Kuinka paljo maksaa puru- ja heinäpussi? Ihan taviskaupasta ostettuna.
Meinaa rahat olla pikkasen tiukilla ja pitäis budjetoida. Tietty jos kellekkää ei muistu mieleen, ni näänhän ne sit huomenissa kaupassa.'
Kiitti!:)
Meinaa rahat olla pikkasen tiukilla ja pitäis budjetoida. Tietty jos kellekkää ei muistu mieleen, ni näänhän ne sit huomenissa kaupassa.'
Kiitti!:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käy ostamassa purut agrimarketista tms maatalouskaupasta. VAPO-pelletti sopii mainiosti, ei ole lisäaineita jne. Moni kissankasvattaja käyttää sitä hiekkalaatikoissa. Niin minäkin, ja myös kanien häkin pohjalla. Hyvin toimii! Maksaa noin 5 éuroa 40:n kilon säkki. Eli, paljon halvempaa kuin kaupoissa. Muunkin merkkisiä on, kuin tuota vapoa, mutta vapo on mielestäni paras.
Jos on säilytystilaa, voi heinätkin ostaa pienpaaleissa joltakin maatilalta, hyvän heinän hinta on 10-20 senttiä kilo, eli yksi pienpaali (joka painaa yleensä n. 10kg) maksaa euron tai kaksi. Ja on yleensä parempaa kuin kauppojen heinät!
Jos rahat on tiukilla niin silloin suosittelen tätä vinkkiä(siis jos haluaa aika halpaa ja samalla aika hyvää):jos asut pk seudulla niin osta heinät hp:n.10 tienoilla lemmikkiexpressistä(jos et asu niin ei kannata tilata sillä toimitus on melkein 30e),purut voi kanssa tilata sieltä yks 30kg paali maksaa 14e.
Purupussi maksaa n. 1,20 € ja jos ostat agrimarketista niin se maksaa jotain 6,30€ Heinästä en tiiä, ku en osta kaupasta, vaan otan tallilta... :)