Moottoritiemaksut

Ollaan kesällä menossa tsekkiin. Onko siellä moottoritiemaksuja? Hoidetaanko ne maksut tienpäällä vai pitääkö ostaa joku tarra niinkuin Itävallassa? Kiitos tiedoista.
3633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minimi 15 päivää joku 6-7€,ostetaan rajalta ja laitetaan tuulilasin oikeaan alareunaan.

Samoin Slovakia,minimi viikon,hinta ja ostopaikka sama,tuulilasin oikeaan yläreunaan.

Unkari,minimi 4 päivää~6€,tuulilasin vasempaan reunaan,ostetaan bensa-asemalta.

Valvovat noiten käyttöä aika innokkaasti.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta ja vastauksesta.

    Äänestä

  • Moi,
    Tultiin 3 vuotta sitten Itävallasta (etelä) ja rajalla näytettiin passit ja etsittiin silmäkovana "tarranostokauppaa". Ei näkynyt joten ajoimme hieman edemmäs. Lopulta huomasimme ajaneemme valtakunnan halki Saksaan ilman tarraa. Vähän jännitti. Itävaltaan ja Sveitsiin mennessä tarranostopaikat on paremmin opastettuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tsekin läpi kirjoitti:

Ollaan kesällä menossa tsekkiin. Onko siellä moottoritiemaksuja? Hoidetaanko ne maksut tienpäällä vai pitääkö ostaa joku tarra niinkuin Itävallassa? Kiitos tiedoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu