MHY:n OMA:ssa metsälehdessä 1/2006 luki, että koivusta pelastus huonolaatuisiin männiköihin??
Kirjoituksessa mainitaan, kuinka "virallinen" metsähoito halusi istuttaa mäntyä liian reheville paikoille. 20v vanhoista istutuksista otettu kuvia lehteen ja niisä näkyy paksuoksaisia ja mutkaisia räkämäntyjä ja seassa suoria koivuja(ellei niitä virallisten ohjeiden mukaan ole poistettu)joista voi muka kasvattaa hyviä vanerikoivuja.
Männyt menee selluksi, jos kelpaavat harvennuksissa.
Koivujen seassa suositaan kuusen taimia, jne.
Siinä on pakko suosia jatkuvaa kasvatusta, ellei pane koko metsää nurin? Siihenhän "virallinen"
metsänhoito olisi tyytyväinen, kun taas menisi taimia, pitäisi muokata ja harventaa, ym, ym..
Vastuuta mihin on mennyt metsänomistajan tili puun tuotosta, ai anteeksi, siitähän ei saanutkaan puhua;((
Kirjoituksessa mainitaan, kuinka "virallinen" metsähoito halusi istuttaa mäntyä liian reheville paikoille. 20v vanhoista istutuksista otettu kuvia lehteen ja niisä näkyy paksuoksaisia ja mutkaisia räkämäntyjä ja seassa suoria koivuja(ellei niitä virallisten ohjeiden mukaan ole poistettu)joista voi muka kasvattaa hyviä vanerikoivuja.
Männyt menee selluksi, jos kelpaavat harvennuksissa.
Koivujen seassa suositaan kuusen taimia, jne.
Siinä on pakko suosia jatkuvaa kasvatusta, ellei pane koko metsää nurin? Siihenhän "virallinen"
metsänhoito olisi tyytyväinen, kun taas menisi taimia, pitäisi muokata ja harventaa, ym, ym..
Vastuuta mihin on mennyt metsänomistajan tili puun tuotosta, ai anteeksi, siitähän ei saanutkaan puhua;((
Vastaukset 15
Vanhimmat
moi no räkämännyt pois ja hyviä koivuja jättää ja kuusentaimet alle näin on asia...
Männyt on istutettu huippu tietotaidon omaavien tutkijoiden antamien ohjeiden mukaan, mutta onko arvoa puustolla enempi, kuin lepikolla.
Kuka korvaa vahingot metsänomistajalle?
Muutaman vuoden sisällä on ohjeita muutettu jopa 180 astetta. Tai jopa samaan aikaan voi toinen neuvoa päinvastoin kuin toinen samalle alalle tekemään metsässä.
Siksi suhtaudun varovasti neuvoihin, kuin joidenkin uskontokuntien vouhotuksiin:))
mitä vahinkoja olet metsässäsi kärsinyt tehdessäsi viisaiden neuvoj(i)en mukaan!
Anna vain luonnon siementää, auta tarvittaessa maanpintaa rikkoen. Käy riittävän usein taimettuneella alueella ja valitse kasvamaan riittävä määrä kasvupaikalle luontaisesti syntyneitä ja hyvä laatuisia taimia. Valinnalla voit tietenkin hieman ohjata kasvua...Mutta jos ahnehtii ja yrittää luontoa kiirehtiä, niin takaiskuja on odotettavissa...
luonnossa yhtiöitten omilla mailla hoidettuja metsiä, puut kasvavat hyvin ja ovat hoidetun näköisiä ja takaan että tulee laatupuuta.Olen kasvanut kymin omistamien metsä alueiden lähettyvillä ja vuosikymmeniä saanut seurata miten kunnolla hoidettu metsä kasvaa ja tuottaa omistajalleen.Vai tietääkö se Luojakin kenen maalla puun pitää kasvaa ja menestyä.Se on kylmä tosiasia kun päätehakkuu tehdään ei siitä kovinkaan monessa tapauksessa sama kaveri toista tiliä tee Metsän kasvatus ja hoito on pitkä jänteistä toimintaa johon tämän päivän kiireisellä ja ahneella ihmisellä ei tahdo kärsivällisyys riittää kun kaikki pitäis saada heti, mutta luonto vaatii oman aikansa!
kyllä se taitaa olla helpoin ku maksu uudistuksesta menee omasta pussista , ehtii tuleen tukkia niistä ennen oikeuden päätöstä valituksesta mhy tä vastaan kuka maksaa taimet..
niin ja kyllä siinä on omakin juttu ojassa sanoo se maalaisjärkikin sen et ei mähty kasva kuin oksia rehevällä maalla..
Oma pikku 70 luvulla istutettu männikkö on suurimmaks osaks onneks kuollu taimena. 40% paskaa oksasta räkäpuuta ja kieroa, 40% on onnistunutta istutusta ja luontaista mäntyä ja loput on hyvää suoraa koivua ja kuusta. Ajattelin tehä sillai että kierot pistän myöhemmin polttopuiksi ja annan koivujen ja hyvien mäntyjen kasvaa ja kuusikko alle. Sitten joskus varova hakkuu jolloin alle jää kuusimettä.
tältä se näyttää 30 vuotta myöhemmin, tänä keväänä karsittu 7 metriin asti (kuvassa 3-4m)
http://img1.ii2.org/009609947_b.jpg
no koivikko harvaksi , vain hyvät jättää ja istuttaa kuusen taimet siihen..
Saikohan se firmat paremmat taimet? Uksityisille myytiin selluksi tulevaa tavaraa?
Poikani kävi 20v sitten koulun kanssa taimitarhalla ja siellä oli painotettu perimän merkitystä männyillä.
Nyt hänen saamansa mänty kasvaa rehevällä paikalla pellon reunassa, on suora lyhyet pienet oksat ja vuosikasvu 40-50 cm.
Huijattiinko taimissa yksityisiä?
Kyllä huonoja männiköitä on muidenkin, kuin minun metsässä, vai laittaako ihmiset silmät kiinni kun kulkee Suomessa?
"Vääräsäärisiä" mäntyjä, mutta onko karsinta aloitettu liian myöhään?
Eikös 10 cm paksuudesta pitäisi aloittaa ja jatkaa kasvun myötä ylemmä, niin silloin saisi pinnasta oksatonta sahatessa?
Mielipiteitä ja kokemuksia kertokaa...
olla mutkia...se on ehdoton sääntö.
Motomies sanoisi "siinä oli mutka ,katkaisin kuituun "
Toi on karsittu 3 metrii sillee et kannat alkaa olee nyt piilossa, suurin osa puista on nyt jotai 1-15 cm paksuja siittä 3-4 metristä ylöspäin ja sellaset paskimmat oon jättäny karsimatta...
Kyllä metsästä senverran tuottoa tulee että sinne kone ajaa kannattaa kun se yksinkertaisesti ajatellaan.
Mutta huomioon pitää ottaa, että nyt hakataan isän ja isoisän hellästi hoitamia metsiä ja tuotoksi ajatellaan vain ja ainoastaan sitä mitä maksupäivänä tilille tipahtaa.
Menoiksi ei ajatella istuttamista, myyrätuhoja, hirvituhoja, taimikon muuta epäonnistumista, ruohottumista, uudelleen istuttamista, taimikon hoitoa jne. Nykyihminen ei vaan osaa ajatella muuta kuin mitä nyt on kukkarossa rahaa. Nykyihmiselle ei sovi metsänhoito, jossa pitäisi osata budjetoida ja rytmittää yli sukupolvien.
Noin nyky ihminen ajattelee ja metsän puiden ostajat, eli "yhtiöt"..
Vähemmän laadukkaan metsänalun harvennuksen, kun tekee ammattihenkilöllä, voi jäädä haarakkaita, vääriä, ym, joista ei tule koskaan tukkia.
Puiden etäisyys toisesta puusta on vain tärkeä.
Hyvä puu kaadetaan, kun on 1m liian lähellä toista? Harvennus on helppoa, jos kaikki puut on suoria ja laadukkaita.