Mistä saattoi johtua? urokselta tuli parin päivän ajan ja sitten taas ei mitään. Pissasi ihan normaalisti, ehkä hieman "harvemmin" kuin yleensä. Ell epäili suurentunutta eturauhasta mutta tuskin se sitä oli kun nyt on taas kaikki ok..
Ruskeaa pissaa?
minä
74847
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
saattaa olla siitä eturauhasesta kyse.
Monet eturauhasvaivaiset urokset reagoivat esim. juoksuisiin narttuihin niin, että tulee vaivoja, jotka sitten "paranevat", kun juoksun hajut häviävät.
oli siskon narttukoira käymässä silloin... Narttu ei ollut juoksussa mutta oma uros on yleensäkkin aika kova narttujen perään, olivat ne juoksussa tai ei. Silloinkin muistan että sillä aivan kuola valui kun oli niin tohinassa. Eikö eturauhasvaivat ole vanhojen koirien juttu vai onko nuorilla? oma koira 4-v.
Siis minä edelleen :)
oli syy just se narttu, joka sai pojalla hormonit hyrräämään.
Kyllä se eturauhanen voi nuoremmillakin uroksilla oireilla aivan hyvin.
Vanhemmiten oireet yleensä pahenee ja
jos ei ole näyttely/jalostus uros, niin vaivasta pääsee kertahitolla kun leikkauttaa uroksen.
Kävin leikkauttamassa juuri eturauhasvaivojen takia oman urokseni..Ruskeaa pissiä kun alkoi olla kokoajan ja eläinlääkäri suositteli leikkausta..Sanoi lohduttavasti että ei tää vaarallista ole mut kyllä hän joutui lopettamaan viime viikolla yhden vanhemman uroksen juuri pahasti tulehtuneen eturauhasen takia...Et silleen..
Harmin paikka.. koirallani kyllä on jo jälkeläisiä mutta en haluaisi sitä leikkauttaa jos vielä joskus tulisi astutuksia.. :( mutta ehkä sitten jos jatkossa tämä sama jatkuu, pitää seurata tilannetta! tottakai leikkaus jos se vain on koiran parhaaksi ja tarve vaatii..
ottaa siementä talteen eli pakastespermaa ja sit pallukat pois. Näin takaat jatkuvuuden!