Onko kukaan koittanut itse puun lämpökäsittelyä? Onnistuisiko se esim tavallisella uunilla? Kokeilumielessä voisi puisia paistinlastoja tms. lämpökäsitellä.
Onko kenelläkään tarkempaa tieto prosessista; lämpötilat puulajeittain, lämmön nosto, kosteus ym. Lämpöpuun tuottajien sivuilta löytyy jonkin verran tietoa mutta vain melko yleisesti.
Vai onko tämä ihan tuhoon tuomittu idea? Idea lähti joidenkin pienten puuesineiden lämpökäsittelystä.
Puun lämpökäsittely
9
13418
Vastaukset
- Kake
En tiedä ,onnistuuko kotikonstein kovin helposti, mutta voihan sitä yrittää:
Lämpökäsittelyssä (noin 160-215°C) puun ominaisuuksia muutetaan korkeissa lämpötiloissa. Käsittelyssä puuta lämmitetään yli sen itsesyttymislämpötilan, vesihöyryn toimiessa suojakaasuna. Käsittelyllä saadaan puun ominaisuuksia muokatuksi käyttökohdevaatimusten mukaan. Eritasoiset lämpötilat, käsittelyajat ja kuivaustekniikat antavat materiaalille uusia ominaisuuksia. Puun ominaisuudet paranevat mm. mitta- ja muotopysyvyyden, lämmöneristyskyvyn, lahonkeston ja muotoiltavuuden suhteen.Tämä ei ole faktaa, mutta olen kuullut muinoin harrastetun niinkin teknistä puun lämpökäsittelyä, että maalla muinoin käytetyt heinäseipäät olisi ensin nuotiolla kuumennettu maahan tulevasta kärkiosastaan. Todella high.tekniikkaa, mutta lienee totta!!
Ehkä pieniä puutarpeita voi käsitellä suht helpostikkin, ilman suurta lämpötarkkuutta, mene ja tiedä!- Anonyymi
Ensinnäkin, 175°C ei ole yli puun itsesyttymislämpötilan, joka on vähän puusta riippuen jotain 250-300 asteen tienoilla. Kotiuunissa ei siis kovin helposti saa puupalikoita syttymään, elleivät osu kuumiin vastuksiin. Suojakaasu ei siis todennäköisesti ole välttämätön ainakaan syttymisriskin vuoksi.
Halusin itse kokeilla lämpökäsittelyä lähinnä puun värjäystarkoituksessa. Minulla oli noin A3-arkin kokoinen pala koivusta tehtyä 4mm ohutviiluvaneria, joka piti saada ruskistettua. Vaneri oli tarkoitettu laserleikkaamiseen, joten sen liimasta ei tullut ainakaan häiritsevästi ikävää käryä.
Koska vesihöyry oli mainittu useissa lähteissä, kastelin vanerin huolella ja pistin sen L-kokoiseen paistopussiin, joka kestää lämpöä 200 asteeseen saakka. Sitten tuuppasin koko paketin kahdeksi tunniksi 175-asteiseen uuniin ritilälle. Vanerissa ja pussissa kiehuva vesi odotetusti pullisti pussin vesihöyryllä, joten sitä ainakin oli prosessissa läsnä. Vanerin sisältä kiehuva vesi tosin aiheutti levyn pintaan epätasaisia värjäytymäläiskiä, joten en tiedä, oliko vedestä enemmän haittaa vai hyötyä.
Kahden tunnin aikana vaalea koivuvaneri otti varsin mukavasti väriä, sellaiseen kullanhohtoiseen vaaleanruskeaan. Väri olisi varmasti ollut tummempi, jos lämpötila olisi ollut korkeampi, ehkä myös pitempi paistoaika olisi syventänyt väriä.
Seuraavalla kerralla aion kokeilla ilman vettä ja paistopussia, joten ainakin kiehumisläikistä pitäisi sillä päästä eroon. En tiedä, johtuiko vanerin pienestä paksuudesta vai paistopussista ja vedestä, mutta levy ei mennyt pahasti kieroon, vaikka laitoin sen jo valmiiksi kuumaan uuniin ja otin sieltä suoraan huoneenlämpöön. Paksumpien palikoiden kanssa kannattaa tietysti muuttaa lämpötilaa hitaammin 😅
- puolella
tuolla intarsia puolella niitä puunpaloja on paahdeltu iät ja ajat hiekan kanssa. Eli jos noita pieniä tarvekaluja väsäilet niin onnistuisikohan kun laitat vaan puut hiekkaan ja uuniin? Loput on sitten yritys erehdys menetelmää.
- se on niin
että turha ees miettiä onnistuuko tuskin termowood oy johtaja olis monia vuosia testannu ja ahertanu jos se onnistuis joka pulliaiselta!!! et ekkähä osta vaan puus kaupasta ja poltat neki puut takas lämmöks joilla kokeilisit moista!!!!!!
- lämpöä
Kyllä onnistuu kotikonsteinkin, ei se mitään salatiedettä ole.
Ongelmana lienee kuitenkin se, että mikäli tarvii pitkiä kappaleita, niin riittävän kokoisen uunin löytäminen voi olla vaikeata.
Pienempienpalojen lämpökäsittely onnistuu kotiuunissakin.
Kannattaa netistä hakea noita lämpötila / aika- arvoja.
Itse olen lämpökäsitellyt paljonkin pienempiä pätkiä ja hyvin on onnistunut ja mikä parasta, niin huomattavasti edullisemmaksi tulee, kuin kaupasta ostettuna.- Raikku
Täällä oli jotakin osviittaa väreistä:
http://www.swm-wood.com/fi/lampokasitelty_puu/vari.shtml
Ja täältä löytyy toinen usein siteerattu opus:
http://www.thermowood.fi/data.php/200401/914711200401161255_TWkasikirja.pdf
Millaisia aikoja olet itse käyttänyt kotona? Entä oletko vain nakannut valmiin työsi kuivana kuumaan lieden uuniin vai oletko järjestänyt kappaleelle kosteutta jotenkin? - Olisikohan
Raikku kirjoitti:
Täällä oli jotakin osviittaa väreistä:
http://www.swm-wood.com/fi/lampokasitelty_puu/vari.shtml
Ja täältä löytyy toinen usein siteerattu opus:
http://www.thermowood.fi/data.php/200401/914711200401161255_TWkasikirja.pdf
Millaisia aikoja olet itse käyttänyt kotona? Entä oletko vain nakannut valmiin työsi kuivana kuumaan lieden uuniin vai oletko järjestänyt kappaleelle kosteutta jotenkin?voisiko olla niin helppoa, että soota paistopussiin, pari lkapia alle, niin että saa käsiteltävän kappaleen irti pohjasta, ja sitten vain tilkka vettä mukaan, niin että saa sen vesihöyryn aikaan...
- metu
Olisikohan kirjoitti:
voisiko olla niin helppoa, että soota paistopussiin, pari lkapia alle, niin että saa käsiteltävän kappaleen irti pohjasta, ja sitten vain tilkka vettä mukaan, niin että saa sen vesihöyryn aikaan...
Osta alumiinipaistopussi.Sinne kun laitat muutaman kuivan puulastan,makkaran,pippuria,sipulia ja olutta,niin ei mene ainakaan koko touhu ketuille.Älä tee tätä kotona,mene Anoppilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943669Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512562- 1221261
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741120- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741