että onko ollut tarpeellinen, vai olisiko kapeammalla pärjännyt (mikäli ei ole jo kapea)?
Kuinka leveän astiankuivauskaapin olette laittaneet?
9
1963
Vastaukset
- on meillä
Tietenkin olis voinut laittaa vaikka koko tiskipöydän levyisen (160 cm.), mutta kun meillä on vain kahden henkilön talous niin tuo 80 cm. riittää ihan hyvin. Oikeastaan pärjättäis jopa ilman astiankuivauskaappia.
- astiakaappi - vain 30cm ko...
Ei ole paljoakaan käyttöä, koska apk hoitaa pesun ja kuivauksen. Pannut ja pellit pestään tietysti altaassa, mutta kuivataan heti pesun jälkeen tai saavat kuivua altaan vieressä rst-tasolla.
- alkuperäinen kyselijä
tuossa otsikossa jotain lukeekin, mutta loppuu kesken. Mietitään itsekin 60-senttistä kaappia, keittiömyyjä ehdottaa 50-senttistä, mutta ehkä kuitenkin liian kapea. 60-senttinen puolestaan yhdellä ovella on ehkä aika hankala kun se ovi aukeaa päälle niinsanotusti.
- kuivauskaapissa
alkuperäinen kyselijä kirjoitti:
tuossa otsikossa jotain lukeekin, mutta loppuu kesken. Mietitään itsekin 60-senttistä kaappia, keittiömyyjä ehdottaa 50-senttistä, mutta ehkä kuitenkin liian kapea. 60-senttinen puolestaan yhdellä ovella on ehkä aika hankala kun se ovi aukeaa päälle niinsanotusti.
Kaapissa on yksi ylöspäin aukeava "kippiovi" ja kaappi on n. 35cm korkea, eli siis sellainen normaali "vaakatason kaapisto", josta pohja on auki.
- bebee
Meille ei tule kuivaukaappia ollenkaa, koen sen turhaksi. Tiskikone kuivaa astiat. Ne vähät mitä pitää käsin tiskata, voi kuivata heti, ei siihen erillistä kaappia tarvita. Minusta tämäkin on ns. "jäänne" niiltä ajoilta kun vielä tiskattiin käsin. Eli kuivauskaappi "kuuluu" olla, vaikkei sitä oikeasti niin tarvitakkaan..
- UM:)
Parempaan käyttöön sekin tila vaan.
Tai sitten laittaa vain alimman hyllyn kuivausritilöillä. Ei astianpesukoneen kanssa enempää tarvitse. - eri mieltä
Tiskikone ei ole kuivauskaapin korvike, onhan paljon sellaista, mitä koneessa ei tule pestyä.. Aika turhalta tuntuisi tiskata koneessa vaikkapa pari lautasta ja lasia. Kyllä meillä pestään pikkutiskit usein käsin, jotteivät jää koneeseen haisemaan.
Ja mikä sen helpompaa, kun käsin tiskatut kattilat, pannyt siivilät jne, jne.. voi nostaa vettä valuvina kuivauskaappiin odottelemaan siirtoa säilytyspaikkaansa. Vaihtoehto sille on joka hiton kipon kuivaus käsin, tai erillinen kuivauskaukalo pöydällä - sekö sitte on hyvä..?
Ja mikä sen helpompaa, kin nostaa koneesta kuivat astiat kuivauskaappiin nättiin riviin. Siitä ne on helposti saatavilla, toisin kuin tavallisesta kaapista. Ainakin meillä tuntuu siltä, että aina kun kaapista tarvitsisi jotain vähemmän käytettävää astiaa, niin just se kippo on jossain kaapin perällä, tai päällä on muita astioita.
Kuivauskaappi on hyvä kotimainen keksintö, josta en ihan hevillä luopuisi, vaikka astianpesukone(ita) meilläkin on ollut jo 20 vuotta. - eikä tule
Astiankuivauskaappia ei laitettu, sillä käytännössä lähes kaikki pestään meillä koneessa. Ei ole kultareunakuppeja eikä arvokristalleja. Jos senää olisi ollut metritolkulla, niin varmaan olisi miettimättä lykätty se astiankuivauskaappi, mutta nyt oli pakko priorisoida.
Lautaset muuten säilyvät naarmuttomina, jos jaksaa latoa ne koneestakin kuivausritilään. Päällekkäin ladottuna tuppaavat kulumaan.
- Bee
Riittää ihan hyvin kun on astianpesukone. Meillä kaapissa kuivataan lähinnä työeväsrasioita kun niihin jää konepesun jälkeen vettä eikä niitä jaksa heti kuivailla pyyhkeellä. Ihan toimiva systeemi ja 50 cm riittää vallan mainiosti. Meidän kaapissa ritilähyllyjä on muistaakseni 2 ja ylemmällä säilytetään Stala Combo XL-altaan lisäosia jatkuvasti kun ne eivät ole käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375116- 823636
- 373050
- 613005
- 102936
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562363- 411848
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91790- 181731
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1391718