Ubuntusta on löydetty erittäin kriittinen bugi.
http://debcentral.org/modules/news/article.php?storyid=317
http://debcentral.org/modules/news/article.php?storyid=317
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
wanha uutinen koitas keksii jotain uutta...
bugi on jo korjattu 12.3 :D
http://www.ubuntu.com/usn/usn-262-1
Tällaista ala-arvoista paskaa eivät pysyt vääntämään muuta kuin GNU/Linux pelleilijät.
pystyvät parempaankin: tunnettuahan on, että esimerkiksi windows 9x -sarjan järjestelmien käynnistyksen yhteydessä kysytty salasana voidaan ohittaa varsin helposti, ja että useimmat muut salasanat ovat helppolukuisessa muodossa, kuten vaikkapa FTP -ohjelmien käyttämät salasanat, joiden kautta voi mm. päästä kräkkäämään ihmisten kotisivuja.
On helppoa käynnistää windows -kone vaikkapa knoppix -linuxilla, ja tutkia sitten mitä se on syönyt, koska NTFS -tiedostojärjestelmää voidaan vähintäänkin lukea, ja kuin tietää mitä etsii, niin voi löytää mitä tahansa. Ja windows -käyttäjä ei huomaa yhtään mitään.
Useimmissa windows -koneissa on PnP -päällä, ja sitä kautta koneille pääsee helposti - puhumattakaan koneiden etäkäytöstä, joka on myös oletuksena niissä päällä. Windows on myös harvinaisen typerästi toteutettu siinä, että koko systeemiin voii vaikuttaa skriptein, ja niihän tehdään kun halutaan valmistella koneita kaappaukseen verkkosivujen kautta, ja käyttää niitä suoraan tähän tarkoitukseen. ja niin kaikki laittomasti elokuvia ja musiikkia VARASTAVAT namby-bamby -poloiset antavat koneidensa muuttua tsombeiksi.
Nykyään windowsin voi virusoida jopa niin, että ensin tartutetaan matkapuhelin, ja sen kautta sitten pöytäkone. Kehitys kehittyy. Linuxissa tällainen ei olisi mahdollista.
Näin siinä ennemmin tai myöhemmin käy, kun helppokäyttöisyys on tärkeämpää kuin toimivuus ja turvallisuus.
Onnistuu kyllä muiltakin kuin GNU/Linux pelleilijöiltä. Muistaakseni eräs amerikkalainen mm. käyttöjärjestelmiä valmistava ohjelmistoyhtiö on erityisen tunnettu juuri tämänkaltaisista ohjelmistojen "ominaisuuksista".
siellähän ne oli salasanat ihan selväkielisenä tiedostossa
file://localhost/var/log/debian-installer/cdebconf/questions.dat
poistin ne käsin sieltä kun en millään päivitykselläkään saanut hommaa korjattua.
jos otat vaikka selvää bugista niin huomaat että se ei liity helppokäyttöisyyteen.
Slackwaressakin on muuten oletuksena portti 6000 auki. Se on sitä helppokäyttöisyyttä se.
työpöytäkoneessa niin suuri riski kuin esim serverikäytössä, joissa niissäkin toki ubuntua käytetään.
Kuitenkin korjaus tuli nopeasti ja varmasti virheestä opitaan, toisin kuin jossain...
jotka edes tiesivät, mistä salasana löytyy, tai tietävät, mitä tehdä, jos löytyykin. Ja mitä kukaan tekee jonkun tavallisen tietokoneenkäyttäjän tiedoilla, tai tarvitsee hänen kakkureseptejään - ellei ole kokki, joka kokee jo menettäneensä kutsumuksensa, ja on unohtanut oppimansa ruokaohjeet, ja joka tietää, että elämässä ei ole jäljellä kuin se kitulias loppukiri, jossa muistista katoaa loputkin.
jos koneelle pääsee jonkin haavoittuvuuden avulla sisään ja lataa koneelle haittaohjelman joka tuollaista "pikku" bugia hyödyntäisi, niin se olisi aika P:stä. Mutta mitäs tuosta enää kun se on jo kait paikattu.