Sanat menee kertosäkeessä jotensakin näin: Nyt kuljen kotikylän siltaa .niin muistot alla vesi virtaa .........silta jää mut kaikki muu pois katoaa. En nyt muista enempää kappaleesta, mutta laulajalla on niinku taiskan ääni varsinkin kertosäkeessä kertokaa jos tiedätte niin osaan etsiä levyn. PS voiskohan olla Pienimäki eli Taiska
kuka laulaa
Prinssi
13634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se on Eija Korisevan kappale!
Hieno juttu gve! tuhansia ja tuhansia jne. kiitoksia
vaan :)
on se Korisevan Eijan kappale ja biisi tais olla nimeltään "Muistojen silta" mutta saatan olla väärässäkin... (siis biisin nimestä)
PS: Taiska ja E.Pienimäki on sitten 2 eri henkilöö...;)
Se on varmaankin Eija Koriseva, joka teki levynsä muutama vuosi sitten....mietin vain, että mihinkähän sen levyn oon laittanut. Sain sen Eijalta itseltään ja levyssä on Eija kuva joulukoristekorviksineen. Eijalta sain kortin ja se oli mustavalkoinen. Kotisivuille tulee aikanaan hänenkin kuva.
Käykää kotisivuillani ja pankaa terveiset vieraskirjaan. KOTISIVUOSOITE:djveikko.tripod.com
Niinpä tietenkin kaks eri henkilöä, mut molemmat saa äänensä kuuluviin. Pienimäki multa oli melkein unohtunu mut sitte tuli mieleen luona vanhan veräjän oon vaan jostain syystä kuullu sitä niin vähä taiska on taas tutumpi,vaikka oon vuosimallia -61 .Kiiti kappaleen nimestä , kuten myöskin muille vastanneille. Hommaan ton levyn het ku saan kynsieni ulottuville kaupoista en löytäny yhdestä kirjastosta löytys yks levy nimi oli joku kulta pilvet mahtaskohan kyseessä oleva kappale olla siinä VINKKIÄ...VINKKIÄ...Pyydän kaikilta.
muisti ei pahasti petä,niin se E.Korisevan Muistojen silta kappale ei ole Kulta pilvet-levyllä... Se kappale löytyy Eijan ekalta levyltä ja toi mainitsemasi levy on hänen toinen levynsä...:)
Ei oo varmaan mikään helppo tehtävä löytää sitä levyy...
vaan ootella josko kohdalle sattuu radio auki koko ajan äänitysvalmiudessa.Kiitos tiedosta ja hyvää päivänjatketta kaikille.
kyllä yrität esitää tosi etevää mut ikävä kyllä et ole sitä
tarkoitin tätä joo... nimi merkillä olevaa henkilöä. kun se huomas et eija ja eila ovat eri henkilöitä. et silleen en on aika nauraa joo... olet tosi tyhmä
sua ei oo siunattu huumorintajulla,niin sehän on sun ongelmas!!;)
Se nimittäin oli piruilu-hymiön kera mutta miehenähän sulta on turha vaatia yhtään mitään...;)
Sehän on vaan kiva et on mukavaa!!!!;)
Mä näin tosi hyvärunkoisen kaunottaren, mutta olin suruissani,koska en päässyt polkemaan sitä. Se oli naisten pyörä ja siitä oli mennyt renkaat puhki ja sen takia sillä ei voinut ajaa.
Käy kotisivuillani ja laita terveisiä tai kommenttia vieraskirjaan. :-))KOTISIVUOSOITE:djveikko.tripod.com
Se huumorin kukka... se huumorin kukka maailman kaunehin..... sanoovat et se on katoava luonnon vara mene ja tiedä, mut en oo vieläkään löytäny sitä Korisevan eijan levyä mut hyvää ja kaunista kannattaa odottaa pitemmänkin aikaa saa vielä paremman fiiliksen kivat viikonloput keskustelioille