veriletut

nasu

kyselisin, että saako koirille antaa ihan kaupan verilettuja vai sisältääkö ne jotain sellaista mikä on koiralle haitallista? Kysyisin myös kananmunasta koska itse olen saanut ristiriitaista tietoa sen sallittavuudesta. Eli saako pienelle koiralle antaa kananmunasta valkuaisen vai keltuaisen esimerkiksi jauhelihaan sekoitettuna?

8

9820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää

      Anna kananmuna kokonaisena kuorineen. Valkuainen ja keltuainen kumoavat toisensa haittavaikutuksen. Kuori on oiva valkuaisen lähde. Vesilettuja voi antaa, mutta miksi? Helpompi on antaa vaikka raakaa jauhelihaa tms.

      • mää

        Barffaajien koulukunnassa on kahta eri linjaa kananmunan antamisesta. Meillä syödään siis kokonaan, kuorineen, että saadaan kalsiumit. Meillä ollaan täysin raakaravinnolla, ei viljoja jne. Luonnossa elukat syövät koko munan kaikkineen päivineen. Ja tässä eräs lainaus raakaruokasivustolta:Kananmunat ovat myös erinomaisia ravinnonlähteitä. Yleinen käsitys siitä, ettei koiralle saa antaa raakaa valkuaista, on harhaanjohtava. Pitää kyllä paikkansa, että raaka valkuainen sisältää avidiinia, joka sitoo itseensä biotiinia, mutta käytännössä raakoja kananmunia tulisi syöttää todella paljon, että mitään biotiinin puutosta syntyisi.


      • Anonyymi

        Bullshit


    • roosa

      Kaupan veriletuissa on suolaa, joten silloin tällöin voi antaa.
      En antaisi pienelle koiralle kanamunaa kuorineen. Keltuainen on se, joka annetaan. Aloitan pieneten pentujen vieroituksen syöttämällä jauhelihaan sekoitettua kananmunankeltuaista.

      • miljoonasade

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.


      • Nasu
        miljoonasade kirjoitti:

        raakaa vai kypsennettyä?
        Antaako kukaan kypsää lihaa ja miten kypsennätte sen? Kiitos tiedoista.

        Itse yleensä annan keittettyä jauhelihaa, mutta annan myös paketista sitä hiukan raakana, koska se on koirani herkkua ja entinen omistaja oli myös antanut. Olen kyllä lukenut täältä että koiralle tulisi antaa raakana liha, mutta kaikkien koirien vatsa ei kestä sitä.


    • val.

      suosittelen että annat varovasti niitä koska veriletuissa on verta ja siitä voi tulla ripuli

    • ovat meillä käytössä palkkana hyvästä suorituksesta. Toimivat paremmin kuin nakki/makkara/nappulat.

      Annan kerran viikossa ruoan (EaglePack) mukana raa'an keltuaisen - valkuaista en syötä.

      Myöskin pari kertaa viikossa koirani saa ruoan joukossa raakaa jauhelihaa, joka on mitä suurinta herkkua. Annan myöskin kerran viikossa raakaa silakkaa kokonaisena ruotoineen päivineen.

      Kannattaa tietysti jokaisella koiralla totutella uutta ruokalajia - herkkävatsaisilla menee maha äkkiä hulivilille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2492
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2108
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1882
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      41
      1381
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1305
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe