SPAS 12

Onko kellään kokemuksia ko haulikon muuntamisesta täysin pumpputoimiseksi. Olen pariin törmännyt, jotka oli muunnettu ammustilavuudeltaan 1 2, mut jätetty 2-toim. versioiksi. Onko pelkäksi pumpputoimisuudeksi muuntamisessa ko aseessa kalliita toimenpiteitä?
41233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ostaa kallis erikoishaulikko ja pilata se? Ostaa kerralla semmosen ku tarvii.

Äänestä
  • ...että tarkoitus sekä jänismehtälle että rata-ammuntaan. Ja olen tykänny panostaa myös ulkonäköön ja tykkään pistoolikahvaisista.
    Ehdotukset toisista vastaavista pumppareista otan mielelläni vastaan.

    Äänestä

  • muuttaminen kirjoitti:

    ...että tarkoitus sekä jänismehtälle että rata-ammuntaan. Ja olen tykänny panostaa myös ulkonäköön ja tykkään pistoolikahvaisista.
    Ehdotukset toisista vastaavista pumppareista otan mielelläni vastaan.

    jenkkien konekivääriä.
    Vaatii isot kädet jotta saa hyvän otteen.
    Pistoolikahva toimii pirun hyvin elokuvissa: Haulikko
    ampuu perällään, pistoolikahva hidastaa sen oikeata
    käyttöä.
    Ajattelit sitä sitten metsästykseen tai kiekkoammuntaan,
    niin kummassakin sen ergonomia mättää.
    Jossain ipsc:n tapaisessa lajissa ehkä pelittäisi
    kohtuullisesti.
    Muuten olen vahvasti sitä mieltä että Arskan filmeissä
    on markkinoitu toimivimpiakin leluja.
    Vaihtoehtoisesti voisit ostaa vaikka remarin m870
    pitkällä maknumilla. Sitä on tehty kymmeniä vuosia,
    se toimii, siihen saat erilaisia piippuja
    ja myös jos haluat niin kahvalla varustetun perän.
    Posti tuo jenkeistä, ja tarjontaa riittää.
    Sekään ei ole mikään varsinainen kiekkohaulikko,
    mutta toimii siinäkin sekä metsästyksessä.
    Etkä tunne itseäsi hölmöksi parin vuoden päästä,
    kun olet saanut vähän etäisyyttä asiaan ja ajattelet
    sitä uudestaan.
    Maksaakin vähemmän.

    Äänestä

Saitko helposti ostoluvan ko. aseeseen?.. riittikö käyttötarkoitukseen pelkästään metsästys?..onko aseessa 76mm vaiko 89mm pesän pituus?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttaminen kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia ko haulikon muuntamisesta täysin pumpputoimiseksi. Olen pariin törmännyt, jotka oli muunnettu ammustilavuudeltaan 1 2, mut jätetty 2-toim. versioiksi. Onko pelkäksi pumpputoimisuudeksi muuntamisessa ko aseessa kalliita toimenpiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu