IH 784 -81

natikka

Onko muilla kokemuksia kyseisestä rattorista. Isälläni on ollut sellainen n.10 vuotta ja on ollut kova peli. Ainoastaan TA-pikavaihde jouduttiin ohittamaan eli poistamaan käytöstä, muita murheita ei ole ollut. Rupesin vaan kyselemään kun joku tällä palstalla moitti kyseistä traktoria että tietää varoa jos on jotain heikkoja kohtia ja koska tuntuu olevan aika harvinainen malli tämä 784. Että ihan voi vaan kirjotella niin näkis kuinka paljo niitä on liikkeellä. Onkohan kyseessä muuten minkämaalainen natikka?

10

8653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IiHoo
    • farmari

      Moottori noissa natikoissa on ihan OK, mutta nuo hydraulisysteemit perässä aiheuttavat ongelmia vanhemmiten etenkin jos öljynvaihdot ovat unohtuneet ja öljyn laatu on ollut väärä.Natikka käyttää perässä omaa Hytran-öljyä ja ennen, jos muun öljyn käytön takia tuli ongelmia ei edes takuuaikana korvattu.Tämä sama öljy hoitelee hydraulisia jarruja, kytkimestä riippumatonta voimanottoa ja taitaa olla tekemisissä vielä ajokytkimenkin käytön kanssa, joten, kun öljyn sekaan tulee epäpuhtautta, niin kaikki nuo laitteet alkavat kenkuilla..Tuossa mallissa on lisäksi vielä Sekuran hytti ja kytkinvivusto on todella monimutkainen, joten ainakin minulla kävi 584:n kanssa niin, että kytkin jäi hiukan kantamaan, kytkin siis alkoi vähitellen luistaa ja sitähän ei kerametallikytkin kauaa kestä ja niin tuli kytkinremontti muistaakseni 1500 tunnin kohdalla kesken kiireimpien toukotöiden.Itselläni on ollut tuon IH:n lisäksi Fordeja ja Valluja ja kyllä niissä on ollut huomattavasti vähemmän murheita.Nuo Saksalaisnatikat ovat aivan eri maata, niitä voi jopa suositella.

    • 684

      Itselläni on omakohtaisia kokemuksia kahdesta britti-Natikasta - eikä ollenkaan huonoja. Kyseessä ovat 684 (polltoainepumppua ja rengastusta lukuunottamatta sama kuin 784) ja 574 (numeroa pienempi, 84-sarjan edesltäjä, joka tekniikaltaan pitkälti yhteneväinen).

      1975-vuosimallinen 574 palveli meillä uudesta pitäen 10 vuotta. Käyttö oli rankaa, peltoala kasvoi ja työmäärä sen myötä. Traktoria revitti oman väen lisäksi myös harjurit ja olipa tuo poloinen vielä ajoittain Haka 2000 -maatilakaivurinkin jatkeena. Kovaa työtä, josta pikkunatikkamme selvisi yllättävän hyvin. 574:stä jäivät seuraavat muistot: miellyttävä laite, yllättävän tehokas moottori, aikaansa edellä oleva ohjaamoergonomia, uskomattoman ketterä, uskomattoman nopea.

      Hankalia vikoja oli vaihteiston monimutkaisessa vivustossa, joka ei sekään ole sen monimutkaisempi kuin muissakaan, missä kepit ovat sivussa. Tuohon aikaan oli systeemi vielä hieman lapsenkengissään. Vaivat saatiin kuitenkin korjattua helposti ja halvalla. Hydrauliikassa ja jarruissa oli häiriöitä, jotka loppuivat, kun ymmärretttiin, että Natikassa pitää olla ihan ikiomat öljyt perässä eikä niitä saa sekoitella perävaunuissa, kaivurissa tai muissa vehkeissä muihin öljyihin. Traktorilla äestettiin, kylvettiin, paalattiin, pöyhittiin ja vietiin viljakuormia.

      Sittemmin vaihtui 684, josta voi sanoa seuraavaa: hyvä näkyvyys, hyvä ergonomia, siedettävä melutaso, ketterä, nopea ja voimaa koneessa enemmän kuin tehdas lupaa. Vuosimalli on -81.

      Vikoja lähes nolla: yksi oven lukko, puhaltimen moottori ja muutamia palaneita polttimoita. Kone on edelleen käytössä. Sillä kynnetään 3x16-auroilla, kylvetään 2,5 m -nostolaitekoneella, vedetään 3,6-metrin äestä ja ajetaan viljakuormia.

      Naapurissakin on natiokoista hyviä kokemuksia. Siekkä oli vielä jokin aika sitten 784. Olivat kuulemma tyytyväisiä. Vaihtaneet sittemmin 685:een eli merkitä saadut kokemukset olleet hyviä. Ei ole valitusta kuulunut vieläkään.


      Natikka on ilman muuta hintaansa ja mainettaan parempi. Samalla hinnalla on vaikea saada yhtä hyviä ominaisuuksia ja yhtä luotettavaa peliä. Ne peräöljyt pitää kuitenkin olla suosituksen mukaiset, muuten tulee ongelmia.

      • Anonyymi

        Tuollainen oli aikoinaan kokeiltavana. Comfort 2000 hytti on mielestäni Internationalin parhaita. Oikeastaan on ikävä nuita oikeita natikoita. Ne oli Massikalle tuntuva kilpailija.


    • willer12345

      Saman tyyppisiä kokemuksia minullakin.Joitakin valittajia on tuttavapiirissä ollut,mutta kun tutustuin muutamaan tapaukseen lährs kaikki huollot tekemättä ja jos jokupaikka rikkonunut niin se on sitten korvattu jollakin poppakonstilla.. Eipä tarvii sitten ihmetellä jos tulee ongelmia. Yleensä noista vehkeistä on syöty verhoilut,sähköt,hytin portaat,yms mikä irti lähtee.. Sitten haukutaan romuksi.Toki romuja ne sitten ovatkin.

    • PKK

      Miten tuo pikavaihde(pakka) poistetaan(ohitetaan) käytöstä? Jos vielä joku osaisi neuvoa että mikä tuossa pikavaihteessa on vikana, kun vaihteet pysyy päällä mutta liikkeelle lähtö ei onnistu muuten kuin käyttämällä kytkin uudestaan pohjassa. Pieneltä isolle vaihto onnistuu mutta isolta pienelle ei siis pysähtyy. Taas kun käyttää kytkinpolkimen pohjassa lähtee liikkelle. Kiitän jo etukäteen neuvoista.

    • Anonyymi

      Löytyykö keltään ehjää oven lukkoa vasemmalle puolelle vm. -82
      IH 784?

      • Anonyymi

        Taitaa noita löytyä uusinakin IKH:lta tai Farmilaitteelta, jos vain vaivautuu kysymään. Vanhan lukon kanssa ei tule kuin rupia puohon.


    • Anonyymi

      Saksalaiset Natikat 844 ja 745 voimansiirroltaan parempia. Vaihdekeppi oikealla. Kytkinasetelmat valua eikä peltiä. Massalevyllä varustettuna kestää isältä pojalle. Englannin mallin lapakytkimet peltiasetelmassa, vaativat katkaisuhoitoa 1000-1500 tunnin välein.

    • Anonyymi

      Mulla sammui kone ei käyntiin polttoainetta on 784

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      282
      2635
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      122
      1639
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      136
      1423
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe