tarkkaavaisuushäiriö ja

puheenhahmottamishäiriö

Eli siis tollaiset ongelmat meidän tytsyllä.
Mietin vain, oletteko vanhemmat kertoneet lapsillenne, että heillä on jotain erityistarpeita?
Jos olette kertoneet, niin kuinka?

Lapset eivät ole tyhmiä ja mun tyttö kysyi multa miksi se käy puheterapiassa, kun muut ei käy?

En ollut (kumma kyllä) varautunut tähän kysymykseen ja vastaus tais jäädä vähän hätäiseksi ja ajattelin kysyä miten muut olette toimineet?

5

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertonut

      meillä todettu adhd, puhuttu on avoimesti siitä kaikkien lasten kuullen.
      myös puheterapiassa käytiin aikanaan, kuin myös toimintaterapiassa.
      hän kylläkin poika, eikä kauhean kiinnostunut missä mennään.
      kysyi kuitenkin miksi ja miksi just minä.
      selitettiin asia jotenkin että veljellä ja siskolla on silmälasit, sulla tämä erikoisuus ja etuoikeus käysä terapiassa, ikäänkuin käännettiin asia edukseen, kaikkihan ei sinne pääse tyyliin.

    • ..voisivat...

      ..liittyä aistitoiminnan poikkeavuuteen.

      Esim. kuulo voi olla tietyillä taajuuksilla yliherkkä ja toisilla aliherkkä, joka vaikuttaa siten että potilas ei hahmota puhetta koska ei kuule kaikkia sen sisältämiä äänteitä. Sillä on mm. se seuraus, että potilas kuulee usein väärin, ja että usein hänelle joutuu toistamaan sanan/lauseen. Tämä aiheuttaa myös kuullun prosessoinnin vaikeutta, kun potilas joutuu miettimään että "mitä tuo nyt sanoikaan".

      Uskoisin, että myös keskittymisvaikeuksien juuret juontuvat aistioiminnan poikkeavuuksien problematiikkaan.

      Jos et ole jo käynyt, niin suosittelisin sensomotoriseen tutkimukseen menemistä.

      http://www.kolumbus.fi/thalamus.oy/artikkelit.htm

      • tuollaista

        ajateltiin ongelman olevan.
        Puheterapeutti sanoi, että vaikka sanavarasto on ikätasoa jne. ongelmat ovat juuri kuullun vastaanottamisessa. Ohjeet pitää toistaa ja silti, kun kysyy ymmärsikö, ni ei aina ymmärtänyt. Tästä syystä myös tarkkaavaisuusongelmat. Puheterapeuttimme on uskomattoman fiksu nainen ja olen kauhean tyytyväinen, kun tyttömme "sai" hänet. Mutta toi oli hyvä linkki, kiitos siitä! Soitanko vaan pokkana sinne ja kysyn, kuinka hoitoon pääsee?


    • Asperger-pojan äiti

      Pojallani on Aspergerin syndrooma, mutta en ole kertonut hänelle siitä. Se on lievä autismin muoto. Hän on erityisluokalla.

      Silloin kun hän meni kouluun, suoraan erityisluokalle siis, puhuimme vain sen verran asiasta, että sanoin hänelle, että Lastenlinnan lääkärit olivat suositeelleet hänelle vähän pienempää luokkaa, joten hän meneen N:n kouluun eikä omaan lähikouluumme. Poika on ollut hyvin tyytyväinen kouluunsa ja luokkaansa, jossa on vain kymmenen oppilasta, kaikki poikia.

      Toimintaterapiasta käytimme aikoinaan nimeä jumppa- ja askartelukerho. Hän kävi sielläkin mielellään, vaikka ei yleensä toisten lasten kanssa viihdykään.

      Syy puhumattomuuteeni on se, että poika ei itse kysele asiasta. Olen valmis kertomaan, kun hän kysyy. Sekin aika tulee varmasti pian. Poikani on nyt kymmenenvuotias. Diagnoosi saatiin, kun hän oli viisivuotias.

      • molemmille

        asiat kannattaa kertoa ,lapset julmia toisilleen.silloin kun on tietoa säästyy harmilta.silloin kun koulu tökkii ja kaverit kiusaa voi joutua sellaiseen oravan pyörään,ollaan juostu tutkimuksesta toiseen.erillaisuus pitää toistekin hyväksyä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      157
      6536
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4165
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      486
      2867
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2159
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      148
      1517
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1390
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      94
      1123
    Aihe