Linux

eli on linuxsissa ajettava wmvare ja tätä konetta ohjataan etähallinalla vnc:llä, käyttiksien asennus alkaa ok wm vareen, mutta kuva katoaa kun graafinen liittymä tulee joko asennusessa taikka valmiiksi asennetustä käyttiksestä käyntii wm varen puolelle. paikallisesti ilman vnc yhteyttä kuva näkyy normaalisti monitorilla wm vareeen asennetuissa käyttiksissä , eli ilm ongelma on tämän vnc ja vmwaren kuvan välityksessä etä hallinta koneelle. tällä ei väliä hallitaanko konetta wintoosalla taikka linux koneella. Mahtaako kukaan olla törmännyt kyseiseen ongelmaan ja kenties vielä ratkaissut sen. ??
2461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En ole ihan varma ymmärsinkö oikein mutta..

Oletko sä asentanut VMwarella pyörivälle Linux-virtuaalipalvelimellesi VMware Tools:n?

X:n käyttäminen käsittääkseni vaatii VMware Tools:n asentamisen Linuxiin. VMware Tools sisältää siis mm. X-näyttöajurin, joka on optimoitu virtuaalipalvelimen virtuaaliselle näytönohjaimelle.

Mun opiskeluuni kuuluneella Linuxin ylläpito kurssilla on mm. tullut asenneltua ja säädettyä omaa VMwarella pyörivää Redhat virtuaalipalvelinta. Ainakin meitä opetettiin asentamaan Vmware Tools, ja sen jälkeen kyllä X toimi. Tosin VNC:n ja wmwaren yhteiskäytöstä en tiedä.

Tosin no, vmwarestahan on useita eri versioita eli toi sanomani ei ehkä päde sun tapauksessa...

Tietoa vmware tools:sta ja asennusohjeita linuxille löytyy täältä:

http://www.vmware.com/support/reference/common/vmwaretools.html
http://www.vmware.com/support/reference/common/install_tools.html

Äänestä
  • Pikkasen tuli epäselvästi ilmaistua asia.
    Eli Rautaan oikeasti on asennettu linux gentoo 2.6.15-r5 x64 ja tähän asennettu vmware workstation 5.x.x.x-..
    Tässä siis paikallisestin kun koneessa kiinni monitori näkyy kaikki ok mitä hyvänsä asenteleen tänne wmvareen.
    Ongelma ilmenee vasta kun hallitsen konetta etänä vnc:llä eli ssh putken yli vnc X.työpöytä yhteys koneeseen x ja kaikki softat ja linuxin kikkareet näkyy on wmvare softa kaikki kikkareet ja nappullat näkyy ja toimii oikein. mutta kun asentaa näin etäisesti käyttiksen esim xp kuva häviää heti graafisen asennuksen alkaessa alkuvaiheen systeemit näkyy ok. myös linuxin vastaavat ns X asennuksien kuva katoaa grafiikan alkaessa tulemaan vmwaren softan asennus ruutuun.
    siis ongelma ei ole näistä tuulseista kiinni koska paikallisesti kaikki näkyy ja toimii ok.
    voisin tietty konfata paikallisesti ensin nämä virtuaali käyttikset etä hallittaviksi jolloin homma varmaankin toimisi. Mutta käytännön kannalta olisi mukavempaa saada etähallittavalta palvelimelta näkymään virtuaali "palvelimien" asennus/käyttöliittymä ettei tarvitsisi montaa etä hallintaa ottaa moneen eri ikkunaan samaan fyysiseen pannuun.. :)

    Luulen etää tässä on kysymyksessä vnc:n kuvan välitys ongelma vmwaresta. --

    Muistaakseni windows pannuun oli jonkinlainen lisä ajuri kikkare tohon vnc optimointiin yms mut linuksiin en olo moista nähnyt jos tämä löytyis niin voisi ainakin kokeilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wmvare kirjoitti:

eli on linuxsissa ajettava wmvare ja tätä konetta ohjataan etähallinalla vnc:llä, käyttiksien asennus alkaa ok wm vareen, mutta kuva katoaa kun graafinen liittymä tulee joko asennusessa taikka valmiiksi asennetustä käyttiksestä käyntii wm varen puolelle. paikallisesti ilman vnc yhteyttä kuva näkyy normaalisti monitorilla wm vareeen asennetuissa käyttiksissä , eli ilm ongelma on tämän vnc ja vmwaren kuvan välityksessä etä hallinta koneelle. tällä ei väliä hallitaanko konetta wintoosalla taikka linux koneella. Mahtaako kukaan olla törmännyt kyseiseen ongelmaan ja kenties vielä ratkaissut sen. ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu