olen hankkimassa ensimmäistä digikameraa ja olen noitakin malleja katsellut, mutta osaisko joku sanoa suoriltaan mitä näillä kahdella on käytännössä eroa? käytettynä ajattelin mahdollisesti ostaa (taikka uutena jonkun halvemman mallin), mitä kannattais maksaa? muitakin vinkkejä ensidigiksi otetaan vastaan:)
powershot s1/s2
ostaisko?
71886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
enemmäm pikseleitä joita tarvitaan jos kuvia suurentaa.Hyviä ovat molemmat mutta on s2 parempi kuin s1 ja kyllä myös kalliimpi.Optinen zoomi on myös niissä kohdallaan voi vähän kaukaisempia kohteita kuvailla.
Canonilta juuri tullut PowerShot S3 IS joten unohda vanhat mallit ja osta S3, et tarvitse heti päivittää uutta digikameraasi.
Miksi kamera pitäisi päivittää uudemman mallin tullessa markkinoille? Toki vanhassa mallissa on puutteensa mutta niin on myös uudessa. Kuvaustuloksen kannalta muutokset ovet varsin usein enemmänkin kosmeettisia kuin tarpeellisia. Vaativaa kuvausta varten voi aina hankkia järjestelmäkameran ja unohtaa kiinteällä objektiivilla varustetut.
Nyt olikin kysymys, kannattaako ostaa S1 vai S2 kerroin vain, että Canon on tullut uudella mallilla S3 IS markkinoille, josta kaveri ei selvästikkään tiennyt mitään. Minua ainakin harmittaisi jos ostaisin S1:n käytettynkin ja kuulisin uudesta mallista. Pyytävät sikamaisia hintoja käytetyistä S1 ja S2 kameroista, mikä selvästi kertoo ko. kameroista jotakin....?
Osta ihmeessä s2, siinä s3:ssa ei oo mitään sellasta uutta, että se kannattais ostaa. Nyt kun uus malli on tullu, sen vanhan (s2:n) saa pian halvalla. Itse omistan s2:n ja oon ollu siihen tosi tyytyväinen
en kyllä ole hoksannutkaan tuota s3:ta kun olen nettiä selannut, toisaalta en tarvi kauhean huippuluokan kameraa, kunhan ajattelin olisko järkevämpää ostaa käytettynä jonku vanhemman mallin kalliimman hintaluokan kamera vai sitten joku vähän yksinkertasempi uutena..en ole kummemmin valokuvausta harrastanutkaan (ainakaan tähän asti) mutta kamera ois hyvä olla ja semmonen ettei tarvi moneen vuoteen ostaa uutta!
Sanoisin, että selviät kyllä halvemallakin kameralla, jos et digikameroihin ole kauheasti perehtynyt. Canonilta löytyy 200-300€ hintaluokassa hyviä ja luotettavia kameroita, joilla saa erittäin tarkkoja ja hyvä laatuisia kuvia. Kyseinen S3 on hinnaltaan yli 500€, jos itse olisin ensimmäistä kameraa ostamassa, en välttämättä siihen laittaisi niin suurta summaa.