Huomioitavaa käytettäessä sellaisia lisälämmittimiä joiden palokaasut jäävät huoneilmaan.

Kemisti

Nyt alkaa se aika vuodesta kun ei talvikäytössä oleville kesämökeille mennään käymään ensimmäistä kertaa sitten syksyn. Niin minäkin teen tulevana viikonloppuna. Useat meistä jopa aikovat yöpyä mökillään.
Meidän kuten monen muunkin mökki on seisonut kylmillään sitten lokakuun ja sisällä mökissä kaikki on kylmää ja kosteata. Lämpiäminen kestää kauan varsinkin kun lämmittäminen on aloitettava hitaasti etteivät piiput, muurit ja takat halkea. Ne joilla on kevythormi jonka sisällä on metallinen putki ovat paremmassa asemassa.
Tälläkin palstalla on paljon taitettu peistä nopeatehoisista lisälämmittimistä.
Mitkä ovat parempia kuin mitkä, ja mitkä polttoaineet tuottavat enemmän ja mitkä vähemmän vesihöyryä. Minkä taasen saattaa jättää palamaan yöksi kun se on niin hyvä.
Haluaisin kiinnittää kaikkien tällaisten lämmittimien käyttäjien huomion noiden laitteiden vaarallisuuteen ja siihen että ovatpa kuinka hyviä tahansa, ei niitä pitäisi käyttää nukuttaessa !

Otan esimerkin siitä mitä palamisprosessi huoneilmassa tarkoittaa:
1 kg n-heptaania (vastaa hyvin valopetrolia) palaessaan kuluttaa 352 g happea huoneen ilmatilasta ja tuottaa samalla 308 g hiilidioksidia sekä 144 g vettä samaan ilmatilaan.
1m3 ilmaa painaa NTP:ssä (normaali lämpötila ja ilmanpaine) 1240 g, joka ilmatila sisältää happea 20,9% eli 260 g.
1 valopetrolikilon polttaminen kuluttaa huoneilmasta kaiken hapen yhdestä kuutiosta ilmaa tai vastaavasti 10% 10 ilmakuution hapesta.
Ilma sisältää normaalisti 0,00031% hiilidioksidia. 308 g hiilidioksidia palojäämänä nostaa yhden kuution hiilidioksidimärän 25 %:iin yksinkertaistetusti laskettuna! Vastaavasti se nostaa 10 ilmakuution CO2 pitoisuuden 2,5 %:iin. En muista missä rajat huonovointisuudelle ja kuolemalle kulkevat, sen voi joku muu selvittää.
Oletetaan keskimääräiseksi kesämökin huoneen tilavuudeksi 4m x 5m x 2,4m = 48 m3. Pyöristämme tämän 50 m3:ksi jotta on helpompi laskea päässä.
1 valopetroolikilon polttaminen kuluttaa tämän huonetilan hapesta 2% ja lisää hiilidioksidipitoisuuden 0,25%:iin. Eli TUHAT- kertaiseksi.
Ellei huonetilaa tuuleteta tehokkaasti koko ajan, ja yön aikana palaa 3 kg valopetrolia on pää aamulla varmasti kipeä ja olo on tunkkainen.
Happipitoisuuden lasku tapahtuu sen korvautumisella hiilidioksidilla ja vesihöyryllä. Tämä ilmiö vaikuttaa negatiivisesti palamisprosessiin. Tämän huonontuessa kasvaa häkäkaasun ja noen tuotto palamisen lopputuloksena. Optimipalaminen tuon tyyppisissä laitteissa on 94%:inen, laitteita myyvien väitteet täydellisestä 100 %:in palamisesta ovat tuulesta temmattuja, tai sitten heidän laitteensa yltävät juuri tuohon 94 %:iin ollen näin 100 %:ia mahdollisesta. Palamisen sivutuotteina epätäydellisestä palamisesta johtuen syntyy monenlaisia yhdisteitä, häkäkaasun ollessa niistä pahin. Siis ns. täydellisessäkin palamisessa muodostuu aina häkäkaasua pienessä määrin.
Selailtuani netissä lisälämmitinvalmistajien ja myyjien sivuja, voin yhteenvetona todeta että kaikki poikkeuksetta suosittelevat laitteitaan EI-JATKUVATOIMISEEN ja EI-ASUNTOTILOJEN lämmittämiseen.
Oikealla tavalla toimimalla emme lisää surullisia tilastoja emmekä anna aihetta lehtien etusivun kirjoittelulle, puhumattakaan lähimmäistemme tunteista.
Toivon että epätietoiset löytävät tästä sepustuksesta apua siihen kuinka käyttää lisälämmitintä tehokkaasti ja turvallisesti.
Hyvää kevättä meille kaikille toivottaen

8

2662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mokkeilija

      Jos huolettaa niin häkävaroittimet eivät enää montaa kymppiä maksa.

      Ja tilastoista, onko häkämyrkytyksiin kuollut viime vuosina muutenkin kuin puulämmityksen kanssa mokailemalla. Itse en ainakaan muista otsikoita.

    • vieläkin hengissä

      Hengissä ollaan vielä, vaikka tänä talvena on vietetty jo useampi yö mökillä, lämmittiminä valopetroolilämmitimiä, kaasulämmitin ja takka. Ei ole tunkkanen olo aamulla, ei liioin päänsärkyä. Limakalvot paremmassa kunnossa kuin kotona kaupungissa.

      Viisaasti on toimittu, välillä tuuletetaan, mutta ei suinkaan koko yötä, jatkuvasti. Mökki on kooltaan n.50 neliöä, kattokorkeutta en nyt muista, mutta mökissä on parvi, eli mikään matala tönö se ei ole.

      Hyvähän näitä varotuksia on välillä laittaa, mutta en nyt lähtis ihmisiä pelottelemaan asialla.

    • hatara hirsitalo

      tuo teoria pätee jos mökki on tiivis pullo. ainahan se ilma vaihtuu vähän ihan jo senkin vuoksi että ihminenkin kuluttaa happea ja jos ei sitä tule tilalle niin joka yöhän kaikki kuolisivat...
      ei silti.. ihan aiheellistahan tuosta on muistuttaa että korvausilma on tärkeä ja ilmanvaihto parantaa viihtyvyyttä.

      • käsi

        tuntuu olevan tärkeä myös uunia lämittäessä. Kun on takka lämpiämässä, niin jossakin vaihessa mulla alka savu tulla sisää, jos ei ovea raota tai venttiiliä avaa. Ymmärtääkseni silloin loppuu korvausilma ja uuni alkaa toimia väärinpäin: ottaa happea piipun kautta. Onko näin?


      • Juuso

        Ihan aiheellinen varoitus tuo ensimmäinen. Kuitenkin jos mökkiä lämmitetään kylmästä ja poltetaan esim. takkaa läpi yön, niin se kyllä vaihtaa ilmaa riittävästi mökissä ja jos ei vaihda, niin ei se sitten jaksa hyvin palaakkaan.

        Eli kaasu tai petrolilämmittimiä käytettäessä on hyvä huomioida riittävä ilmanvaihto, että happea riittää ja saadaan häkä, hiilidioksidi ja kosteus tuuletettua ulos.


    • sldkfäg

      ...täydellinen pullo? Mun mökissä kyllä ilma vaihtuu, joten ei siellä päätä säre vaikka petroolia polttaa useita litroja yön aikana.

    • hengissä vielä

      Mietin tässä vielä; mihin tarkoitukseen näitä valopetrooli tai kaasulämmittimiä sitten myydään, jollei mökkiolosuhteisiin? Tuskin niillä nyt kukaan joka päivä asuntoansa lämmittää?

      Ymmärtääkseni ihmiset, jotka ovat tottuneita mökkeilijöitä, osaavat myös käyttää oikein näitä laitteita, ei siis syytä huoleen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      61
      5171
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      34
      3779
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3523
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2710
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1961
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1736
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      221
      1583
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe