veriletut

nasu

kyselisin, että saako koirille antaa ihan kaupan verilettuja vai sisältääkö ne jotain sellaista mikä on koiralle haitallista? Kysyisin myös kananmunasta koska itse olen saanut ristiriitaista tietoa sen sallittavuudesta. Eli saako pienelle koiralle antaa kananmunasta valkuaisen vai keltuaisen esimerkiksi jauhelihaan sekoitettuna?

8

11161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää

      Anna kananmuna kokonaisena kuorineen. Valkuainen ja keltuainen kumoavat toisensa haittavaikutuksen. Kuori on oiva valkuaisen lähde. Vesilettuja voi antaa, mutta miksi? Helpompi on antaa vaikka raakaa jauhelihaa tms.

      • mää

        Barffaajien koulukunnassa on kahta eri linjaa kananmunan antamisesta. Meillä syödään siis kokonaan, kuorineen, että saadaan kalsiumit. Meillä ollaan täysin raakaravinnolla, ei viljoja jne. Luonnossa elukat syövät koko munan kaikkineen päivineen. Ja tässä eräs lainaus raakaruokasivustolta:Kananmunat ovat myös erinomaisia ravinnonlähteitä. Yleinen käsitys siitä, ettei koiralle saa antaa raakaa valkuaista, on harhaanjohtava. Pitää kyllä paikkansa, että raaka valkuainen sisältää avidiinia, joka sitoo itseensä biotiinia, mutta käytännössä raakoja kananmunia tulisi syöttää todella paljon, että mitään biotiinin puutosta syntyisi.


      • Anonyymi

        Bullshit


    • roosa

      Kaupan veriletuissa on suolaa, joten silloin tällöin voi antaa.
      En antaisi pienelle koiralle kanamunaa kuorineen. Keltuainen on se, joka annetaan. Aloitan pieneten pentujen vieroituksen syöttämällä jauhelihaan sekoitettua kananmunankeltuaista.

      • miljoonasade

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.


      • Nasu
        miljoonasade kirjoitti:

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.

        Itse yleensä annan keittettyä jauhelihaa, mutta annan myös paketista sitä hiukan raakana, koska se on koirani herkkua ja entinen omistaja oli myös antanut. Olen kyllä lukenut täältä että koiralle tulisi antaa raakana liha, mutta kaikkien koirien vatsa ei kestä sitä.


    • val.

      suosittelen että annat varovasti niitä koska veriletuissa on verta ja siitä voi tulla ripuli

    • ovat meillä käytössä palkkana hyvästä suorituksesta. Toimivat paremmin kuin nakki/makkara/nappulat.

      Annan kerran viikossa ruoan (EaglePack) mukana raa'an keltuaisen - valkuaista en syötä.

      Myöskin pari kertaa viikossa koirani saa ruoan joukossa raakaa jauhelihaa, joka on mitä suurinta herkkua. Annan myöskin kerran viikossa raakaa silakkaa kokonaisena ruotoineen päivineen.

      Kannattaa tietysti jokaisella koiralla totutella uutta ruokalajia - herkkävatsaisilla menee maha äkkiä hulivilille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe