Huoneessa on kolme konetta ja yhdessä koneessa pyörii Apache 1.3.31 PHP MySql tekemäni sivut (localhostina). Miten saan yhteyden selaimen kautta kahdesta muusta koneesta Apache koneeseen? Pitääkö Apachea konffata jotenki? Saan kyllä yhteyden kaikkin koneisiin Resurssienhallinta-ohjelmalla.
Kiitos.
Kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mene selaimella siihen IP-osoitteeseen minkä olet laittanut palvelin koneelle kotiverkossa. Palvelinkoneen komento kehotteessa ipconfig, niin saat tietää sen.
Ei onnistu. Tosin Apache koneessa on "Hae IP-osoite automaattisesti" päällä TCP/IP asetuksissa. Onko tuolla vaikutusta. Voiko palomuuri estää yhteyden oton?
* Tosin Apache koneessa on "Hae IP-osoite automaattisesti" päällä TCP/IP asetuksissa.*
Tuo voi sotkea hieman. Siis haetko IP-osoitteen ISPn DHCP:ltä vai ADSL boksin DHCP:ltä?
Onkos kaikilla koneilla sama aliverkon peite? Tosin jos jakoihin pääsee käsiksi niin silloin taitaa olla. Tarkista kuitenkin jokaisella koneelta, selviää tuolla ipconfig jutul.
*Voiko palomuuri estää yhteyden oton? *
Voi. Katsos palomuurin logeista mitä sanovat, laitas palomuuristasi semmonen asetus päälle, että älämölöi kaikista yhteyksistä jotka on estetty. Onko palvelin koneella palomuuri?
Koitas komentokehotteessa ping (palvelimen ip-osoite), vastaakos palvelin?
*Mutta miten avata tuollainen "reikä" palomuuriin?*
Vaikea neuvoa kun ei tiedä mikä palomuuri ja onko softa tai rauta, joten lukaseppas palomuurin manuaali siellä neuvotaan. Voithan tietenkin katkasta nettiyhteyden hetkes ja kytkeä palomuurit pois ja kokeilla toimiiko. Ainaskin Zonealarm kenkkuili jos Apache käynisty ennemmin kuin itse muuri, kikkailemalla sai toimimaan, koska ilmasessa Zonessa ei pysty porttikohtasesti säätelemään.
*Kärsiikö turvallisuus jos "reikä" avataan? *
Ainakun reikiä avataan netistä päin tuleville yhteyden otoille niin turvallisuus kärsii (se että kuinkapaljon vaikuttaa hyvin monet asiat), tosin sinun tapauksessa turvallisuus ei kärsi, koska sallit ainoostaan lähiverkosta yhteyden otot, tai no tavallaan tässäkin tapauksessa kärsii. Noilta kotikoneiltasi voi päästä palvelimen tietoihin käsiksi, jos PHPstä tai Apachesta löytyy aukko, ja niitähän ei pahemmin ole ollutkaan. Tuosta tuskin kannattaa välittää jos perhepiirisi noita koneita käyttelee.
Nämä neuvot on lähinnä WinXP käyttikseen josta tiedän eniten.
Tarkistappa httpd.conf tiedosto ja sieltä mitä porttia apache kuuntelee?
Sitten onhan palomuurissa
iptables -I INPUT 1 -p tcp --destination-port 80 -j ACCEPT
Tälläinen reikä?
Apache kuuntelee porttia 80. Mutta miten avata tuollainen "reikä" palomuuriin? Kärsiikö turvallisuus jos "reikä" avataan?