Leikattu kolli kissa on ongelmana.
Ongelmana on että se tekee kaikki tarpeensa lattialle, eikä vessaan, joka ei haise pahalta, jossa on riittävästi hiekkaa.
En tajua mikä tuota taas vaivaa, täytyy heittää pihalle, en jaksa joka yö nousta ja siivota sen kikkareita.
Ongelmana on että se tekee kaikki tarpeensa lattialle, eikä vessaan, joka ei haise pahalta, jossa on riittävästi hiekkaa.
En tajua mikä tuota taas vaivaa, täytyy heittää pihalle, en jaksa joka yö nousta ja siivota sen kikkareita.
Vastaukset 10
Vanhimmat
olen kiukusta sinisenä, olen raivoissani, tunnen suurta kissa-antipatiaa.... Kissani ovat sisäsiistejä, mutta päähänpiintymä on koirankoriin pissaaminen. Eilisillan yritin keskittyä hyvään dokumenttiin poltellen tuoksukynttilää nenän alla. Ilta meni aivan pilalle. Grr. Tänään töiden jälkeen vilttipyykille, mutta miten pitkäksi aikaa.... Mitä iloa minulla on kauniista kodistani, jota olen yrittänyt kukin ja kynttilöin saada tunnelmallisesksi pesäksi, jos siellä LÖYHKÄÄ!!
katsomaan lemmikkipalstojen keskusteluja kissanpäivissä siellä voisi olla apua
Meilläkin yhdessä vaiheessa leikatut uroskissamme, varsinkin toinen niistä, väänsi joka aamu tortun ja sitä sai aamun ensiaskareena olla siivoomassa.
Nyt, luojan kiitos, torttujen vääntely on jostain syystä vähentynyt, itseasiassa loppunut lähes kokonaan.
Myös arvokkaisiin perintösohviimme kuseskelu on loppunut vaikka mitään erikoista ei ainakaan ihmisen näkökulmasta ole tapahtunut :)
että en voi muuta sanoa ku että lykkyä pyttyyn :)
Oletko lainkaan ajatellut kissaa ja koiraa hankkiessasi, että niillä saattaa olla ihan toisenlainen käsitys siitä, mikä on tunnelmallinen pesä asuttavaksi? Jos vain itseäsi ajatellen "rakennat" kotisi, saattavat eläimesi esittää protestinsa epäsopivasta ympäristöstä jätöksillään, jotka ilmaantuvat väärään paikkaan.
Miksi sinulla on eläimiä?
mieheni kuoli syöpään. Hankimme koiran suureen maalaistaloon, nyt asun kerrostalossa. Onko Sinulla nyt hyvämieli??
Miksi minulla pitäisi olla minkäänlaista mieltä vastauksesi jälkeen? Vai tarkoitatko, että minun pitäisi tuntea jotain syyllisyyttä sinun leskeytesi takia? Nyt kyseessä oli koirien ja kissojen koti sinun luonasi.
Olen edelleen sitä mieltä, että jos haluat rakentaa itsellesi kauniin kodin _vain omilla ehdoillasi_ et tarvitse eläimiäsi. Niilläkin on oikeus tuntea itsensä onnellisiksi kodissaan. Eivätkä kaikki kissat nauti tuoksukynttilän hajusta. Eli pissaaminen voi olla protesti kissoillesi epäviihtyisästä ympäristöstä.
ettei minulla olisi koiraa, jos olisin nykyisten olosuhteiden vallitessa vapaasti valinnut tilanteeni. Ja ellei olisi koiraa, ei olisi myöskään koria, jonne kollipoika pisauttaisi. Muuten kaikesta päätellen vaikuttaa siltä, että kollipoika rakastaa minua. Itsekehuako??
jos kävisit kyselemässä lääkäriltä ihan neuvoa. Kuulin jostain, että leikattu kissa voi saada hormooni häiriöitä tai väärään aikaan leikatulle kissalle voi jäädä kiima "päälle". Kissalla voi olla myös joku tulehdus virtsa putkessa. Tai sitten kissasi on vain ilkeä! Kannattaahan se kuitenkin tarkastuttaa, ettei turhaan kissaa syytä. Oma miisunikin tekee nurkkaan mielen ilmauksena lätäkön jäädessään liian pitkäksi aikaan yksin kotiin. Paha tapa on kuitenkin jäänyt vähemmälle iän myötä.
Heität pihalle? Onko piha aidattu niin, ettei kissa pääse sieltä pois? Epäilen, siis toivot sen jäävän auton alle. Eikös olisi parempi viedä tuollainen jästipää lopetettavaksi.
Onkohan hiekkalaatikko sijoitettu rauhalliseen paikkaan? Meidän kisut ei käy laatikolla, jos on häiriötä lähistöllä esim. pesukone ym