Kuka osaisi sanoa, mistä voi johtua kääpiöhamsterin nopea kaljuuntuminen tai mikä sairaus sen voisi aiheuttaa. Ainakaan silmällä nähtäviä loisia ei ole. Hamsteri on jo 3-vuotias ylikin. Muuten vilkas mutta parissa päivässä päälaelta ja selästä kaluuntunut täysin.Ei ole hankauksesta johtuvaa. Iho vähän punottaa.Huomasin sen äsken ja nyt tietysti alkaa viikonloppu niin lääkäriin vaikea päästä. Olisiko jollain neuvoja???
Hamsteri kaljuuntuu
saikku
53385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vanhuutta. vanhoilla saattaa yllättäen lähtee karvaa ja varsinkin ton ikäsiltä.
jokin iho-ongelma tai ihan vain vanhuutta. Myös ihokasvain saa karvanlähtemään, mutta sen pitäisi näkyä ja tuntua iholla. Onko iho kuiva? Siihen voisi auttaa muutama tippa ruokaöljyä ruoan seassa. Se saatta myös auttaa karvanlähtöön.
luultavimmin vanhuutta. kovin on vanha kääppäriksi.
Vanhuutta se on. Jos hamsterisi on jo yli kolme. Voi se olla tosin jotain iho-ongelmaa mutta luulen että ei...
moi.
mun hamsu oli 2,5vuotias kun se kuoli. silloin se oli kokonaan melkein kalju ja karvat jotka sillä oli jäljellä oli harmaita. jos hamsusta tulee äksy tai se ei liiku niin paljoa kun ennen niin eläinlääkärille kannattaisi soittaa.. tarkista myös että huoneessa jossa hamsu on ei ole liian kuuma tai kylmä. 20astetta oisi hyvä.