Olen yläasteella, ysillä.Ennen meni hyvin 7 ja kasillakin viel.Luin kokeisiin,tein läksyt huolellisesti,en lintsannu,myöhästelly tunneilta..
Mut nyt sit ysillä pikku hiljaa alkanu mennä alasuuntaan..Nyt jo aikapahassa jamassa ollaan.
Miten tästä selvii?
Kun ei saa itteään motivoituu,ei millään..
Vai onks muutenki täs vaihees jo liian myöhästä yrittää?
Mut nyt sit ysillä pikku hiljaa alkanu mennä alasuuntaan..Nyt jo aikapahassa jamassa ollaan.
Miten tästä selvii?
Kun ei saa itteään motivoituu,ei millään..
Vai onks muutenki täs vaihees jo liian myöhästä yrittää?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eipä mulkaan hyvin oo menny, mut oon nyt vasta 8.luokalla.
vastasin toiseenkin tätä koskevaan keskusteluun eli kopioin tämän saman vastauksen tähänkin :
Mulla kans,jotenkin vuodes kokonaan lopahtanu into. Oon nyt ysillä. Ei mulla nyt mitenkään vaarallisesti oo laskenu numerot mutta kaikki koulutehtävät,kokeisiin lukeminen ja läksyt jää aina viime tippaan. Aina en ees jaksa läksyjä tehdä jos tiedän että niitä ei tulla tunnilla tarkistamaan. Ennen olin melkein ylitunnollinenkin kaikessa mut nyt ei enää tosiaankaan kiinnosta eikä huvita mikään. Mistä tää johtuu??
Eikä auta tuo,että ajattelen että mitä haluan isona tehdä,tai että sen takia panostaisin. Kun en tiedä miksikä isona haluan ja tiedän kumminkin arvosanoillani lukioon pääseväni..hohhoijjaa,taaskin on yks äikän tehtävä rästissä mutta ei yhtään innosta tehdä sitä (ennen äikkäkin oli melkein lempiaineeni mutta opettaja vaihtui ja nyt se on ihan tuskaa)