Asumme kaupungin vuokratalossa, jossa on hyvin rauhallista asua. Talossa asuu lukuisia työssäkäyviä lapsiperheitä, on poliisia, akateemisesti koulutettuja (opettajia, tutkijoita, toimittajia ym.), nuoria ja vanhempaakin väkeä, onpa joukossa muutamia ulkomaalaistaustaisiakin (työssäkäyviä) perheitä. Kaikki elämme sulassa sovussa ja nautimme edullisesta asumisesta hyvällä paikalla :-)
Vuokra-asunossa
Mukavasti
10850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
WAU, tämä on kyllä viikon provo!
Mikä ihme tuossa on mielestänne niin mahdotonta?
Talo jossa itse asun sijaitsee hyvällä paikalla, meren tuntumassa ja tosiaankin, yhtään häiriöitä ei vielä sen viiden vuoden aikana ole ilmennyt, jonka tässä olemme asuneet.
Ehkä asukkaiden valinta jo alun perin on tapahtunut tietyin periaattein, mene ja tiedä, mutta alkuperäisiä asukasperheitä on suurin osa eikä vaihtuvuus ole suurta.
Jos yhtään tietäisitte/tuntisitte asiaa, jota nyt niin suuresti epäilette, voisitte jopa saada jonkinlaisen ahaa-elämyksen siitä, miten eri tavoilla ihmiset täällä stadissa asuvat...
Ja tiedoksi: kaupungin vuokra-asunnon saa 6-henkinen perhe (jos esim. 4 alaikäistä lasta) vielä 6000 tuhannen euron bruttotuloilla, joten kyseessä ei toisiaankaan ole mikään vain ja ainoastaan sosiaalitapauksille tarkoitetusta asumismuodosta...
Ottakaa ihmiset asioista oikeasti selvää niin ei tarvitse epäillä...
Juu, uskokaa tai älkää täällä kauniiden ja rohkeiden Lauttasaaressakin budjataan stadin kämpissä, ihan merenrannalla :-)
Ei varmasti ole provo. Kyllä vuokrataloissa voi olla rauhallista ja siellä asua hyvinkin korkeasti koulutettuja ihmisiä.
Outo luulo, että vuokralla ei asuisi kuin persaukisia alkoholisteja ja talossa kävisi poliisit joka päivä järjestyshäiriöiden takia.
Vuokralla asuminen on useinkin päätös, että omaa asuntoa ei osteta koskaan ja missään olosuhteissa.
Itselläni päätös pohjautuu esim. siihen, että minulla ei ole eikä tule perillistä, jolle omaisuuteni jäisi kuoltuani.Sehän menee valtiolle, jos ja kun perillisä ei ole. Miksi siis nyt elää kituuttaisin, enkä nauttisi vapaasti tienesteistäni.
Vuokra-asuntoja on hyvillä ja arvostetuillakin asuntoalueilla.
Toisaalta, on myöskin hyvä päästä vapaasti muuttamaan paikkakunnalta toiselle tai vaikkapa toiseen maahan työn perässä ilman, että on hirveitä murheita asunnon myynnistä.
Onko ihmiselämän suurin ihanuus kituuttaa 20 vuotta velkaisena ja olla pelko perseessä koko ajan, säilyykö työpaikka ja miten käy asunnon arvon, jos tapahtuu jotain radikaalia?
"Ja tiedoksi: kaupungin vuokra-asunnon saa 6-henkinen perhe (jos esim. 4 alaikäistä lasta) vielä 6000 tuhannen euron bruttotuloilla"
Että jopa 6000 euron bruttotuloillakin!
Olisin kyllä kuvitellut että tuo olisi nimenomaan aito sosiaalitapaus! Tai sit mulla on kyllä täysin väärä kuva nykyisestä palkkatasosta?!
Tuttavat asuvat uudessa vuokra-asunnossa Ruoholahdessa, onko paska paikka? Itse asun Arabian-rannalla, onko myös paska paikka?
Aika outo mielikuva sinulla on vuokra-asunnosta. Mitä tekee minun asunnosta paskemman kuin naapurin omistus-asunto samassa talossa?
Perintösi menee valtiolle vain siinä tapauksessa ettei ole perillisiä etkä ole testamentannut sitä kenellekään, eli voit jättää perintösi kenelle huvittaa, ei lasten olemattomuus ole mikään ongelma.
Kerroin, että ei ole ketään kenelle jättää - tarkoitan sitä sanan joka merkityksessä! Miksi edes raataisin ja hankkisin omaisuutta jonkun minulle yhdentekevän ihmisen takia? Hankkikoon jokainen omaisuutensa itse, jos haluaa.
toistaa itseäsi? Kaipaisitko kenties ammattiapua vaivaasi?
Jonkun neropetterin mielestä alkuperäinen kirjoitukseni oli ilmeiseesti käsittämätön ja hän on sitä sitten urakalla monistanut.