Eenokin lava takaisin Säkylään

kaalto

Mihin Säkylän VPK jäi laiskottelemaan viimeisen Eenokin palon jälkeen? Luulin heidän pystyttävän Eenokin uudelleen. Yläneen VPK toimi, kun Valasranta paloi myöhemmin, ja nyt Valasranta toimii täydellä teholla yksipuolisin artistein. Eenokin esiintyjät painottuivat Auraviihteen ulkopuolelle, mm. Satakielen orkestereita ja artisteita.
On valitettava tosi, että ihanat järvilavat ovat Lavian varassa, sillä Kauvatsan lavalla on huono lattia ja Pamauksen lava taas on liian pieni.

2

3403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienet on probleemat

      että mahdut sinne Pamauksen lavalle!

    • Anonyymi

      Historiaa. Säkylän wpk harkitsi uuden lavan rakentamista, mutta vakuutusrahojen lisäksi olisi tarvittu piiitkä penni omaa rahaa. Kun tanssien kävijämäärät olivat pääsääntöisesti vain tippuneet, oli päätös helppo.

      Vielä kymmenen vuotta aiemmin oli Eenokki maakunnan juhannuksen vetonaula. Muutenkin väki väheni, lama puri jne.

      Mutta hieno paikkahan Eenokki oli, aivan Pyhäjärven rannassa. 80-luvulla tanssiviikon saattoi aloittaa jo keskiviikkona Särkässä, perjantaina Eenokilla, lauantaina Valasrannalle ja sunnuntaina vielä Laurilan lavalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe