veriletut

nasu

kyselisin, että saako koirille antaa ihan kaupan verilettuja vai sisältääkö ne jotain sellaista mikä on koiralle haitallista? Kysyisin myös kananmunasta koska itse olen saanut ristiriitaista tietoa sen sallittavuudesta. Eli saako pienelle koiralle antaa kananmunasta valkuaisen vai keltuaisen esimerkiksi jauhelihaan sekoitettuna?

8

9711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää

      Anna kananmuna kokonaisena kuorineen. Valkuainen ja keltuainen kumoavat toisensa haittavaikutuksen. Kuori on oiva valkuaisen lähde. Vesilettuja voi antaa, mutta miksi? Helpompi on antaa vaikka raakaa jauhelihaa tms.

      • mää

        Barffaajien koulukunnassa on kahta eri linjaa kananmunan antamisesta. Meillä syödään siis kokonaan, kuorineen, että saadaan kalsiumit. Meillä ollaan täysin raakaravinnolla, ei viljoja jne. Luonnossa elukat syövät koko munan kaikkineen päivineen. Ja tässä eräs lainaus raakaruokasivustolta:Kananmunat ovat myös erinomaisia ravinnonlähteitä. Yleinen käsitys siitä, ettei koiralle saa antaa raakaa valkuaista, on harhaanjohtava. Pitää kyllä paikkansa, että raaka valkuainen sisältää avidiinia, joka sitoo itseensä biotiinia, mutta käytännössä raakoja kananmunia tulisi syöttää todella paljon, että mitään biotiinin puutosta syntyisi.


      • Anonyymi

        Bullshit


    • roosa

      Kaupan veriletuissa on suolaa, joten silloin tällöin voi antaa.
      En antaisi pienelle koiralle kanamunaa kuorineen. Keltuainen on se, joka annetaan. Aloitan pieneten pentujen vieroituksen syöttämällä jauhelihaan sekoitettua kananmunankeltuaista.

      • miljoonasade

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.


      • Nasu
        miljoonasade kirjoitti:

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.

        Itse yleensä annan keittettyä jauhelihaa, mutta annan myös paketista sitä hiukan raakana, koska se on koirani herkkua ja entinen omistaja oli myös antanut. Olen kyllä lukenut täältä että koiralle tulisi antaa raakana liha, mutta kaikkien koirien vatsa ei kestä sitä.


    • val.

      suosittelen että annat varovasti niitä koska veriletuissa on verta ja siitä voi tulla ripuli

    • ovat meillä käytössä palkkana hyvästä suorituksesta. Toimivat paremmin kuin nakki/makkara/nappulat.

      Annan kerran viikossa ruoan (EaglePack) mukana raa'an keltuaisen - valkuaista en syötä.

      Myöskin pari kertaa viikossa koirani saa ruoan joukossa raakaa jauhelihaa, joka on mitä suurinta herkkua. Annan myöskin kerran viikossa raakaa silakkaa kokonaisena ruotoineen päivineen.

      Kannattaa tietysti jokaisella koiralla totutella uutta ruokalajia - herkkävatsaisilla menee maha äkkiä hulivilille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe