Sijaisperheiden toimintaa. Sosiaalitoimisto vai pelakuu? Milloin? Miten usein? Tehdäänkö kotikäyntejä vai onko se pikaista ajatusten vaihtoa huoltosuunnitelma palavereissa ennenkuin se virallisesti alkaa? Kuunnellaanko ja jututetaanko huostaanotettuja lapsia henkilökohtaisesti vai ainoastaan sijaisvanhempia? Kuka on henkilö jolle lapsi voi kertoa epäkohdat sijaisperheen toiminnasta? Miksi huoltosuunnitelma palaveria ei koskaan pidetä sijaisperheessä? Miksi vain toinen sijaisperheen vanhempi näyttäytyy yhteisissä palavereissa vaikka asia koskee häntäkin?
kuka valvoo
ja seuraa
11840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
suorittaa meillä on sekä sijoittavan kunnan sossut että pelakuu. Virallisesti kerran vuodessa, tarpeen tullen useammin.
Kotikäyntejä tehdään vähintään kerran vuodessa. Puhelinyhteydessä ollaan joskus jopa päivittäin, riippuu tilanteista
Huoltosuunnitelmapalavereita on pidetty ainakin meillä myös kotona. Meillä mies on kodin ulkopuolella töissä, joten on luonnollista, että minä sijaisäitinä useimmiten olen yksin palavereissa, poikkeuksia toki on.
Huostaanottopäätöksessä on maininta että huoltosuunnitelma tehty..no miksi meillä ei ole mitään argumenttia asiasta?? tapaamisista ei mitään kirjallisena! palaveri peruttu viikko sitten eikä uutta ole tiedossa. Lasta on kuultu ainoastaan sijaisperheessä kenenkään muun läsnäolematta ja tehty siten johtopäätöksiä papereihin. Joku mättää ja pahasti. Tätä asiaa ihmeteltiin myös yhteis-ja yksinhuoltajaliitossa kun ilmoitin.
Toisekseen sijaisperhe ei pidä yhteyttä/anna lapsen soittaa kotiinsa elleivät he ensin saa kehoitusta sos.viranomaisilta.
ottaa kantaa ku ei tiedä asiasta sen kummemmin, mutta yleensähän huoltisasiat kirjataan ja niistä pitäisi tulla kopioita niin bioille ku sijareille.
Pidättekö te yhteyttä lapseen?? Minkä ikäinen lapsi teillä on? Oma mielipiteeni on se että biovanhempien kuuluu pitää sitä yhteyttä, sijareiden pääasiallinen tehtävä on hoitaa lasta. Itse teen niin, että jos biot eivät yhteyttä pidä, en itsekään sitä tee (lapset ovat vielä niin pieniä etteivät osaa kirjoittaa tai numeroita näppäillä).
Lapset pois biovanhemmilta
hinnalla millä hyvänsä.
Sen jälkeen lasten
edusta ei ole kiinnostunut
yksinkertaisesti
KUKAAN!
Relaa hei vähä!!! :o)
juuri sinunkaltaisiasi tarkoitetaan häiriköllä
ivailla, ei todella. Ilmaisin nyt vaan lyhyesti mitä mieltä olin kirjoituksestasi.
Sä oot muuten väärässä keskustelussa, paikkasi lienee tuolla biovanhempien puolella. Näin ollen häirikkö taidat olla itse.
kyllähän ensimmäinen viesti, etteikö valvontaa ole, on itsessään ivailu. ja vale.
meillä on tapaamispalaverit kerran / kaksi vuodessa sos.virastossa biosuvun kesken, sinne lapsi ei tule mukaan. lisäksi sos.täti käy vähintään kerran vuodessa meillä kotona juttelee KAIKKIEN kanssa, niin biolapsieni kuin sijoitettujeni kanssa kahden. ja myös meidän aikuisten kanssa ilman lasten läsnäoloa.
lisäksi on puhelin ja sähköpostiyhteis puolin jos toisinkin. ja biotkin pitävät yhteyttä sos.tätiin palaverien ulkopuolella.
minä olen aina mieltänyt sos.tädin lapsen edestajaksi ja omaksi työnantajakseni. hän siis on ennenkaikkea lapsen puolella. ei minun ei biovanhemman vaan lapsen.
sääli, että sinulla ei milloinkaan ole hyvää sanomista mistään.
mutta sosiaalityöntekijöiden keskustelut sijaislasten kanssa on sama kuin keskustelisivat sijaisvanhempien kanssa. Sosiaalityöntekijät vetävät yhtä köyttä sijaisvanhempien kanssa, epäkohtia ei saa tulla esiin koska itse sossut ovat sijarit valinneet.
Valvonta tulee tulla muualta, kuin sosiaaliväen keskuudesta. Joku riippumaton "tilintarkastussysteemi" tms. Tarkastaisi onko lapsen olot huoltosuunnitelmien mukaiset ja tekisi raportin kuultuaan lasta oikeasti.
Valvonta tänään on kylläkin siellä ivan puolella. En tarkoita tässä nyt reserviä henkilökohtaisesti.
tarkoittaa?
se.