elikkä mikä mahtaa ooppelissa olla vikana kun päästää ratista irti suoralla tiellä niin alkaa kaartua selvästi vasemmalle??? ei suurta haittaa mutta välillä ottaa päähän kun suoralla täytyy oikein pitää rattia suorassa ettei auto kaarru vasemmalle. mahtaako olla aurauskulmat jotenki huonosti vai mikä tämän voisi aiheuttaa??? kannattaako viedä liikkeeseen samantien??
vectra -99
jani-83-
71205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Auraus- ja ohjauskulmat ketuillaan. Kannattaa korjauttaa liikkeessä (mulla maksoi 60e) ennenkuin syö renkaat loppuun toisesta laidasta!
Nuo takapään puslat (pitkittäiset ja poikittaiset) kannattaa tarkastaa ennen kuin rupeaa säätämään kulmia. Se on yleensä syynä että kulmat menee pieleen ja menee kuin kulkukoira liukkaalla.
aiheuttaa ohjauksen puoltoa varsinkin eturenkaissa. Se olisi kaikkein ensimmäinen tarkistuksen kohde. Nehän kannattaa tarkistaa muutenkin aika ajoin. Jos ne on kunnossa niin siiten samantien huoltoon vaan. Jos renkaat ovat vinossa niin vähän ajan päästä joudut vauhtamaan myös renkaat.
Kaikista autoista tulee ooppeleíta ! Aikanaan.
Ensin paineet.Jos ei auta niin sitten nostat pukeille ja heiluttelet renkaita.jos tuntuu väljää, puslat sökönä.
Puslat vaihtoon ja pyörät suuntaukseen niin johan pelittää.
AD-Korjaamot vois olla edullinen paikka.Euromasterilla suuntaus 60€ ja pienemmillä Opel pajoilla takapään puslat 300€(sis osat)...Varmaan 300€ vois saada AD-Huollosta koko höskän.Jos alustasarjaa meinaa (kuten itse) niin siinä samallahan sekin asennetaan varmaan aika sopuhintaan.Normaalisti iskarin vaihto AD:lla 33€ tai jotain.eli ehkä 400€ paketti alustasarjan hinta tietysti.
Pitää soitella,koko homma edessä itelläkin.
Noita puslia ei ilman kunnon vehkeitä vaihda hullukaan.
mikä noitten puslien tarina sit mahtaa olla?? pitää renkaita suorassa vai??