Sairaudet ovat intialaisen filosofian mukaan seurausta täyttymättömistä mielihaluista. Totta tai ei, suurin osa kaikesta ahdistuksesta ja pahasta mielestä, joka meillä on, johtuu ainakin täyttymättömistä mielihaluistamme!
Ratkaisu ongelmaan ei ole mielihalujen täyttäminen, sillä mitä enemmän saa, sitä enemmän haluaa. Joskin jotkut tantriset suuntaukset ovat sitä mieltä, että jos mielihalunsa täyttää viimeistä pisaraa myöten, niihin kyllästyy, ja on vapaa päästämään niistä irti ;-)
Suositumpaa filosofiaa on kuitenkin se, että yritetään rajoittaa mielihaluja. Kirkoilla on tällä hetkellä paastokampanja meneillään. Onkin hyvä idea luopua jostakin aikaavievästä jokuseksi viikoksi; silloin tajuaa oman riippuvaisuutensa sekä toisaalta huomaa myös, oliko mielihalun täyttäminen todellakin tarpeellista.
Mielihalujen hallinnan on lähdettävä ajatuksista, muuten hommasta ei tule mitään :-) Tämä on liiankin helppo todeta.
"Mielihaluille tulee asettaa rajat. Tänä päivänä mielihalut kasvavat rajoituksetta, ja sen seurauksena myös sairaudet kasvavat rajoituksetta. Loputtomilla mielihaluilla on vaikutuksensa niille omistautuneisiin ihmismieliin, jotka tarjoavat kasvualustan monille ruumiillisille vaivoille. Niinpä jokaisen tulisi yrittää pitää silmällä mielihalujaan niin paljon kuin mahdollista", toteaa Sai Baba aiheesta.
Mielihalut
Vaisnava
1
582
Vastaukset 1
- massapostittaja
"Sairaudet ovat intialaisen filosofian mukaan seurausta täyttymättömistä mielihaluista."
HEi. Voisitko hieman täsmentää tuota? Minkän suuntauksen mukaan, tai missä lähteessä noin kirjoitetaan??
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546