Hei! Mille servulle kannattas mennä? Mieluiten tekisin alliancen tyypin. Olisi kiva päästä johonkin guildiin että pääsisi vähän aluilleen pelissä. Muutamaa hahmoa olen kokeillut ja ne on ragnaros ja genjuros servuilla. Elikkä läytyisikö sieltä jotain suomiguildia mihin pääsisi mukaan? ragnaroksella on alliance ja genjuroksella olen kokeillut hordea.
Mille servulle?
Ziggy
9862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos oli niin voisitko kertoa miksi? mitä hauskaa alluissa on? - Mä oon hyvis, mua ei saa tappaa mutta mää tapan pahikset??? Mitä hasukaa aina olla hyvis!?!? Sitä paitsi alluilla on ainoastaan Kääpiöt jotk ovat pelattavia mutta Hordella kaikki rodut on kivoja! ja mitä hasukaa olla ihminen? Etkö tiedä jo tarpeaksi ihmisen elämästä muutenkin? Vai oletko kenties jo kuollut oikeassa elämässä ja haluat vaihtelua??
Ei ole hyviksiä (horde) tai pahiksia (Ally) vaan on ainoastaan Alliance ja horde ei mitään Good vs Evil.
Ja mitä hyvää on alliancessa on se että ne voi farmata hordeja ajan kuluksi.
Miksi en pelaa hordella on se että hordeja on 90% koko pelaaja kunnasta ja hordelilla on pelin harhaat ammatit esim Shaman, ja Hunter :), joten alliance antaa enemmän perinteistä maisemaa ja haastetta, eteenki jos olet warlock jonka kaikki ammatti tehtävät painottuu hordejen alueelle koska sitä suunniteltiin alunperin vain hordejen ammatiksi (eli juoksentelet vapaassa PVP kartassa lv20 questia tekemässä lv60 pelaajien seassa.
Mitä koittiin undead maagia levelille 40 niin kyllästyin ensimäisenä ikuiseen pimeyteen ja synkkyyteen tai vaihto ehtoisesti en tykänny myöskään siitä punasesta aavikko maastosta vaan löydettyäni sen synkän metsän missä on vihreitä jokia niin pyöräytin Night elffin saman tien, koska se metsä oli tunnelmallinen ja oikeella tappaa synkkä, ja mielessä pyöri ajatus että kuinka hyvin pystyisin käyttämään sitä enviromenttiä shadowmeltin kanssa hyödyksi, farmatessani heikkoja hordeja jotka ei osaa pelata vaan luotavat uber skilleihin kuten totemit jotka voi ohittaa macrolla
/target totem;/pet attack;/lasttarget ja sit on shaman ihmeissään :D
Ei muuten varmaan oo Hordeja koko WoWin pelaajista 90% hordea!! Ei varmaan... joskushan se oli, että 70% on alluja eikä hordea. ja sitä paiti en olekaan väittänyt että Evil vs. good!! Lähinnä tarkotin paladineja, ku niitä tirkistää joka raosta j sellasii epiksii hyviksiä
Kaikki ajatteli sillon julkaisussa että menevät hordelille koska niitä on vähemmän mutta mitenkäs kävikään kun tosiaan kaikki meni hordeille ?, eikä kannata kattoa sitä AddOnin taulukkoa koska niinkään moni ei käytä sitä addonia saati lähettele niitä tuloksia mutta blizardin oma arvio oli että reilusti yli puolet on hordeja (Kaikista servereistä yhteensä, serveri kohtasesti saattaa luvut olla toisinki, olenpa kuullu servereistä joissa on 99.5% hordeja)
(se 70% Allujä oli Betassa, jonka takia kaikki meniki hordelle).
Normaali serveri kannattaa valita yli PvP serverin, koska ero on pieni mutta se pieni on vapaa ehtoinen pvp, eli jos tahdot /pvp ja olet pvp vapaata riistaa.
Normal serverillä voit olla alliance ja horde, senku loggaat vaan toisen puolen hahmoon, kun pvp serverillä et voi valita kuin yhden puolen.
normaali serverillä jopa hordet auttaa allianceja esim jos näkee että varmasti häviät PvEssä niin tulevat kaveriksi (syy koska voit olla kaverisi vihollisen kaveri).
Toi on muuten aik hiton totta....
Kertaakaan ei ole horde pelastanut, aina tulee ne ***** runkkarit gänkkimään perään kun on 1hp ja yleensä ne on vielä sen 10 lvl isompia vähintään
Valitettavasti auttaminen ainakin PvP-servulla (Burning blade)on "hieman" riskialtista, joten itsekin suosin Normal-servua. Itse en välitä olenko horde- vai ally-puolella, vaan autan mikäli on tarve, toki on tullut työtapaturmina myös "1hp-tappoja" (lähitappelussa painaa kerran rottaa liikaa = isku vastakkaiseen puoleen, tämä BB-servulla). Gänkkääjiä rankaisen helpommin