aso-asujat

Kysymys kaikille tämän palstan guruille: ovatko aso-asujat tuhnuja? Hehän eivät maksa asunnon arvosta kuin 15%, ja lopun asumiskuluistaan he maksavat korkeina vuokrina?
12932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

mutta tää on mun mielestä yks älyttömimmistä keksinnöistä. Ensinnä maksaa siitä, että pääsee johonkin kämppään asumaan ja sitten vielä maksaa hervotonta vuokraa.

Tää ei kerta kaikkiaan mee mulla jakeluun:)

Äänestä
  • tainnut kokeilla asoa. Itse huomannut sen erittäin toimivaksi ja edulliseksi vastaavaan vuokra-asuntoon verrattuna.

    Äänestä

  • ole_ kirjoitti:

    tainnut kokeilla asoa. Itse huomannut sen erittäin toimivaksi ja edulliseksi vastaavaan vuokra-asuntoon verrattuna.

    Mikä on kokonaishintataso? Eli kuinka monta euroa/neliö maksat ASO:ssa kuukaudessa kaikki yhteensä?

    Itsekin olen aina ihmetellyt että täytyy olla varsinainen idiootti että tämmöisen hankkii.

    Äänestä

  • ole_ kirjoitti:

    tainnut kokeilla asoa. Itse huomannut sen erittäin toimivaksi ja edulliseksi vastaavaan vuokra-asuntoon verrattuna.

    Netistä olen katsellut niitä aso-vuokria ja minusta ne ovat törkeitä. Ehkä hiukan alhaisempia kuin markkinavuokrat - tehän sen tiedätte.

    Mieluummin minä maksan lainaa kuin edes aso-vuokraa, josta siitäkään ei jää mitään käteen.

    Minulla onkin aina ollut hyvä tuuri asumisen suhteen. Olen aina asunut edullisesti. Ensin asuin 8 vuotta vuokralla siten, ettei vuokra koko aikana noussut markkaakaan. Sitten muutin osaomistusasuntoon aikana, jolloin se oli todellinen lottovoitto. Kaksion vastike tällä hetkellä n. 130 e/kk, lainanlyhennys 280 e/kk. Eli kyllä nuo aso-vuokrat on minusta karseita.

    Mutta kuten sanottua, jokainen taaplaa tavallaan.

    Äänestä

MATALANA vuokrana - vastikkeena.

Äänestä

Aso-asuminen sopii mainiosti sellaiselle henkilölle/perheelle, joilla on määrä-aikainen työkomennus (esim 2-3 vuotta) jollain paikkakunnalla.

Aso:issa EI yleensä asu mustilaisia, somaleita eikä muuta varatonta roska- tai rupusakkia. Kaikki ovat yleensä "kunnon" kansalaisia.

Jos henkilöllä/perheellä ei ole latiakaan, saa lainaa ja tänä aikana voi mainiosti lyhentää tuon 15% omaosuuden ja kas työkomennuksen loputtua onkin omaa rahaa tuo 15%, jolla voi sitten vaikka ostaa oman asunnon sieltä mistä haluaa...lainaa tietenkin tarvitaan kiltiltä pankinjohtajalta.

Muuten ASO-asumisessa ei ole järkeä, kuin juuri välivaiheena (siis persaukisille).

Ainoa positiivinen seikka on todella se, ettei ASO:ssa asu sosiaalipuolen asiakkaat!

Äänestä
  • Jos ei halua ostaa omaa asuntoa, ja haluaa olla valikoiva naapuriensa suhteen, niin ei se mitään asoa vaadi; kyllähän vuokra-asuntoja saa hyvistäkin taloyhtiöistä; eli ei tarvi mennä vuokralle mihinkään kaupungin vuokrakasarmiin.

    Äänestä

Vuokrat asoasunnoissa ovat alhaisempia kuin vastaavissa vapailta markkinoilta vuokrattavissa, esim. 70 neliön asunnossa keskisuuressa kaupungissa säästö oli omalla kohdalla n. 200e/kk verrattuna villeihin vuokriin samanveroisissa asunnoissa samalla alueella. Kolmessa vuodessa tuli "säästettyä" käsiraha reilusti isompaan ensiasuntoon.

Äänestä

Alle 30 tuhannella eurolla pääsee asumaan esim. 5 huoneen ja keittiön pari/rivitaloasuntoon hyvältä pientaloalueelta, vuokra siinä 8-9 sataa kuussa. Minusta se on edullista ja varteenotettava vaihtoehto, jos ei ole varaa/halua ottaa älyttömiä asuntolainoja. Lisäksi se on siinäkin mielessä huoletonta, että kun tulee ns. talonmiestä tarvitsevia ongelmia, ei tarvitse muuta kuin soittaa huoltoyhtiöön:-) Asuntojen nykyhinnoilla aso olisi erittäin monen keskituloisen lapsiperheen haaveena - ainakin täällä Helsingissä. Sääli vaan että uusia perheasuntoja ei juurikaan rakenneta.

Äänestä
  • Tästä syystä mekin asumme asossa. Yksikaan pankki ei myöntäisi minulle lainaa 400-500 000 euroa mikä tarvittaisiin tällaisen asunnon ostamiseen:) Vastike on 300-500€ halvempi kuin niissä harvoin täältä tarjolla olevissa vuokra-asunnoissa.

    Taloyhtiössämme asuu tavallisia työssäkäyviä lapsiperheitä, mitään häiriöitä ei ole ollut. Alue on rauhallista pientaloaluetta.

    Enpä ihan äkkiä keksi syytä muuttaa pois täältä.

    Äänestä

Eivät ole tuhnuja,tuhnu ei ikinä laittaisi rahaa asuntoon,jossa on: korkea vastike,sähkölämmitys,vuokratontti,remontoitava,kuplahinta yms... kysymyksessä on tuulipuku,joka otti jättivelan ja ei sitä pystynyt hoitamaan.Vanhemmiltaan kävi sitten kerjäämässä aso-asuntoa varten rahat.

Äänestä

ei tuhnu lähtisi ikinä.Käytännössä sama kuin heittäisit osan kuukausittaisista tuloistasi ikkunasta ulos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuhnuja? kirjoitti:

Kysymys kaikille tämän palstan guruille: ovatko aso-asujat tuhnuja? Hehän eivät maksa asunnon arvosta kuin 15%, ja lopun asumiskuluistaan he maksavat korkeina vuokrina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu