millä perusteella ja miten voi viedä?entä jos löytävät amfematiininjohdonnaisia aineita?tämä lapsi vihasi huumeita.onko minulla oikeus nähdä tulokset,jotka tulevat Helsingistä?Onko banaanissa sen kaltaista ainetta????kuulin tälläistä ja lapseni oli syönnyt monta niitä vasta,ennenkuin veivät.
ja mikähän on laki lastensuojelupuolella?!
lapsi vietiin!!! PIKAINEN V...
2241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Huumeita voi samaan aikaan sekä vihata että käyttää, suuri osa huumeita käyttävistä kun esim ei kykene lopettamaan niiden käyttöä vaikka kovasti haluaisivatkin.
Tuo banskuveto on klassinen ja sen hihastaan vetävät yleensä vain huumeita käyttävät, eikä se tuollaisenaan edes ole totta.
En oiken pysty tuosta tekstistä ymmärtämään miksi olet huolissasi, toisaalta vaikuttaa että enemmän olet huolissasi siitä että lapsi paljastuu huumeita käyttäväksi kuin siitä että huumeiden käyttö on vakava ongelma? Vaikuttaa kuitenkin siltä että lapsesi todella tarvitsee apua, suo se hänelle mikäli niin on.
Ja kai sinulle tehtiin selväksi millä perusteella lapsi vietiin? Vai menikö lapsi vapaaehtoiseen hoitoon?
Jos on aihetta, niin anna lapsen olla hoidossa jonkun aikaa. Kun lastensuojelu viranomaiset ottavat huostaan lapsen, niin silloin pitää ennen kiireetöntä huostaanottoa tehdä kuntoutus suunnitelma. Se on lakisääteinen. Jos taas kyseessä on kiireellinen huostaan otto, sitä ei tarvitse. Kun näitä asioita on mennyt laki tupaan, niin suurin osa palautuu niin, että lapsi palautetaan vanhemmille. Mutta niinkuin sanoin, jos tunnet, että nyt olisi lapsen hyvä olla vähän aikaa muualla, niin anna hänelle mahdollisuus. Nykyään ei ole häpeä jos lapsi käy välillä hoidossa muualla.