Kalifornian niemimaa

Hei!

Olisiko kellään tietoa tuosta osasta Meksikosta? Eli tarkoitus olisi lähteä San Diegoon kaverin luo ja kierrellä samalla muuallakin Kaliforniaa ja poiketa samalla reissulla Meksikon puolellakin. Mutta onko tuolla suunnalla mitään paikkoja, joissa käydä tai vaikka viettää rantalomaa? Pelkässä Tijuanassa ei nyt kuuleman mukaan mitään näkemistä ole.

8

3529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka

      katsomalla joitain yleistietoutta alueesta Baja California, tarkoitan siis niemialuetta kokonaisuutena. (Baja California Norte on pohjoisempi osa ja Baja California Sur on se etelämpi osa)
      http://www.bajaquest.com
      http://www.bajatravel.com/
      http://math.ucr.edu/ftm/baja.html


      kuinka kauas ajattelit Ensenada? kenties San Felipe?
      vai ihan La Paz, Cabo San Lucas/ San Jose del Caboon asti?

      San Felipe suht liki US rajaa, rantahiekkaa jolla loikoilla, kalastusta regattoja, ai juu ja baareja toki.
      La Paz noista kauemmmista enempi kuin oikeaampaa Meksikoa.
      Cabo San Lucas on turistipaikka, isot risteilyalukset stoppaavat tuolla, ja muutenkin turistien suosima paikka, joten rantaa ja iltabailausta on tarjolla.

      Mutta aivan sama minne suuntaatte rajan taa, muistakaa kunnon autovakuutus jos auton vuokraatte. US puoleltahan vuokra-autoja ei saa ilman lupaa ajaa rajan yli. Ja aavikkoa siellä on sitten, ja paljon, kännykkä ei toimi läheskään kaikkialla.

      Ja se kaveri jonka luo menet(te) osaakin varmaan kertoa enempi.

      • annaks74

        Eiköhän noilla jo alkuun päästä... Kaveri on ihan suomalainen, joka vain asunut miehen työn takia Jenkeissä kolmisen vuotta. Heistä ei ehkä paljoa apua itseäni kiehtoville omatoimireissuille ole... Ei siis mitään vuokra-autoa tms. Ja yksin sitä taidan olla reissuun lähdössä. Pitää tsekata ensin noi paikat ja miettiä sitten uudemman kerran, miten kauan aion matkassa viipyä. Onko tietoa hinnoista noilla nurkilla? Halvat hotellit, bussit jne.?


      • Osaatko sanoa mitään hintatasosta Meksikossa? Lähinnä kiinnostaa tuop ruokapuoli ja asuminen halvoissa hotelleissa. Onko eri kaupungeilla isoja eroja tuolla Baja Californiassa?


    • Sam

      läpi ennakkoon Google Earthilla?

      Satelliittikartasta näet melkoisen hyvin minkälaisia paikkoja on tarjolla.

    • Pedro

      Aivan ongelmatonta toi Meksikon matkailu ei valttamatta ole. Omalla autolla saa ajaa ilman erillista vakuutusta vain ns. rajavyohykkeellla, mita se sitten tarkoittaakaan. Ma ole joka kerta jattanyt auton ihan suosiolla Camino Realin alakertaan Tihuanassa ja jatkanut siita jalan. Taksikyyti Rosarito Beachille tuntuis maksavan 30 taalaa per suunta. Tijuanassa on ainakin Enterprisen autovuokraamo, etta sinne vaan kortti poytaan kauemmas aikoo.

    • Pedro

      Diegosta paasee tijuanaan ratikalla. Omalla autolla ei saa liikua ilman erillista vakuutusta kun ns. rajavyohykkeella, mita se sitten tarkoitaakaan. Itse jatan auton aina parkkiin Camino Realin alakertaan, toistaiseksi ongelmitta. Taksikyyti Rosarito beachille tuntuis kustantavan aprox. 30 taalaa. Julkisista en tieda mutta ainakin Enterprisella on Tijunassa vuokraamo.

      • annaks74

        Niin en nyt ihan siinä rajan tuntumas aikonutkaan aikaani viettää, vaan rinkka selkään ja bussilla etelään. Ei siis haittaa minua, saako autoa ottaa rajan taakse vai en. En sellaista kuitenkaan aio vuokrata edes Jenkkien puolella rajaa.


      • Diegolainen...
        annaks74 kirjoitti:

        Niin en nyt ihan siinä rajan tuntumas aikonutkaan aikaani viettää, vaan rinkka selkään ja bussilla etelään. Ei siis haittaa minua, saako autoa ottaa rajan taakse vai en. En sellaista kuitenkaan aio vuokrata edes Jenkkien puolella rajaa.

        Pedro tuossa kertoikin jo hyvia vinkkeja. Itse kylla miettisin sinuna viela kerran tuota autonvuokrausta USA:n puolella. Taalla kun ei tuo julkinen ole kovinkaan "toimiva", riippuu toki paljon missa haluaa kayda katselemassa paikkoja. Jos vaikka ystavasi kuskaavat jonkin verran?

        Jos suuntaat muuten pohjoiseen pain niin kayhan vilkaisemassa sivut: http://www.sdcommute.com/
        http://www.gonctd.com/coaster/coasters.html
        http://www.amtrak.com/servlet/ContentServer?pagename=Amtrak/am2Route/Vertical_Route_Page&c=am2Route&cid=1081256322013&ssid=132

        Hyvaa matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      343
      1910
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1033
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      926
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe