Tässä vuosia sitten kävi hauska tapaus erässä ravintolassa kun hiljaa kerroin pöydässäni vastapäätä istuvalle kaverille kaikenlaisista henkilökohtaisista asioista. Viereisessä pöydässä istui melko viehättävä nuori nainen joka katseli minua ja minäkin välillä vilkuilin sen naisen suuntaan. Asioita lähes kuiskaten kerroin kaverilleni ja yhdessä vaiheessa jätin kertomisen kesken kun kaverini ei oikein keskittynyt, niin se viereisen pöydän nainen kysyi minulta koinka se tarinani jatkuu. Olin aivan ihmeissäni.
Hauska tapaus??
4
1038
Vastaukset
- Nollakorva
En oikein tajunnu juttuasi. Tarkoititko, että nainen oli huuliltalukija vai?
- magli
En käynyt pitkään aikaan koneella ja olen pahoillani etten ole selvittänyt tarkemmin kertomustani. Nainen oli kuuro ja minusta oli ihmeellistä että kuinka hän pystyi viereisestä pöydästä lukemaan huulilta mitä minä puhuin.
- Kivikuuro
magli kirjoitti:
En käynyt pitkään aikaan koneella ja olen pahoillani etten ole selvittänyt tarkemmin kertomustani. Nainen oli kuuro ja minusta oli ihmeellistä että kuinka hän pystyi viereisestä pöydästä lukemaan huulilta mitä minä puhuin.
Monet kuurot ovat tosiaankin taitavia huuliltalukijoita. Amerikassa esim. FBI käyttää huuliltalukijoita paljastaakseen rikollisia. Telkkarissa minäkin huomaan monta kertaa kun esim. urheilukisoissa hävinnyt urheilija kiroilee itsekseen v**** jne. kun kasvot ovat sopivasti kameraan päin. Viimeks teki näin Janne Ahonen kun hyppy meni pieleen.
Myöskin kuulevien joukosta löytyy taitavia huuliltalukijoita, sellaisia joilla on kuurot vanhemmat tai kuuro sisarus. Kuulin kerran tyypistä joka harrasti ravintolassa muiden juttujen "kuuntelemista" lukien huulilta mitä muut juttelivat. Vaimo aina hermostui siihen harrastukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075210Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633590Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113500SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun443147Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1052339SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312184Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069