Kuinka nopeasti nuo .torrent -tiedostot yleensä teillä latautuvat(kB/s)? Ja millä ohjelmalla lataatte? Entä miten tuota nopeutta voisi parantaa?
Torrentejen latausnopeus???
15
2247
Vastaukset
- Ape
Käytän Bitlordia ja lähteestä riipuen tulee 1-100 kB/s
Lähettäjän lähetysnopeuteen et pysty vaikuttamaan mitenkään- Darth
...esimerkiksi koneen tehot tai nettiyhteyden nopeus vaikuta mitenkään nopeuteen? Itselläni on vähintäänkin kohtuullisen nopea Soneran 1 megan laajakaista ja konekin on ihan ok. Ja käytän BitComet:ia.
Ja siksi näistä kysyinkin, kun keskimääräinen latausnopeus on jotain 9kB:ta nykyyän joka latauksessa. Paitsi tänään tuli poikkeus, kun nopeus nousi peräti 75kB:hen sekunnissa! - toisessa
Darth kirjoitti:
...esimerkiksi koneen tehot tai nettiyhteyden nopeus vaikuta mitenkään nopeuteen? Itselläni on vähintäänkin kohtuullisen nopea Soneran 1 megan laajakaista ja konekin on ihan ok. Ja käytän BitComet:ia.
Ja siksi näistä kysyinkin, kun keskimääräinen latausnopeus on jotain 9kB:ta nykyyän joka latauksessa. Paitsi tänään tuli poikkeus, kun nopeus nousi peräti 75kB:hen sekunnissa!päässä on 128 niin sen mukaanhan se tulee, ei se sun nopeutes voi toisen pään nopeuteen vaikuttaa !
- hitaamman
Darth kirjoitti:
...esimerkiksi koneen tehot tai nettiyhteyden nopeus vaikuta mitenkään nopeuteen? Itselläni on vähintäänkin kohtuullisen nopea Soneran 1 megan laajakaista ja konekin on ihan ok. Ja käytän BitComet:ia.
Ja siksi näistä kysyinkin, kun keskimääräinen latausnopeus on jotain 9kB:ta nykyyän joka latauksessa. Paitsi tänään tuli poikkeus, kun nopeus nousi peräti 75kB:hen sekunnissa!mukaan mennään, valitettavasti. Ite käytän bitcomet:tia (teostovapaan materiaalin latailuun) ja nettiyhteytenä soneran 10/10 meganen. Joskus saattaa ladata 500kt/s, joskus 4kt/s, tän hetkinen latausnopeus 110kt/s, sehän vaikuttaa myös montako seed:aajaa siel on samanaikasesti ko. tiedostossa.
- Darth
hitaamman kirjoitti:
mukaan mennään, valitettavasti. Ite käytän bitcomet:tia (teostovapaan materiaalin latailuun) ja nettiyhteytenä soneran 10/10 meganen. Joskus saattaa ladata 500kt/s, joskus 4kt/s, tän hetkinen latausnopeus 110kt/s, sehän vaikuttaa myös montako seed:aajaa siel on samanaikasesti ko. tiedostossa.
Eli kyllä taitaa nettiyhteydelläkin olla "vähän" osuutta asiaan, eikö ;D
Kuikas paljon tuo muuten maksaa, tuo 10/10 megan laajakaista?
- µTorrent
10/10 kaapeli
- Anttiiiiiii
laajakaistalla tulee 100kbs-1mega/s.
Tuommonen perus torrentti, jossa on n.30 seedaajaa ja 300 lataajaa, tulee noin 250kbs...sais alkaa suomessa nousta nuo uploadkaistan nopeudet. - Darth
Anttiiiiiii kirjoitti:
laajakaistalla tulee 100kbs-1mega/s.
Tuommonen perus torrentti, jossa on n.30 seedaajaa ja 300 lataajaa, tulee noin 250kbs...sais alkaa suomessa nousta nuo uploadkaistan nopeudet.Meillä on taloyhtiön (VVO:n vuokrakerrostalo) Soneran huoneistoliittymä. Yritettiin saada 2megaseks yhteys mutta huoneistoliittymään ei kuulema saa kun mega.. Yhyyy...
JES! Tällä hetkellä tulee lataus peräti 30kT/sekunti! ;D - Darth
Anttiiiiiii kirjoitti:
laajakaistalla tulee 100kbs-1mega/s.
Tuommonen perus torrentti, jossa on n.30 seedaajaa ja 300 lataajaa, tulee noin 250kbs...sais alkaa suomessa nousta nuo uploadkaistan nopeudet.Meinaatko että yksi tunnin jakso jostain sarjasta tulee vähintään tunnissa??? :0
- konna2
Darth kirjoitti:
Meinaatko että yksi tunnin jakso jostain sarjasta tulee vähintään tunnissa??? :0
Kyllä tommosen tunnin Divx:n saa imastua alle puolen tunnin ,jos on tarpeeksi lähettäjiä.
- tossa
konna2 kirjoitti:
Kyllä tommosen tunnin Divx:n saa imastua alle puolen tunnin ,jos on tarpeeksi lähettäjiä.
kyseli 10/10 megan hintoja. Turussa maksaa 39e/kk
- Darth
tossa kirjoitti:
kyseli 10/10 megan hintoja. Turussa maksaa 39e/kk
...mikä liittymä?? Sonera vai migä?
- se vähä riippuu
vaikka sulle luvataan 1mb/s se voi olla 1kt/s ja mulla torrentit lataa 1mb/s ja mulla on 8mb/s netti. ;p
- korvas heiluu!!
älä jauha sitä ihteään.
8/1 antaa teoreettisen nopuden noin 880kt/s,eikä se ole mega.
oma samanlainen yhteys lataa maksimissaan 830kt/s,ja silloin kaista aivan täynnä.
se menee siten,että megasella voi ladata 110kt/s ja kaks megasella 220kt/s,
mutta väite kasin megan latauksesta on täyttä huuhaata.
- ertewt
.torrent -tiedostot tulee sekunnissa ..ei ole iso filu ja on ne lataantunu samaan aikaan vuonna 2006.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082545
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411701Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431315Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971151Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3221129Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen231073Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571063- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12885Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21853