Olen tyrmistynyt

Miten sallitaan viellä joidenkin pitää lintuja kotonaan vaikka hyvin tiedetään,että lintuinfluenssa tulee ja leviää juuri lintujen aiheuttamana.Nyt pitäisi viimeinkin hallituksen ja muidenkin elimien herätä todellisuuteen ja kieltää kaikenlaiset lintueläimet lailla.Rikkomuksesta määrättäisiin esim. 5000e sakot,ja naapurit ym tuttavat voisivat soittaa nimettömänä ns. ilmiantopuhelimeen ilmaiseksi,ja ilmoittaa linnun pito rikoksesta.Näin säästäisimme tuhansia ihmishenkiä ja muita luonnon eläimiä Kiitos.
11824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos sinuun tarttuisi lintuinfluenssa niin maailman älykkyystaso kohoaisi rutkasti, tollo. Kannattaa vähän miettiä että
1) mistä johtuu lintuinfluenssa? V: ihmisten siipikarjankasvattamoista joista se levisi luonnonlintuihin- tämä on siis ihmisen syytä
2) kuinka moni ihminen on sairastunut ja kuollut monen vuoden aikana, verrattuna lintuihin? V: ei monikaan.
3) Lintuinfluenssa ei tartu jollei joku toope mene sohraamaan kuolleiden lintujen kanssa- ellei sitten taipumuksenasi ole hieroa linnunraatoja ympäri naamaasi.

Tässä ovat lähinnä vaarassa linnut, ja myös moni uhanalainen lintulaji. Tämä kaikki suurten likaisten kanankasvattamojen vuoksi joissa H5N1 kehittyi. Sen sijaan tuollaiset itsekkäät hysteerikot panikoivat oman henkensä edestä ja ovat valmiita uhraamaan kenet tai minkä tahansa pelastaakseen niskansa- mikä tekee sinusta lintuja arvokkaamman?

54-vuotias pitäisi jo mun mielestäni lopettaa tarpeettomana. Ei sinullakaan enää yhteiskunta mitään tee.

Äänestä

huomaa taas ettei joillakin ole aivoja,nyt sitä ollaan niin kusessa jonkin lintuinfluensan takii,vittu,koko ajan noit eri salmonelloja,eboloja tulee,ja menee,ei sit pysty estää,tommoset kusiset pelkuri paskat on just ärsyttävimpii..joo ja mistä ne meidän lemmikkilinnut saa jonkun taudin,nehän on sisätiloissa asustelevat.

miltään taudilta et voi tässä maailmassa välttyä,muuta muovikuplan sisälle asumaan jos noin pelkäät,ihmisii tulee aina kuolemaan,nyt ja vastasuudessa,eikä sitä kukaan voi estää,luonto on aina askeleen meitä enempänä.sitä paitsi koko influenssa tappaa enemmän niitä lintuja kuin ihmisiä..

muuta sinne muovikuplan sisälle...

Äänestä

mutta heitänpä silti muutaman ajatuksenomaisen lauseen.

Lintuinfluenssan "pahaa" muotoa, H5N1:tä, on jo tavattu tarttuneena kissoista ja näädistä. Olisiko tällä perusteella, lintujen ohella, aiheellista lopettaa myös kaikki kissat ja lemmikkifretit?

Koirista ei ole (vielä) tavattuo tuota pahaa muotoa mutta niiltähän löytyy omastakin takaa esim. rabiesta, eipä tarvitse mennä pitkällekkään itärajan tuolle puolelle kun jo löytyy. Miksi ei siis ole kaikkia koiria tässä maassa lopetettu kun niistä voi saada tälläisen ihmisellekkin vaarallisen taudin?

Elikkä turhaa panikointia tämä aiheen tiimoilta havaittavissa myös valtamedioissa näiden provokaattoreiden lisäksi.

Äänestä

Kielletään samalla kaikki ihmiset, kun kerran ne levittävät AIDSia!! on se kumma kyllä että pitää olla ihmisiä *prrr..* sakkoja ja piiskaa vaan ;)

Äänestä

Luulitko että lintuinfluenssa tarttuu lemmikkilinnuista?!?!?!

TULEN KOHTA PAPUKAIJANI KANSSA SYLJEKSIMÄÄN PÄÄLLESI ***** IDIOOTTI!

NYT HETI KAIKKI KISSAT PITÄÄ POLTTAA! NE TAPPAA HIIRIÄ!!!!!!!

Kukaan ei ota sorsaa kotiinsa. Papukaija ei saa l.influenssaa katsomalla ikkunasta, kuinka varis lentää ohi.

Äänestä
  • saisin hyvät korvaukset sinulta pahoipitelystä

    Äänestä

  • Sirkka 54 kirjoitti:

    saisin hyvät korvaukset sinulta pahoipitelystä

    Mitäs olet niin älyvapaa ihminen, että luulet, että LINTUINFLUENSSA TARTTUU KUN PAPUKAIJA KATSOO IKKUNASTA MUITA LINTUJA!

    Voi ******* kun on idioottimaista väittää tuollaista, mitä olet tuolla jo sanonut! VOI ELÄMÄ!

    Äänestä

..linnut on sisällä "karanteenissa" eikä niistä ole vaaraa että ne sitä levittäisi..sinusta varmaan pitäisi vaaraalueen ihmisetkin tappaa sarsin, ebolan jms.sairauksien takia . ;)))

Epidemiota on aina ja tulee aina olemaan ja hyvät turvatoimet meillä on vaikkei ne koskaan pysty 100 % olemaan.

Äänestä

tollasta kirjoitat? Jos niin on niin kirjoita vaikka googleen lintuinfluenssa niin saat tietoa.

Äänestä

Ja siotten kaupassa ei olisi munia eikä mitään tuotteita, joissa munia käytetään, kuten leivät, laatikot, makaronit, pullat, keksit...Lihoista puhumattakaan. Sitten et varmaankaan valittaisi, vaan olisit tyytyväinen?

Äänestä

Otin juuri linnun..........

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tellervo 54v kirjoitti:

Miten sallitaan viellä joidenkin pitää lintuja kotonaan vaikka hyvin tiedetään,että lintuinfluenssa tulee ja leviää juuri lintujen aiheuttamana.Nyt pitäisi viimeinkin hallituksen ja muidenkin elimien herätä todellisuuteen ja kieltää kaikenlaiset lintueläimet lailla.Rikkomuksesta määrättäisiin esim. 5000e sakot,ja naapurit ym tuttavat voisivat soittaa nimettömänä ns. ilmiantopuhelimeen ilmaiseksi,ja ilmoittaa linnun pito rikoksesta.Näin säästäisimme tuhansia ihmishenkiä ja muita luonnon eläimiä Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu