäähdyttämän" kennon pinnalle, josta taasen tiivistynyt kosteus putoaa/valuu altaaseen ja mistä sen pitäisi poistua putkea pitkin viemäriin.
Ihan oikein se toimii, mutta jostain syystä vesi ei pääse pois kuten on ajateltu...
Venestrat on jäässä luultavimmin pelkästään siksi, että huoneistossa on runsaasti rakentamisaikaista kosteutta. On kai ollut sellaista pikarakentamista. Voihan sielllä olla tietysti myös putkivuoto, joka lisää kosteutta.
Huoneilman suuren kosteuden vuoksi kondenssivettäkin taitaa tulla koneeseen melko paljon. Lähes aina veden jääminen koneen sisälle johtuu kondessivesi liitännästä tulevasta ilmavirrasta. Tätä ei monet ensikuulemalla usko, mutta kokeile vaikka puhaltaa vesipisaraa liikkeelle. Ilman virtauksen lopettamiseksi kondenssiputkessa riittää pienikin vesipatsas. Käytännössä tämä saadaan aikaa 'hajulukolla': tehdään letkuun mutka, jonka pohjalle jää vettä. Tarvittaessa vettä kaadetaan sinne koneen sisältä.
Onko poistoputkeen asennettu vahingossa 2 vesilukkoa peräkkäin ? silloin viemäröinti ei toimi.