Tässä vuosia sitten kävi hauska tapaus erässä ravintolassa kun hiljaa kerroin pöydässäni vastapäätä istuvalle kaverille kaikenlaisista henkilökohtaisista asioista. Viereisessä pöydässä istui melko viehättävä nuori nainen joka katseli minua ja minäkin välillä vilkuilin sen naisen suuntaan. Asioita lähes kuiskaten kerroin kaverilleni ja yhdessä vaiheessa jätin kertomisen kesken kun kaverini ei oikein keskittynyt, niin se viereisen pöydän nainen kysyi minulta koinka se tarinani jatkuu. Olin aivan ihmeissäni.
Hauska tapaus??
4
1022
Vastaukset
- Nollakorva
En oikein tajunnu juttuasi. Tarkoititko, että nainen oli huuliltalukija vai?
- magli
En käynyt pitkään aikaan koneella ja olen pahoillani etten ole selvittänyt tarkemmin kertomustani. Nainen oli kuuro ja minusta oli ihmeellistä että kuinka hän pystyi viereisestä pöydästä lukemaan huulilta mitä minä puhuin.
- Kivikuuro
magli kirjoitti:
En käynyt pitkään aikaan koneella ja olen pahoillani etten ole selvittänyt tarkemmin kertomustani. Nainen oli kuuro ja minusta oli ihmeellistä että kuinka hän pystyi viereisestä pöydästä lukemaan huulilta mitä minä puhuin.
Monet kuurot ovat tosiaankin taitavia huuliltalukijoita. Amerikassa esim. FBI käyttää huuliltalukijoita paljastaakseen rikollisia. Telkkarissa minäkin huomaan monta kertaa kun esim. urheilukisoissa hävinnyt urheilija kiroilee itsekseen v**** jne. kun kasvot ovat sopivasti kameraan päin. Viimeks teki näin Janne Ahonen kun hyppy meni pieleen.
Myöskin kuulevien joukosta löytyy taitavia huuliltalukijoita, sellaisia joilla on kuurot vanhemmat tai kuuro sisarus. Kuulin kerran tyypistä joka harrasti ravintolassa muiden juttujen "kuuntelemista" lukien huulilta mitä muut juttelivat. Vaimo aina hermostui siihen harrastukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h362699- 1282373
- 1582084
- 391995
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201738- 401329
- 511047
- 861005
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24972- 114924