Puun lämpökäsittely

tee-se-itse

Onko kukaan koittanut itse puun lämpökäsittelyä? Onnistuisiko se esim tavallisella uunilla? Kokeilumielessä voisi puisia paistinlastoja tms. lämpökäsitellä.

Onko kenelläkään tarkempaa tieto prosessista; lämpötilat puulajeittain, lämmön nosto, kosteus ym. Lämpöpuun tuottajien sivuilta löytyy jonkin verran tietoa mutta vain melko yleisesti.

Vai onko tämä ihan tuhoon tuomittu idea? Idea lähti joidenkin pienten puuesineiden lämpökäsittelystä.

9

13678

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kake

      En tiedä ,onnistuuko kotikonstein kovin helposti, mutta voihan sitä yrittää:

      Lämpökäsittelyssä (noin 160-215°C) puun ominaisuuksia muutetaan korkeissa lämpötiloissa. Käsittelyssä puuta lämmitetään yli sen itsesyttymislämpötilan, vesihöyryn toimiessa suojakaasuna. Käsittelyllä saadaan puun ominaisuuksia muokatuksi käyttökohdevaatimusten mukaan. Eritasoiset lämpötilat, käsittelyajat ja kuivaustekniikat antavat materiaalille uusia ominaisuuksia. Puun ominaisuudet paranevat mm. mitta- ja muotopysyvyyden, lämmöneristyskyvyn, lahonkeston ja muotoiltavuuden suhteen.

      • Tämä ei ole faktaa, mutta olen kuullut muinoin harrastetun niinkin teknistä puun lämpökäsittelyä, että maalla muinoin käytetyt heinäseipäät olisi ensin nuotiolla kuumennettu maahan tulevasta kärkiosastaan. Todella high.tekniikkaa, mutta lienee totta!!

        Ehkä pieniä puutarpeita voi käsitellä suht helpostikkin, ilman suurta lämpötarkkuutta, mene ja tiedä!


      • Anonyymi

        Ensinnäkin, 175°C ei ole yli puun itsesyttymislämpötilan, joka on vähän puusta riippuen jotain 250-300 asteen tienoilla. Kotiuunissa ei siis kovin helposti saa puupalikoita syttymään, elleivät osu kuumiin vastuksiin. Suojakaasu ei siis todennäköisesti ole välttämätön ainakaan syttymisriskin vuoksi.

        Halusin itse kokeilla lämpökäsittelyä lähinnä puun värjäystarkoituksessa. Minulla oli noin A3-arkin kokoinen pala koivusta tehtyä 4mm ohutviiluvaneria, joka piti saada ruskistettua. Vaneri oli tarkoitettu laserleikkaamiseen, joten sen liimasta ei tullut ainakaan häiritsevästi ikävää käryä.

        Koska vesihöyry oli mainittu useissa lähteissä, kastelin vanerin huolella ja pistin sen L-kokoiseen paistopussiin, joka kestää lämpöä 200 asteeseen saakka. Sitten tuuppasin koko paketin kahdeksi tunniksi 175-asteiseen uuniin ritilälle. Vanerissa ja pussissa kiehuva vesi odotetusti pullisti pussin vesihöyryllä, joten sitä ainakin oli prosessissa läsnä. Vanerin sisältä kiehuva vesi tosin aiheutti levyn pintaan epätasaisia värjäytymäläiskiä, joten en tiedä, oliko vedestä enemmän haittaa vai hyötyä.

        Kahden tunnin aikana vaalea koivuvaneri otti varsin mukavasti väriä, sellaiseen kullanhohtoiseen vaaleanruskeaan. Väri olisi varmasti ollut tummempi, jos lämpötila olisi ollut korkeampi, ehkä myös pitempi paistoaika olisi syventänyt väriä.

        Seuraavalla kerralla aion kokeilla ilman vettä ja paistopussia, joten ainakin kiehumisläikistä pitäisi sillä päästä eroon. En tiedä, johtuiko vanerin pienestä paksuudesta vai paistopussista ja vedestä, mutta levy ei mennyt pahasti kieroon, vaikka laitoin sen jo valmiiksi kuumaan uuniin ja otin sieltä suoraan huoneenlämpöön. Paksumpien palikoiden kanssa kannattaa tietysti muuttaa lämpötilaa hitaammin 😅


    • puolella

      tuolla intarsia puolella niitä puunpaloja on paahdeltu iät ja ajat hiekan kanssa. Eli jos noita pieniä tarvekaluja väsäilet niin onnistuisikohan kun laitat vaan puut hiekkaan ja uuniin? Loput on sitten yritys erehdys menetelmää.

    • se on niin

      että turha ees miettiä onnistuuko tuskin termowood oy johtaja olis monia vuosia testannu ja ahertanu jos se onnistuis joka pulliaiselta!!! et ekkähä osta vaan puus kaupasta ja poltat neki puut takas lämmöks joilla kokeilisit moista!!!!!!

    • lämpöä

      Kyllä onnistuu kotikonsteinkin, ei se mitään salatiedettä ole.
      Ongelmana lienee kuitenkin se, että mikäli tarvii pitkiä kappaleita, niin riittävän kokoisen uunin löytäminen voi olla vaikeata.
      Pienempienpalojen lämpökäsittely onnistuu kotiuunissakin.
      Kannattaa netistä hakea noita lämpötila / aika- arvoja.
      Itse olen lämpökäsitellyt paljonkin pienempiä pätkiä ja hyvin on onnistunut ja mikä parasta, niin huomattavasti edullisemmaksi tulee, kuin kaupasta ostettuna.

      • Raikku

      • Olisikohan
        Raikku kirjoitti:

        Täällä oli jotakin osviittaa väreistä:

        http://www.swm-wood.com/fi/lampokasitelty_puu/vari.shtml

        Ja täältä löytyy toinen usein siteerattu opus:

        http://www.thermowood.fi/data.php/200401/914711200401161255_TWkasikirja.pdf

        Millaisia aikoja olet itse käyttänyt kotona? Entä oletko vain nakannut valmiin työsi kuivana kuumaan lieden uuniin vai oletko järjestänyt kappaleelle kosteutta jotenkin?

        voisiko olla niin helppoa, että soota paistopussiin, pari lkapia alle, niin että saa käsiteltävän kappaleen irti pohjasta, ja sitten vain tilkka vettä mukaan, niin että saa sen vesihöyryn aikaan...


      • metu
        Olisikohan kirjoitti:

        voisiko olla niin helppoa, että soota paistopussiin, pari lkapia alle, niin että saa käsiteltävän kappaleen irti pohjasta, ja sitten vain tilkka vettä mukaan, niin että saa sen vesihöyryn aikaan...

        Osta alumiinipaistopussi.Sinne kun laitat muutaman kuivan puulastan,makkaran,pippuria,sipulia ja olutta,niin ei mene ainakaan koko touhu ketuille.Älä tee tätä kotona,mene Anoppilaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      102
      1270
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      759
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe