Kalifornian niemimaa

Hei!

Olisiko kellään tietoa tuosta osasta Meksikosta? Eli tarkoitus olisi lähteä San Diegoon kaverin luo ja kierrellä samalla muuallakin Kaliforniaa ja poiketa samalla reissulla Meksikon puolellakin. Mutta onko tuolla suunnalla mitään paikkoja, joissa käydä tai vaikka viettää rantalomaa? Pelkässä Tijuanassa ei nyt kuuleman mukaan mitään näkemistä ole.

8

3471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka

      katsomalla joitain yleistietoutta alueesta Baja California, tarkoitan siis niemialuetta kokonaisuutena. (Baja California Norte on pohjoisempi osa ja Baja California Sur on se etelämpi osa)
      http://www.bajaquest.com
      http://www.bajatravel.com/
      http://math.ucr.edu/ftm/baja.html


      kuinka kauas ajattelit Ensenada? kenties San Felipe?
      vai ihan La Paz, Cabo San Lucas/ San Jose del Caboon asti?

      San Felipe suht liki US rajaa, rantahiekkaa jolla loikoilla, kalastusta regattoja, ai juu ja baareja toki.
      La Paz noista kauemmmista enempi kuin oikeaampaa Meksikoa.
      Cabo San Lucas on turistipaikka, isot risteilyalukset stoppaavat tuolla, ja muutenkin turistien suosima paikka, joten rantaa ja iltabailausta on tarjolla.

      Mutta aivan sama minne suuntaatte rajan taa, muistakaa kunnon autovakuutus jos auton vuokraatte. US puoleltahan vuokra-autoja ei saa ilman lupaa ajaa rajan yli. Ja aavikkoa siellä on sitten, ja paljon, kännykkä ei toimi läheskään kaikkialla.

      Ja se kaveri jonka luo menet(te) osaakin varmaan kertoa enempi.

      • annaks74

        Eiköhän noilla jo alkuun päästä... Kaveri on ihan suomalainen, joka vain asunut miehen työn takia Jenkeissä kolmisen vuotta. Heistä ei ehkä paljoa apua itseäni kiehtoville omatoimireissuille ole... Ei siis mitään vuokra-autoa tms. Ja yksin sitä taidan olla reissuun lähdössä. Pitää tsekata ensin noi paikat ja miettiä sitten uudemman kerran, miten kauan aion matkassa viipyä. Onko tietoa hinnoista noilla nurkilla? Halvat hotellit, bussit jne.?


      • Osaatko sanoa mitään hintatasosta Meksikossa? Lähinnä kiinnostaa tuop ruokapuoli ja asuminen halvoissa hotelleissa. Onko eri kaupungeilla isoja eroja tuolla Baja Californiassa?


    • Sam

      läpi ennakkoon Google Earthilla?

      Satelliittikartasta näet melkoisen hyvin minkälaisia paikkoja on tarjolla.

    • Pedro

      Aivan ongelmatonta toi Meksikon matkailu ei valttamatta ole. Omalla autolla saa ajaa ilman erillista vakuutusta vain ns. rajavyohykkeellla, mita se sitten tarkoittaakaan. Ma ole joka kerta jattanyt auton ihan suosiolla Camino Realin alakertaan Tihuanassa ja jatkanut siita jalan. Taksikyyti Rosarito Beachille tuntuis maksavan 30 taalaa per suunta. Tijuanassa on ainakin Enterprisen autovuokraamo, etta sinne vaan kortti poytaan kauemmas aikoo.

    • Pedro

      Diegosta paasee tijuanaan ratikalla. Omalla autolla ei saa liikua ilman erillista vakuutusta kun ns. rajavyohykkeella, mita se sitten tarkoitaakaan. Itse jatan auton aina parkkiin Camino Realin alakertaan, toistaiseksi ongelmitta. Taksikyyti Rosarito beachille tuntuis kustantavan aprox. 30 taalaa. Julkisista en tieda mutta ainakin Enterprisella on Tijunassa vuokraamo.

      • annaks74

        Niin en nyt ihan siinä rajan tuntumas aikonutkaan aikaani viettää, vaan rinkka selkään ja bussilla etelään. Ei siis haittaa minua, saako autoa ottaa rajan taakse vai en. En sellaista kuitenkaan aio vuokrata edes Jenkkien puolella rajaa.


      • Diegolainen...
        annaks74 kirjoitti:

        Niin en nyt ihan siinä rajan tuntumas aikonutkaan aikaani viettää, vaan rinkka selkään ja bussilla etelään. Ei siis haittaa minua, saako autoa ottaa rajan taakse vai en. En sellaista kuitenkaan aio vuokrata edes Jenkkien puolella rajaa.

        Pedro tuossa kertoikin jo hyvia vinkkeja. Itse kylla miettisin sinuna viela kerran tuota autonvuokrausta USA:n puolella. Taalla kun ei tuo julkinen ole kovinkaan "toimiva", riippuu toki paljon missa haluaa kayda katselemassa paikkoja. Jos vaikka ystavasi kuskaavat jonkin verran?

        Jos suuntaat muuten pohjoiseen pain niin kayhan vilkaisemassa sivut: http://www.sdcommute.com/
        http://www.gonctd.com/coaster/coasters.html
        http://www.amtrak.com/servlet/ContentServer?pagename=Amtrak/am2Route/Vertical_Route_Page&c=am2Route&cid=1081256322013&ssid=132

        Hyvaa matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1273
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1228
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1142
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1119
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      854
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      729
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      26
      674
    8. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      521
    10. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    Aihe